Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba mógł już znaleźć najstarszą galaktykę, jaką kiedykolwiek odkryto

Kategorie: 

Źródło: NASA/JWST

Zaledwie tydzień po opublikowaniu pierwszych zdjęć, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba mógł odkryć galaktykę, która istniała 13,5 miliarda lat temu, powiedział w środę naukowiec, który przeanalizował dane. Znana jako GLASS-z13 galaktyka sięga 300 milionów lat po Wielkim Wybuchu, około 100 milionów lat wcześniej niż wszystko, co wcześniej odkryto.

 

 

Im bardziej odległe obiekty są od nas, tym dłużej potrzebuje ich światła, aby do nas dotrzeć, więc patrzenie w odległy Wszechświat oznacza patrzenie w głęboką przeszłość. Chociaż GLASS-z13 istniał w najwcześniejszej erze wszechświata, jego dokładny wiek pozostaje nieznany, ponieważ mógł powstać w dowolnym momencie w ciągu pierwszych 300 milionów lat.

 

GLASS-z13 był widziany w tak zwanych "wczesnych wydaniach" danych zebranych przez główne urządzenie obserwacyjne w podczerwieni, zwane NIRcam, ale odkrycia tego nie znaleziono w pierwszym zestawie zdjęć opublikowanych przez NASA w zeszłym tygodniu. Przekształcona ze światła podczerwonego na światło widzialne, galaktyka wygląda jak plama czerwieni z bielą w centrum, część większego obrazu przestrzeni kosmicznej zwanego "głębokim polem".

 

Jedną z największych obietnic Webba jest możliwość odnalezienia najwcześniejszych galaktyk, które powstały po Wielkim Wybuchu, 13,8 miliarda lat temu. Ponieważ są tak daleko od Ziemi, zanim ich światło do nas dotrze, zostało rozciągnięte przez ekspansję wszechświata i przesunięte w podczerwony obszar widma światła, który Webb jest w stanie wykryć z niespotykaną dotąd jasnością.

 

Astrofizycy przeczesali dane w podczerwieni z odległego wszechświata, szukając sygnatur ekstremalnie odległych galaktyk. Poniżej pewnego progu długości fali w podczerwieni wszystkie fotony - pakiety energii - są pochłaniane przez neutralny wodór Wszechświata, który znajduje się między obiektem a obserwatorem. Korzystając z danych zebranych przez różne filtry podczerwieni wycelowane w ten sam obszar przestrzeni, byli w stanie określić, gdzie następuje spadek fotonów, z którego wywnioskowali obecność tych najodleglejszych galaktyk.

 

Sprawdzono wszystkie wczesne dane, szukając galaktyk o tak uderzającej sygnaturze i odnaleziono dwa systemy, które miały najbardziej przekonującą sygnaturę. Jeden z nich to GLASS-z13, a drugi, niezbyt stary, to GLASS-z11. Przy okazji odkryto, że galaktyka ma masę miliarda słońc, co jest potencjalnie bardzo zaskakujące i jest czymś, czego tak naprawdę naukowcy nawet nie rozumieją, biorąc pod uwagę, jak szybko po Wielkim Wybuchu powstała.

 

Wystrzelony w grudniu ubiegłego roku i w pełni operacyjny w zeszłym tygodniu, James Webb Space Telescope - JWST - jest najpotężniejszym teleskopem kosmicznym, jaki kiedykolwiek zbudowano, a astronomowie są przekonani, że zwiastuje on nową erę odkryć.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika heniek

weź człowieku troluj już za

weź człowieku troluj już za kacapami jak ci każą ale daj sobie spokoj z komentowaniem nauki bo głupi jesteś jak jak no jak kacap

jak jesteś kacapem to pal cie tam

ale jeśli jesteś polak no to żałuję że w Polsce jest moratorium

Portret użytkownika emel

spokoluz wrote: Mógł - czyli

spokoluz wrote:
Mógł - czyli tryb przypuszcający a nałkofce już dostają orgazmu , że to najstarsza galaktyka - żenuła i żenada.
Zbytnia pewność siebie cechuje zwykle osoby, które wypowiadają się na dany temat, mając o nim wątłe pojęcie. Jest to znane i od lat badane zjawisko. Doskonale to widać na tym portalu, z jak wielką pewnością wypowiadają się wszelkiej maści agitatorzy i krzykacze, zwłaszcza, gdy piszą o własnych poglądach stojących w sprzeczności z nauką czy historią. Tworzą własne historyjki przypieczętowane niebywałą pewnością, ale niepodparte żadnymi materiałami. Nie ważne czy temat dotyczny nauki, historii, czy bieżących wydarzeń takich jak epidemia lub wojna na Ukrainie.

