Kremy przeciwsłoneczne mogą być bardziej niebezpieczne dla zdrowia niż Słońce

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Zbliża się okres letni. Większość z nas zapewne będzie korzystać z kremów przeciwsłonecznych, aby zabezpieczyć skórę przed oparzeniami słonecznymi. Jednak jak wynika z najnowszych badań, przeprowadzonych przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA), substancje chemiczne, zawarte w filtrach przeciwsłonecznych, z łatwością są wchłaniane przez ludzki organizm i przedostają się do krwi, co czyni je potencjalnie niebezpiecznymi dla naszego zdrowia.

 

Dr David Strauss z FDA przeprowadził badania laboratoryjne na 24 dorosłych ochotnikach, którzy cztery razy dziennie przez cztery dni stosowali spraye do opalania, balsamy lub kremy przeciwsłoneczne, pokrywając 75% powierzchni ciała i stosując się do zaleceń na etykietach opakowań. Następnie Agencja Żywności i Leków pobrała po 30 próbek krwi od każdego uczestnika na przestrzeni jednego tygodnia, aby sprawdzić, czy zawarte w ochronie przeciwsłonecznej substancje chemiczne zostały wchłonięte przez skórę.

 

Naukowiec ustalił, że awobenzon, ecamsule, oktokrylen i oksybenzon były obecne we krwi ochotników, a ich stężenie było na tak wysokim poziomie, że wzbudziło to obawy o potencjalne skutki zdrowotne. Poziomy tych czterech substancji we krwi wielokrotnie przekraczały próg, ustanowiony przez agencję FDA.

Eksperci twierdzą, że mimo tych niepokojących wyników badań, ludzie nie powinni rezygnować z ochrony przeciwsłonecznej, ponieważ niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernego opalania się przewyższają potencjalne ryzyko, stwarzane przez substancje chemiczne zawarte w filtrach przeciwsłonecznych.

 

Naukowcy zwracają uwagę, że jest to pierwsze tego typu badanie, które w dodatku przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych i należy wykonać kolejne, aby lepiej zrozumieć zagrożenia, wynikające z przedostawania się wspomnianych substancji chemicznych do krwi.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.pl


Komentarze

Portret użytkownika NOP

Od dawien dawna, ludzie

Od dawien dawna, ludzie opalali się, żeby dostarczyć organizmowi witaminę D3. Później wymyślono jakiś syf, który blokuje dostęp do tej witaminy, przy okazji zatruwając cały organizm. Wmawia się, że raka skóry powodują promienie słoneczne i dziura ozonowa. No a matoly łykają te bzdury jak pelikan. 

Skomentuj