Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest już w połowie drogi do celu

Kategorie: 

Źródło: NASA

Główne elementy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, zostały już w pełni rozstawione. Jest to ważny kamień milowy dla wspólnej misji NASA-ESA-CSA i ogólnie pojętej nauki o kosmosie. 18-segmentowe lustro główne, jest największym jakie kiedykolwiek wysłano w kosmos, a naukowcy już mówią o nadchodzącej rewolucji w astronomii.

 

Teleskop Jamesa Webba, zmierza obecnie w stronę drugiego punktu Lagrange’a, w układzie Ziemia-Słońce. Jest on położony około 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. W tej lokalizacji, połączone siły grawitacyjne dwóch dużych ciał (w tym przypadku Ziemi i Słońca) tworzą mały obszar stabilności grawitacyjnej. Webb ma dotrzeć do punktu L2 pod koniec stycznia. Podczas podróży, naukowcy zaczną wydawać polecenia, aby przygotować Webba do nadchodzących prac naukowych.

Po dotarciu do punktu libracyjnego, czujnik precyzyjnego celowania, kamera NIR i spektrograf NIR zostaną aktywowane i będą otrzymywać (rozmyte) obrazy pól gwiazd, aby upewnić się, że działają. Lustra nie zostały jeszcze zogniskowane i to właśnie na tym skupią się wówczas astronomowie. Obejmuje to sterowanie 126 niezwykle precyzyjnymi siłownikami umieszczonymi za pozłacanym lustrem. Naukowcy, będą subtelnie wyginać i wydłużać każdy segment, co zajmie wiele miesięcy.

Następnie rozpocznie się kalibracja, a zespół ponownie dołoży wszelkich starań, aby upewnić się, że JWST działa zgodnie z oczekiwaniami. Wreszcie w czerwcu 2022 roku, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba będzie gotowy do rozpoczęcia działalności naukowej. Biorąc pod uwagę trudności, które nękały ten projekt od jego pierwszych dni w 1996 roku, trzeba przyznać że nie jest to wybitnie długi okres czasu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika baca

kolejna odsłona tej

kolejna odsłona tej tragikomedi astrologów z nasa...

wysłali na obitę "największe lusterko na świecie"

- lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiekniejszy we wszechświecie?

- klaus schwab

koniec dramatu...

 

 

Portret użytkownika Artur Desmond

Do filmowania ujęć na

Do filmowania ujęć na rzekomej stacji kosmicznej używa się zaawansowanej rozszeżonej wirtualnej rzeczywistości. Dla tego można oglądać przedmioty unoszące się w powietrzu po to aby sfałszować że tam nie ma ciążenia. Ale oczywiście pelikanom oraz wyznawcom kosmologii to nie przeszkadza. Otworzyć dzioby.....nowe zdjęcia "cgi" idą:)

Portret użytkownika Janina Klepka

Bo to jest CGi deklu, lepiej

Bo to jest CGi deklu, lepiej pokaż nam zdjęcie. Sama stacja gdzie nagrywają te śmieszne filmiki znajduje się w usa na ziemi, nie pamiętam teraz gdzie dokładnie. Zauważyłem że wam martwym rybom które płyną z nurtem rzeki zawsze można tanio sprzedać każde kłamstwo. Pod warunkiem że powiedzą to "naukowcy" albo politycy w garniturkach i ogłoszą w telewizji. To jest już bardzo żałosne, jak głupota zniszczyła ludzkość. Ludzie nie potrafią już samodzielnie myśleć jeno łyku łyku pelikany.

Portret użytkownika Quark

"You stupid women" - Stację

"You stupid women" - Stację kosmiczną ISS możesz sobie pooglądać nocą na żywo gdy chmur nie ma ale masz lornetkę. Zobaczysz ją lecącą z południowego wschodu na północny zachód mniej więcej pod kątem 80* nad sobą - bo ona okrąża ziemię wiele razy na dobę a nie "wisi" . 

Strony

Skomentuj