Kosmiczny pył przynosi życie na Ziemię

Kategorie: 

Źródło: NASA

Profesor Tomonori Totani z Uniwersytetu Tokijskiego proponuje zbieranie kosmicznego pyłu i poszukiwanie śladów życia przywiezionego z odległych światów. Naukowiec uważa, że ​​takie obce „ziarna życia” można zbierać zarówno na Ziemi, jak i w kosmosie, nawet przy obecnym poziomie techniki.

 

 

Panspermia, hipoteza, według której życie zostało sprowadzone na Ziemię z kosmosu, do niedawna wydawała się pseudonaukowa. Ale dzisiaj coraz więcej naukowców jest skłonnych wierzyć, że życie na naszej planecie powstało w ten sposób. Po zderzeniach ciał niebieskich, takich jak asteroidy, duża ilość materii jest wyrzucana w przestrzeń kosmiczną. Substancja ta może podróżować na duże odległości przez bardzo długi czas. Teoretycznie substancja ta może zawierać elementy życia ze świata gospodarza, takie jak skamieliny drobnoustrojów. Taki materiał może zostać odkryty również przez ludzi w niedalekiej przyszłości lub nawet teraz.

 

Profesor Tomonori Totani z Uniwersytetu Tokijskiego proponuje zbieranie kosmicznego pyłu i poszukiwanie śladów życia przywiezionego z odległych światów. 

„Proponuję zbadać dobrze zachowane ziarna zrzucone z innych światów w poszukiwaniu śladów życia” — mówi Totani. „Szukanie życia poza naszym Układem Słonecznym zwykle oznacza szukanie oznak komunikacji, które wskazują na inteligentne życie. Albo poszukiwanie biomarkerów w atmosferach egzoplanet. Ale jeśli w cząsteczkach kosmicznego pyłu są ślady życia, możemy być pewni, że życie poza Ziemią prawie istnieje.

Główną ideą Totaniego jest to, że zderzenia asteroid mogą wyrzucać duże ilości materii w kosmos. Istnieje prawdopodobieństwo, że w tym materiale mogą znajdować się martwe lub skamieniałe mikroorganizmy. Fragmenty pozostawione po zderzeniu będą znacznie różnić się rozmiarem i będą zachowywać się inaczej w przestrzeni. Niektóre duże kawałki mogą spaść z powrotem na planety lub wejść na stałe orbity wokół planet lub gwiazd. Ale ziarna tak małe jak 1 mikrometr (jedna tysięczna milimetra) mogą zawierać próbki organizmów jednokomórkowych i mogą opuścić ich układ gwiezdny. I w sprzyjających okolicznościach dostać się do naszego Układu Słonecznego lub nawet na Ziemię.

 

Według jego szacunków około 100 000 tych ziaren spada na Ziemię każdego roku. Oczywiście te szacunki są nadal niedokładne, ale mamy już metody, aby je poprawić. Być może takie ziarna istnieją już na Ziemi. Być może jest ich nawet wiele. I możemy je znaleźć na przykład w lodach Antarktydy.

 

Kosmiczny pył w tych miejscach można stosunkowo łatwo wydobyć. Ale odróżnienie materiału odległych układów gwiezdnych od materiału naszego Układu Słonecznego jest dość trudne. Ale poszukiwania można przeprowadzić bezpośrednio w kosmosie, a istnieją już misje, które zbierają pył w próżni przy użyciu ultralekkich materiałów zwanych aerożelami. W ten sposób misja Stardust zebrała pył komety.

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Cieszy mnie niezmiernie treść

Cieszy mnie niezmiernie treść artykułu. Przytoczę to w sądzie, w sprawie alimentacyjnej. Powiem wtedy dumnie To nie ja Wysoki Sądzie ! To Kosmiczny pył przynosi życie na Ziemię i niech teraz płaci.Ja z tym nie mam nic wspólnego 

Portret użytkownika Medium

Temat pyłu kosmicznego jest

Temat pyłu kosmicznego jest fascynujący podobnie jak ciekawa jest podziemna woda ukryta w minerałach.

