Kosmiczny złom zagraża międzynarodowej stacji kosmicznej

Kategorie: 

astro-czemierniki.pl

Kawałek kosmicznego złomu zbliżył się niebezpiecznie blisko Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Sytuacja zaniepokoiła NASA i zarządzono przygotowanie do ewakuacji wydając polecenie zajęcia miejsc w kapsule ratunkowej.

 

Trójka kosmonautów, Rosjanin Dymitr Kondratiew (dowódca), Amerykanka Catherine Coleman i Włoch Paolo Nespoli,  znalazła się dzisiaj w kapsule pojazdu Sojuz. Kontrola lotu wydała taką decyzję po stwierdzeniu, że w żądanym czasie nie będzie możliwa odpowiednia zmiana kursu. Śmieć ma jedynie około 17 cm i prawdopodobnie pochodzi z chińskiego satelity zniszczonego w 2007 roku w trakcie testów broni nowego typu.

 

Przewidywano przejście w odległości 5km od stacji a to w klasyfikacji NASA najwyższy, czerwony poziom alarmu. Jeszcze w ostatni piątek ISS zmuszona była do korekty kursu ze względu na przejście w pobliżu szczątków dwóch satelitów, które uległy kolizji w 2009 roku. 


Kosmiczne szczątki to wciąż wzrastający problem trapiący orbitalne instalacje. Ryzyko kolizji z ciałem poruszajacym się do 8 km/s stanowi bardzo poważne zagrożenie nawet gdy obiekt jest tak mały jak kilkanaście centymetrów. Rezultatem takiego hipotetycznego zderzenia będzie dekompresja, która znajduje się na samym przodzie listy kosmicznych zagrożeń. 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Skomentuj