Koszmary po przejściu COVID-19 - czy koronawirus zainfekował nasze sny?

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Według badania opublikowanego w czasopiśmie Nature and Science of Sleep, osoby, które przeszły COVID-19, zgłaszają, że mają więcej koszmarów niż osoby niezarażone wirusem.

Wcześniejsze badania wykazały, że pandemia COVID-19 zbiegła się ze zmianami snu i aktywności snów wśród zdrowych ludzi. Na przykład badanie opublikowane w 2021 r. wykazało, że stres związany z pandemią wiązał się z większym prawdopodobieństwem koszmarów sennych związanych z pewnymi motywami apokaliptycznymi.

 

Specjaliści z Uniwersytetu Sapienza w Rzymie zauważyli, że kwestia, czy aktywność snu różni się u pacjentów z COVID-19 od aktywności snu u zdrowych osób, nie została jeszcze zbadana. Naukowcy twierdzą, że zaczynamy rozumieć niektóre długoterminowe skutki wirusa, w tym zmiany fizyczne, poznawcze i psychiczne. Biorąc pod uwagę te zmiany, prawdopodobne jest, że istnieją znaczne różnice we śnie i snach, które pojawiają się po infekcji. Należy zauważyć, że koszmary senne są powiązane z wieloma formami psychopatologii, takimi jak lęk i depresja, zaburzenie osobowości z pogranicza oraz zachowania samobójcze i śmiertelność, nawet po uwzględnieniu wpływu zespołu stresu pourazowego i powiązanych zaburzeń. Dlatego rozwój koszmarów ma znaczenie kliniczne.

 

Dane do obecnego badania pochodzą z Międzynarodowego Badania Snu COVID-19 (ICOSS), które zebrało informacje od tysięcy osób z Austrii, Brazylii, Kanady, Hongkongu, prowincji Jilin (Chiny), Finlandii, Francji, Włoch, Japonii, Norwegii, Szwecji, Polski, Wielkiej Brytanii i USA, od maja do lipca 2020 r., podczas pierwszej fali pandemii. Próba obejmowała 544 uczestników, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na COVID-19 i 544 dopasowanych kontroli.

 

Podczas badania uczestnicy wypełniali kwestionariusze mierzące lęk, objawy depresji, stres, PTSD, samopoczucie psychiczne, bezsenność, jakość życia i jakość zdrowia. Uczestnicy wypełnili również Podstawowy Skandynawski Kwestionariusz Snu, który ocenia problemy ze snem. Uczestnicy zostali poproszeni o wskazanie częstotliwości przypominania sobie snów i koszmarów podczas pandemii i przed pandemią. W okresie przed pandemią nie było znaczącej różnicy w częstotliwości przypominania sobie snów i koszmarów sennych między uczestnikami, którzy przeszli COVID-19, a tymi, którzy tego nie doświadczyli. Jednak podczas pandemii częstotliwość koszmarów była znacznie wyższa u uczestników po COVID-19 w porównaniu z grupą kontrolną.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika marcus

Musisz zmienić sposób w jaki

Musisz zmienić sposób w jaki spostrzegasz świat Jeśli myślisz, że jest wirus, że musisz się bać nie ważne co jesz co pijesz co palisz jest już po tobie, ponieważ żyjesz urojeniami, a to jest zabójcze dla twojego zdrowia. Cała idea wirusa jest oszustwem. Skąd wiecie, że istnieje wirus. Nie ma wirusa stworzonego w labolatorium, nie ma zaprojektowanego nie ma naturalnej odporności, nie ma poszczepiennej nie ma wzmacniania zależnego od przeciw ciał. Czym jest owa zupa wydzieliną z komórek powstałą w procesie ich samooczyszczenia błędnie, ale celowo nazwana wirusem.

Portret użytkownika Rumcajs

Ukraina... cała prawda o

 1. Ukraina... cała prawda o MAJDANIE
  Ukraina... cała prawda o MAJDANIE

   

 2. Ukraiński wcześniej już dobrze zaplanowany przerzut do Polski Lucyna Kulińska
  Ukraiński wcześniej już dobrze zaplanowany przerzut do Polski Lucyna Kulińska

   

 3. Głodni i biedni Polacy nie mają co jeść zwłaszcza przez ostatnie podwyżki i dwa lata plandemii
  Głodni i biedni Polacy nie mają co jeść zwłaszcza przez ostatnie podwyżki i dwa lata plandemii

   

 4. Nienormalni którzy dążą do wojny i szczują na Rosję Krzysztof Tołwiński
  Nienormalni którzy dążą do wojny i szczują na Rosję Krzysztof Tołwiński

   

 5. Wściekła mowa nienawiści w stronę narodu rosyjskiego na którą jest przyzwolenie Siewcy Prawdy
  Wściekła mowa nienawiści w stronę narodu rosyjskiego na którą jest przyzwolenie Siewcy Prawdy

   

 6. bacologia.wordpress.com 2022.04.24 szybkie wieści
  bacologia.wordpress.com 2022.04.24 szybkie wieści

   

Z a p r a s z a m - DobreFilmyTu i NewsyZwojny i Bacologia

 

 

Portret użytkownika Grecka Kolega

Ale zły duch za oknem twoim

Ale zły duch za oknem twoim się przyczaił, i jak śpisz łypie paskudnym wzrokiem, żądny zemsty i pałający dziwnym gniewem. Ja go widziałem, u siebie za oknem, jednak do środka nie mógł wejść, bez zaproszenia jakie by ono nie było.

Portret użytkownika 23e4

kolejny idiota? Skoro takiś

kolejny idiota? Skoro takiś bohater to do Odessy, może cię już nawet kule omijają?Pytanie do redaktorków: dlaczego nie napiszecie o tym że została zbalokowana w przeglądarkach strona wonemedia.,net, z której braliści sobie arytykuły do publikacji tutaj? To była już ostatnia znana na świecie witryna niezależna w tym kraju zarządzanym przez psychicznie niezrównoważonych chciwusuów którzy nawet teraz zarabiają ściagając z bydła  krew ?

Strony

Skomentuj