Koty domowe zamiast maleć, na przestrzeni wieków stają się coraz większe

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wyniki badań wskazują, że od czasu Wikingów koty domowe stały się znacznie większe. Eksperci spróbowali odpowiedzieć na pytanie dlaczego dochodzi do tego zjawiska. 

 

Większość udomowionych zwierząt ma mniejsze rozmiary niż ich dzicy kuzyni, ale u kotów nie zaobserwowano miniaturyzacji, wręcz przeciwnie. Duńscy naukowcy odkryli, że od czasu Wikingów koty domowe znacznie się powiększyły. 

 

Wiadomo, że większość udomowionych zwierząt zmniejsza się na przestrzeni wieków. Dlatego naukowcy byli zdziwieni, gdy podczas archeologicznych wykopalisk osadnictwa wikingów znaleźli szkielety kotów, które okazały się znacznie mniejsze od ich współczesnych odpowiedników.

 

Logika nakazuje oczekiwać, że dzisiejsze koty powinny mieć wielkość dużej świnki morskiej. Studiując to zjawisko, archeolodzy porównali szkielety kotów znalezione w starożytnych osadach przez kilkaset lat i odkryli, że w procesie udomowienia, koty stały się znacznie większe.

 

W porównaniu z kotami, które przebiegały przez wioski Wikingów w VIII-IX wieku, współczesne koty są o około 16% większe. Nie znajdując żadnego innego wyjaśnienia, naukowcy sugerowali, że koty wzrosły z uwagi na to, że były karmione coraz lepiej. Wraz z rozwojem cywilizacji żywności dla zwierząt domowych było coraz więcej i dlatego koty rosły zamiast maleć. 

 

O swoim odkryciu naukowcy naposali w czasopiśmie naukowym Danish Journal of Archaeology. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika nn

Ludzie, wy chyba do muzeum

Ludzie, wy chyba do muzeum nie chodzicie? Zobaczcie chaty, zbroje - ludzie byli mniejsi (choć bardziej krzepcy) z powodu słabego odżywiania , zwłaszcza w dzieciństwie / dużo dzieci/. To samo dotyczy kotów.

A naukowcy, jak i nas wielu, pozbawieni są zdrowego rozsądku - bo ten niedługo będzie karalny.

 

nn

Portret użytkownika nikt-xxx

Naturalne koty (tj. większość

Naturalne koty (tj. większość) żyje Z ludźmi, a nie U nich. Nadal rozmnażają się na dziko. Kot większy = silniejszy = więcej potomstwa. Największy z moich kotów (Europejczyk - żaden Norweski Leśny ani Maine Coon) waży ok.14 kg. Jest tłusty, ale również OGROMNY. Pazury 2.5 cm licząc po krzywiźnie.

Portret użytkownika Arek

Kocury po kastracji rosną jak

Kocury po kastracji rosną jak na drożdzach. Zresztą zwrost rozmiarów kotów może wynikać z krzyżowania się różnych genów. Jakiś Casavowa rasy Main Coon lub Norweski mógł rozsiać swoje geny a potomstwo będzie troche większe, taka kocia wersja ubogacania "multikulti" ;)  Inny czynnik to hormonny i sterydy w mięsie. 

Strony

Skomentuj