Kosmiczny teleskop James Webb ujawnił tajemnice galaktyki Koło Wozu

Kategorie: 

Źródło: NASA/JWST

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA uzyskał szczegółowy obraz galaktyki Cartwheel, znajdującej się 500 milionów lat świetlnych od Ziemi, w kierunku konstelacji Rzeźbiarza. Wysoce precyzyjne instrumenty najnowszego obserwatorium umożliwiły rozdzielenie poszczególnych gwiazd i obszarów gwiazdotwórczych, a także ujawnienie zachowania czarnej dziury w jej sercu.

 

Galaktyka przypomina koło od wozu - stąd nazwa. Osiągnięte szczegóły zapewniają nowy wgląd w to, co dzieje się w galaktyce Koło Wozu w trakcie jej powolnej transformacji. James Webb pokazał nam chaos, ujawniając szczegóły dotyczące formowania się gwiazd i czarnej dziury w centrum.

Pełnokolorowe zdjęcie Galaktyki Koło Wozu wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Źródło: NASA, ESA, CSA, STScI

Galaktyka Koło Wozu to rzadki widok. Jej pojawienie się jest wynikiem katastrofalnego wydarzenia - zderzenia dużej prędkości między dużą galaktyką spiralną a jej małym towarzyszem. To scalenie silnie wpłynęło na kształt obiektu, tworząc dwa pierścienie - jasny pierścień wewnętrzny i otaczający go kolorowy pierścień zewnętrzny. Para pierścieni rozciąga się na zewnątrz od środka uderzenia, jak zmarszczki w stawie od rzuconej skały.

 

Świetliste jądro galaktyki zawiera ogromną ilość gorącego pyłu, a w najjaśniejszych regionach znajdują się gigantyczne młode gromady gwiazd. Z drugiej strony pierścień zewnętrzny, który rozszerza się od około 440 milionów lat, jest zdominowany przez formowanie się gwiazd i wybuchy supernowych

 

Obserwacje Jamesa Webba potwierdzają, że galaktyka Koło Wozu znajduje się w fazie przejściowej. Będąc zwykłą galaktyką spiralną przed zderzeniem, taką jak Droga Mleczna, i nadal się przekształca.

@zmianynaziemi JWST ujawnił tajemnice galaktyki Koło Wozu #ciekawostki #galaktyka #JWST #astronomia #popolsku #polska ♬ dźwięk oryginalny - ZmianynaZiemi

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Nie wiem czy jest płaska czy

Nie wiem czy jest płaska czy jajowata nie byłem w kosmosie nie widziałem na własne oczy. A tym kurwom masonskim za grosz nie wierzę. Na bank robią ludzi w chuja nie ma co do tego żadnych złudzeń. Tak technologia bezpowrotnie która zaginęła ja pierdolę.

kolo21

Portret użytkownika Endymion

Jak Sobie z tym radzisz?;

Jak Sobie z tym radzisz?; Zrozumienie tego gdzie żyjemy daje nam zrozumienie rozmiaru kłamstwa jakie nas otacza w fikcyjnej rzeczywistości jaką nam wysmarzyły "elity". Ja czuję się niczym Jim Carrey w filmie Truman Show, gdy odkrył, że ktoś to reżyseruje

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika inzynier magister

Ziemia jest okrągła tak jak

Ziemia jest okrągła tak jak inne planety, bo niby jak by mieli oszukać że inne planety są okrągłe ?? płaskoziemcy mają problem z rozumem ! Biblia wyraznie przekazuje okrągość ziemi a poza tym rozum daje Bóg Jahve i Jego Syn Jezus Chrystus razem z Duchem Świętym bo bez rozumu stajecie się płaskoziemcami !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika axell69

twoja biblia łże jak 

twoja biblia łże jak  szydowski pies i ty też  pieprzysz jak żydozul - w kółko to samo  skrobiesz  jak  debil po  watykańskoszydowskiej szkole 

a tu masz swoją  pamiątkową rycinę  z  zakończenia  kursu  i inicjacji  zawodowej  bo  później  po kilku latach ciezkiej pracy  na plebanii  bierzecie  dzieci  jak swoje  do łóżka płaskiego . 

JEDYNYM sposobem na pokonanie ich jest powrót do egzekwowania prawa naturalnego; Znieść CAŁE ich ustawodawstwo, które wzmacnia i wzbogaca ich, zubażając i zniewalając nas 

Portret użytkownika Bartosz Maski

To są teorie. Niedowiedzione

To są teorie. Niedowiedzione jednoznacznie. Z Polaków tylko Hermaszewski był w kosmosie i on powiedział do kamery, że "Ziemia jest płaska". Trudno mi się z nim nie zgodzić bo sam widzę co widzę. Dlatego proponuję uznać, że Ziemia jest okrągła i płaska na raz. Dalsza dyskusja nie ma sensu ponieważ jest to taka sama pułapka na dyskutantów jak i Biblia. Samo wejście w temat jest gwarantowaną porażką niezależnie po której stronie się stanie. Właśnie o to chodzi żeby gawiedź zajęła się dyskusją abstrakcyjną albo innym marnowaniem energii - jakimś sportem albo innymi igrzyskami. Wtedy się zmęczą i pójdą grzecznie spać, a rano znowu do roboty a resztę energii wypocić. 

Strony

Skomentuj