Portret użytkownika ​euklides

Fajnie emelku, ale problem

Fajnie emelku, ale problem polega na tym, że ludzie naprawdę inteligentni są terroryzowani przez takich pajaców jak ty. Bo czym jest przymus podatkowy i płacenie na różnej maści dzięciołów (prawdziwych naukowców jest dziś naprawdę bardzo mało i są zagłuszeni przez ciemnotę) jeśli nie terrorem? Jeśli ktoś jest naprawdę dobry to dlaczego nie potrafi utrzymać się sam, tylko musi okradać innych? Niestety wszystko jest wypaczone i skorumpowane, nie ma już nauki, nie ma już prawa, nie ma już cywilizacji - jest powszechna degrendolada.

Portret użytkownika spokoluz

Krzykacz sie odezwał - wiesz

Krzykacz sie odezwał - wiesz dlaczego tak napisałem - bo tylko w tym roku nałkofce wiele razy obalali stare dogmaty na rzecz nowszych dogmatów nałki, historii , plandemii i prania ulandu. Sam uczestniczych w tym obalaniu starego ale nie dostrzegasz tego u siebie tylko wokół - najgłośniej krzyczy złodziej - łapać złodzieja. Przypomnę tylko o tym , jak uparcie wklejałeś arty o stałej prędkości światła w przestrzeni kosmicznej a ja twierdziłem, że nie można być tego na 100% penym po czym tu na ZNZ był art o tym , że inne nałkofce to obaliły i nie ma stałej prędkości w przestrzeni kosmicznej. Masz widzę szerszą o fizyce i kosmosie ale nie bierz tego co podają jako 100% pewnik - w historii , plandemii i praniu ulandu również.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika emel

spokoluz wrote: nie bierz

spokoluz wrote:
nie bierz tego co podają jako 100% pewnik
Nie biorę.

spokoluz wrote:
po czym tu na ZNZ był art o tym , że inne nałkofce to obaliły i nie ma stałej prędkości w przestrzeni kosmicznej
Bardzo proszę o odnośnik do tego artykułu, który to obala.

spokoluz wrote:
 Przypomnę tylko o tym , jak uparcie wklejałeś arty o stałej prędkości światła w przestrzeni kosmicznej
Bardzo proszę także o przypomnienie (podaj odnośnik, albo zacytuj) konkretnie co pisałem, w jakim kontekście i jakie to były artykuły.

spokoluz wrote:
 wiele razy obalali stare dogmaty na rzecz nowszych dogmatów nałki
W nauce nie ma dogmatów i na tym polega postęp, że coraz lepiej rozumiemy zjawiska zachodzące w przyrodzie. Jeśli nowe odkrycia przeczą starym, to po pierwsze się je weryfikuje, a po drugie się cieszymy, że odkryto coś nowego. M. in. tym się różni nauka od innych fantazji (takich jak np. religie), że idziemy za tym, co pokazują obserwacje świata, a nie za niepotwierdzonymi wymysłami sprzed stuleci.

Portret użytkownika Janek Kopeć

"że idziemy za tym, co

"że idziemy za tym, co pokazują obserwacje świata, a nie za niepotwierdzonymi wymysłami sprzed stuleci"

Panie ale to nie prawda, bo obserwacje świata pokazują coś innego niż głoszą twoi fantaści naukowi.

Portret użytkownika spokoluz

Prosze Cie nie odpisuj więcej

Prosze Cie nie odpisuj więcej jak nie zrozumiałeś dlaczego nałkofcóf i ich nałkę porównałem do religii ( bo jedno i drugie to to samo ) - dla niech to religia i mając jeden dogmat trzymają się go a jak ktoś obali stary dogmat jego miejsce zajmuje nowy dogmat i znów się go trzymają. Ty to nazywasz postępem - postęp jest blokowny aby utrzymywać ucisk i pasożytnictwo na wielu społecznościach na świecie.

Z tą prędkością to nawet Ci odpowiedziałem na końcu w wymianie wpisów , że obalono to ale ........ nie odpowiedziałeś już.

Przed wieloma tysiącami lat ktoś stworzył kalendarz obiegu układu słonecznego na swojej orbicie , potem tą wiedzę potwierdzono  i wszedł ten kalendarz w użycie -  ma ponad 25 tys lat . Układ słoneczny wszedł w 2016 r w swoim obiegu wokoł własnego centrum w konstelację wodnika. Tej wiedzy nikt nie obali choćby skały srały. Ale pozostaje pytanie - czy to centrum wokoł którego obiega US nie obiega jeszcze czegoś większego bo takich danych na 100% brak. Jeżeli układ planetarny , układ słoneczny jest w ruchu to można postawić hipotezę , że wszystko w kosmosie jest w ruchu.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Strony

Skomentuj