Kategorie:
Kostaryce udało się przez prawie 300 dni używać tylko energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł energii. Niewielkie państwo już w 2015 r. pokryło swoje całkowite zapotrzebowanie na energię jedynie za pomocą ekologicznych źródeł pozyskiwania energii elektrycznej.
W 2015 roku wykorzystywano elektrownie wodne, wiatrowe, geotermalne, słoneczne oraz energię pozyskiwaną z biomasy. Doświadczenie to idzie w parze z planem rządu, aby do 2021 r. osiągnąć neutralność węglową.
Według nowego raportu Kostarykańskiego Instytutu Energii Elektrycznej (ICE), wygląda na to, że sześć tygodni, które pozostały do końca 2017 r. będą dopełnieniem tego wyniku. Carlos Manuel Obregón, prezes ICE, wyjaśnia, że ulepszenia sieci i modernizacje elektrowni pomogły im osiągnąć ten efekt.
Niewielkie terytorium oraz populacja Kostaryki oznaczają, że może ona osiągnąć te cele bez takich samych trudności, jakie mają obecnie Chiny, USA czy kraje Unii Europejskiej. Państwo posiada również bogate zasoby naturalne – w szczególności rzeki oraz źródła geotermalne.
Kostaryka pokazuje jednak innym rozwijającym się krajom – w szczególności południowoamerykańskim sąsiadom oraz krajom afrykańskim – że nie potrzeba paliw kopalnych, aby zasilać swój kraj, kiedy różne formy energii odnawialnej doskonale spełniają swoje zadanie.
Problemy wciąż istnieją w Ameryce Środkowej. W przeciwieństwie do wielu krajów rozwiniętych, Kostaryka nie planuje zastąpić milionów samochodów o silnikach spalinowych, które rzeczywiście mają zauważalny negatywny wpływ zarówno na jakość powietrza, jak i na klimat.
Niemniej jednak, jeśli chodzi o energię, najbogatsze narody na Ziemi pozostają daleko w tyle za miejscami takimi jak Kostaryka. Kraj jest zdecydowanie zapowiedzią dobrych zmian w dziedzinie ekologii.
Ocena:
Opublikował:
B
Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl |
Komentarze
Prawda nas wyzwoli,
Ale najpierw nas wku*wi.
Skomentuj