Kręgi na wodzie - na rzece niedaleko Brześcia zauważono gigantyczny dysk lodowy

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Rzadkie zjawisko naturalne zostało sfilmowane przez naocznych świadków na rzece Leśnej w pobliżu Brześcia. Jest to ogromny lodowy krąg o idealnym kształcie o średnicy kilkudziesięciu metrów, powoli obracający się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Kręgi takie tworzą się niezwykle rzadko i tylko w rzekach o bardzo spokojnym nurcie. Stykające się ze sobą warstwy wody o różnych temperaturach tworzą wir. Woda wiruje i obraca odrywającą się krę lodową. Jednocześnie jego krawędzie są oszlifowane i przybierają kształt koła.

 

Najczęściej kręgi lodowe można zobaczyć w Skandynawii i Ameryce Północnej, ale widziano je również w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Rosji. Jak się okazuje, teraz to naturalne zjawisko można podziwiać na Białorusi.

 

Największy krąg lodowy odkryto w 1999 roku na Bajkale - jego średnica wynosiła 4 kilometry. W styczniu 2019 roku podobny dysk lodowy pojawił się w Westbrook w stanie Maine w USA. Jak pisał wówczas New York Times, krąg miał ponad 90 metrów średnicy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj