Kosmiczny Teleskop Kepler wkrótce straci całe paliwo i zakończy poszukiwanie planet

Kategorie: 

Źródło: SourceFed na youtube.com

Teleskop kosmiczny Kepler od prawie 10 lat poszukuje planet pozasłonecznych. Dzięki jego pracy zlokalizowano już ponad 2,5 tysiąca planet, krążących wokół odległych gwiazd. Widmo 30 z nich wskazuje na to, że może na nich występować woda w stanie ciekłym, a zatem prawdopodobne jest tam także życie. Okazuje się jednak, że może być to już schyłek pracy teleskopu Kepler, ponieważ zaczyna brakować mu paliwa.

NASA umieściła teleskop Keplera na orbicie wokół Słońca. W ten sposób grawitacja Ziemi ani światło odbite nie zakłócają jego pracy i wykonuje on bardzo dokładne pomiary jasności odległych. Dzięki zjawisku tranzytu planetarnego następuje chwilowe zmniejszenie jasności gwiazdy, co zdradza istnienie planety. Zdaniem inżynierów z NASA, koniec pracy Keplera może być kwestią nawet kilku miesięcy. 

 

Ponieważ teleskop znajduje się bardzo daleko od Ziemi nie grozi nam jego deorbitacja i jest bardzo mało prawdopodobne, aby Kepler stanowił kiedyś jakiekolwiek zagrożenie, nawet gdy straci całe swoje paliwo. Agencja kosmiczna NASA zdaje sobie sprawę, że czas jego służby kończy się i dlatego planuje korzystać z niego do kiedy tylko będzie to możliwe.

Jego eksploataccja nie była wcale taka prosta. Problemy z Kosmicznym Teleskopem Keplera pojawiły się już w 2013 roku, gdy nastąpiła awaria koła reakcyjnego, służącego do orientacji sondy w przestrzeni. Wówczas misja musiała ulec zmianie a do stabilizacji wykorzystano inne metody. Ostatecznie zadowolono się zmniejszonym polem obserwacji Keplera, ale i tak mimo tych ograniczeń jego praca przyniosła wiele wspaniałych odkryć w dziedzinie egzoplanet.

 

Gdy sonda straci całe swoje paliwo, na jakiś czas powstanie pustka w zakresie tego typu obserwacjach, ale NASA ma już plan i oficjalnie poinformowano, że kosmiczny teleskop Kepler zostanie zastąpiony nowym teleskopem kosmicznym TESS - (Transiting Exoplanet Survey Satellite), który ma zostać wyniesiony w kosmos już 16 kwietnia bieżącego roku.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)


Komentarze

Portret użytkownika Suspect.

Ot i opowiadania bzdur ciąg

Ot i opowiadania bzdur ciąg dalszy. Wyniesiony gdzieś w kosmos i szukający czegoś. Kiedyś latało się w kosmos w poszukiwaniu ŻYCIA. Czyli czegoś co żyje oprócz NAS w kosmosie. Lata, szuka i znajduje jakieś światła. WIDMA tych świateł coś tam mówią. Pewnie tyle, że je widać. Ale co latania było by tam dolecieć ,wsadzić na orbitę, zreperować , no i  te widma znaleźć. Koniec końców dowiemy sie, jak już benzyna mu sie skończy Smile , że wszystko to jest tylko prawdopodobne. O kosztach tego już nie wspomnę. Koszty kosztami, ludzi czymś karmić trzeba, przecież mamy już jakiś tam wiek i technologia jest mtzno Smile do przodu i trzeba ludziom pokazac jakie mądre są ludzie w tym NASA. Dziwna ta ta instytucja co woli wydawac masę kasy na mrzonki pokazywane ludziom, niż sięgnąć ręką i pokazać to co ma się pod nosem. NASA juz dawno stwierdziła (1998), że w pobliżu Ziemi lata sobie coś. I nawet wiedza, że to sobie lata już 13k lat!! No i oczywiście jest to już złom. No jak ma nie być złomem, coś co zostało zrobione 13 k lat temu? I własnie jesteśmy u celu. ZOSTAŁO zrobione. Kto tyle lat temu wyprodukował takie wielkie coś i umieścił je na orbicie? Nie jedno, a więcej!  I wielkie tak ,że widoczne czasem gołym okiem z Ziemi. Dlaczego NASA wysyła gdzieś, coś, za wielkie pieniądze  by szukało widma świateł! Zamiast skoczyć na wyciągnięcie reki, na tego złoma i przyjżeć się temu  i temu , czego tak ''zaciekle''szuka w kosmosie- Życia. Tego złoma zrobiło jakieś życie! Samo nie urosło. Jeden mały lot i mamy zbadane życie! Jak ludzie mają wierzyć w ich uczciwe intencje? Czego oni szukają lub czego nie szukają? Zrobili zdjecia czemuś. Stwierdzili, że to złom, że ma 13 tysięcy lat( skąd oni to wiedzą?!) i że jest zrobione przez kogoś. Nikt nie eksytuje się, że znaleźli życie  w kosmosie i nikt tego nie bada! I nie ma zamiaru. Skrzetnie pomijając temat, jednocześnie mając WIELE do powiedzenia na temat widma świateł w kosmosie. Na temat złomu rzucającego cień na Ziemię zaciekle milcząc.

Skomentuj