Kosmiczny teleskop Jamesa Webba sfotografował Marsa

Kategorie: 

Źródło: NASA/JWST

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykonał pierwsze zdjęcia Marsa i widma jego atmosfery. Najgłębsza nizina planety, zwana równiną Hellas, jest na nich wyraźnie widoczna, a linie wody, dwutlenku węgla i tlenku węgla są obecne w widmie.

 

Program naukowy „Jamesa Webba" vel JWST, oprócz badań obiektów głębokiego kosmosu obejmuje obserwacje obiektów Układu Słonecznego z pozorną prędkością ruchu po niebie do 30 milisekund łuku na sekundę i akceptowalną jasnością. Należą do nich planety (z wyjątkiem Merkurego i Wenus), ich satelity, asteroidy, planety karłowate, obiekty transneptunowe i komety, w szczególności obserwatorium zaobserwowało już Jowisza, asteroidy Pasa Głównego, a nawet słynną kometę Hale-Bopp.

 

5 września 2022 r. James Webb wykonał pierwsze obserwacje Marsa, wykonując bezpośrednie zdjęcia jego i widma atmosfery w bliskiej podczerwieni za pomocą kamery NIRCam i spektrografu NIRSpec. Mars jest niezwykle jasnym celem dla detektorów obserwatorium, więc obserwacje zostały wykonane przy bardzo niskiej ekspozycji.


NASA, ESA, CSA, STScI, Mars Zespół JWST / GTO

Zdjęcia przedstawiają wschodnią półkulę Marsa, gdzie znajduje się basen uderzeniowy Hellas Plain, który jest najgłębszą niziną na planecie, 467-kilometrowy krater Huygens oraz Wielki Płaskowyż Sirte, który jest starożytnym wulkanem tarczowym. Zdjęcie wykonane przy długości fali 2,1 mikrometra pokazuje te szczegóły reliefu, a na zdjęciu wykonanym przy długości fali 4,3 mikrometra widać różnicę w temperaturze powierzchni Marsa w zależności od szerokości geograficznej i pory dnia. Równina Hellas wydaje się ciemna nie z powodu chłodnej powierzchni, ale z powodu zwiększonej absorpcji promieniowania docierającego z powierzchni planety do obserwatorium przez warstwę atmosfery na tym obszarze.

 

Jeśli chodzi o pierwsze widmo marsjańskiej atmosfery, łatwo w nim wykrywa się linie wody, dwutlenku węgla i tlenku węgla. Naukowcy spodziewają się, że porównanie widm modelowych z obserwowanymi pomoże wyjaśnić zawartość różnych substancji w atmosferze Czerwonej Planety, a także obłoki pyłu i lodu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q.

Żenujący to masz poziom

Żenujący to masz poziom niewiedzy.. Ta fotografia jest obrazem wygenerowanym komputerowo bo... wizualizuje dane uzyskane w paśmie niewidzialnego widma światła czyli w PODCZERWIENI, co przecież wyraźnie w atykule napisano.

A teraz powiedz jak powstaje obraz (zdjęcie) w pamięci aparatu elektronicznego (cyfrowego) - choćby w takim smartfonie ? Nie wiesz ? Obraz czyli takie zdjęcie jest wytworem obróbki danych z matrycy przez układy elektroniczne = CGI.  Rzeczywisty i "prawdziwy" obraz powstaje tylko na błonie światłoczułej i to pod warunkiem jej wysokiej jakości nie zmieniającej barw i posiadającej bardzo wysoką rozdzielczość, co też jest tylko ogólnikiem bo ludzkie oko ma znacznie większą zdolność rozdzielczą od najlepszego aparatu. Dlatego patrząc na dwie pozornie takie same fotografie potrafisz (?) odróżnić tą lepszą od tej gorszej.

Portret użytkownika Q.

Zapomniałem dodać że widok

Zapomniałem dodać że widok ten jest przybliżeniem optycznym obiektywu w aparacie - bo mimo iż ziemia jest 4-krotnie większa od księżyca to jednak bez przybliżenia widać ją znacznie słabiej. I to jest przyczyną rozmycia widoku samego księżyca. Dodatkowo jako że on sam jest 4-krotnie mniejszy to jego horyzont jest też dużo bliżej niż na ziemi a brak atmosfery i widocznych punktów odniesienia dających wrażenie perspektywy powiększa jedynie to wrażenie '"bliskości".

Ps. Tak właśnie trzeba pisać i mówić: przybliżenie optyczne - a nie jakiś tam "zoom".

Portret użytkownika Jaś Fasolka

Profesorze Q to jest render,

Profesorze Q to jest render, ale od naukowców z nasa wiec 100% wiarygodny Smile tak trzeba foliarzom pisać, oni naukowo nie zrozumieją z powodu drastycznie niskiej wiedzy o wielgachnym kosmosie.

A dzieje się sporo w kosmosie ja czytam naukowe publikacje i wiem sporo ale, czy pan profesor mógłby coś o tym napisać ?

 

Portret użytkownika Q.

Wytłumacz Jasiu wszystkim (i

Wytłumacz Jasiu wszystkim (i sobie) co znaczy słowo "render" .. ? Tak, trzeba mówić poprawiać i napominać bo bez tego poziom zidiocenia będzie tu tylko rósł. A mnie nie jest "wszystko jedno" jakim narodem są i będą polacy - i nie cieszę się z tego, że komus trzeba oczywistości tłumaczyć, bo nie czerpię radości z faktu że ja coś wiem a inni nie..

Chcesz coś wiedzieć to kup sobie książkę: "Piękno wszechświata".

Portret użytkownika Q.

Sam bełkoczesz w malignie

Sam bełkoczesz w malignie dlatego tak ciężko Cię zrozumieć czasami... Jak można bredzić coś o prawdziwych bądź nie, zdjęciach ziemi... no jak ? Jakie on może mieć porównanie by móc to ocenić ? Ciemiaki wierzą w brednie o "płaskiej ziemi", "firmamencie", "kopule" nad nami, o lodowych ścianach ograniczających ziemię, o tym że "kosmosu nie ma" i o wielu innych pierdołach bez sensu... Chcesz się do nich zaliczać? - twoja wola.. Wiesz jak dowiedziono, że ziemia kulą jest ? - za pomocą zwykłego patyka... i rzucanego przezeń cienia... tak wyznaczono nie tylko kąt zakrzywienia ziemi ale i jej obwód. Rozumiesz wogóle o czym mówię, umiesz powtórzyć ten tak banalnie prosty eksperyment i wykonać konieczne obliczenia ? Pewnie nie... Do zrozumienia pewnych kwestii trzeba niestety osiągnąć pewne minimum inteligencji... które jest jak wejście na szczyt górki, z której potem schodzi się już bez wysiłku - bo całą pracę wykonuje grawitacja. Tego pewnie też nie rozumiesz.. 

Odpowiedz zatem czy istnieje powiedzonko: młody a głupi ? Czy też tyczy się ono tych "z górnej półki wiekowej".. A na koniec przestudiuj stylistykę i sposób formułowania zdań na tym przykładzie, żebyś wiedział jak należy się wysławiać w zrozumiały sposób. 

Skomentuj