Pył kosmiczny czy osady jądrowe (?) zasypały pierwsze piętra wielu budowli w tzw. stylu kolonialnym? A może była jeszcze inna przyczyna, np. potop?

Chciałam podlinkować jakiś artykuł, czy film, albo chociaż zdjęcia, ale widzę, że polskojęzyczny internet w guglarce jest drobiazgowo wyczyszczony.

Czy pył kosmiczny był siewcą czy niszczycielem życia? A może był elementem przemiany życia na ziemi? 

Na razie więc zachęcam do przemyślenia kwestii dziwnych pomników, pomników pająka.

W polskojezycznym internecie nic ciekawego nie widać, w kulturze anglosaskiej mamy horrory bazujące na arachnofobii, a w rosyjskim znalazłam coś zupełnie odkrywczego z niewiarygodnie dokładną bazą danych.

Poniżej wieża widokowa w Gorzowie Wielkopolskim:

Czekam na inspiracje czytelników.

Portret użytkownika ba19

Rodzaju 1: 1  Na początku+

Rodzaju 1: 1  Na początku+ Bóg+ stworzył+ niebiosa i ziemię.+

Objawienie 4:11  „Godzien jesteś, Jehowo, Boże nasz, przyjąć chwałęa i szacunek,b i moc,c ponieważ tyś stworzył wszystkod i z twojej wolie wszystko zaistniało i zostało stworzone”.f

Psalm 36:   Bo u ciebie jest źródło życia;+dzięki światłu od ciebie widzimy światło.+

Jeremiasza 17:13  Jehowo, nadziejo Izraela,wszyscy, którzy Cię porzucają, zostaną zawstydzeni. Odstępujący od Ciebie będą zapisani na piasku,bo porzucili Jehowę, źródło żywej wody.

Jana 17:3  Żeby mogli żyć wiecznie, muszą poznać Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa.

Portret użytkownika ba19

Jak  ktoś twierdzi ze żydzi

Jak  ktoś twierdzi ze żydzi dalej są narodem wybranym to jest w błędzie , to naród wygnany ,wypędzony , a to ze z powrotem pojawił sie na terytorium Palestyny , to świadczy ze czekają  go straszne wydarzenia , bo wrócili bez zgody Boga Biblii , a  jak można być  narodem wybranym skoro Bogu Biblii zamordowali syna Jezusa Chrystusa i powiedzieli to :

Mateusza 25: 25  Na to cały lud, odpowiadając, rzekł: „Krew jego niech spadnie na nas i na nasze dzieci”.+

Mateusza 21: 43  Właśnie dlatego wam mówię: Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi wydającemu jego owoce.+

A komu:

Dzieje Apostolskie 15: 14  Symeon+ wyczerpująco opowiedział, jak to Bóg po raz pierwszy zwrócił uwagę na narody, aby z nich wziąć lud dla swego imienia.+

1 Piotra 2:  Lecz wy jesteście „rodem wybranym, królewskim kapłaństwem, narodem świętym,+ ludem na szczególną własność+ — żebyście szeroko oznajmili wspaniałe przymioty”+ tego, który was powołał z ciemności do swego zdumiewającego światła.+ 10  Bo niegdyś nie byliście ludem, lecz teraz jesteście ludem Bożym;+ wy byliście tymi, którym nie okazywano miłosierdzia, lecz teraz jesteście tymi, którym miłosierdzie okazano.+

Objawienie 5:10  i uczyniłeś ich Bogua naszemu królestwemb i kapłanami,c i mają królowaćd nad ziemią”.

Objawienie 20:6 Szczęśliwya i świętyb jest każdy, kto ma udział w pierwszym zmartwychwstaniu; nad tymi druga śmierćc nie ma władzy,d lecz będą kapłanamie Boga i Chrystusa i będą z nim królować przez tysiąc lat.f

Izajasza 43: 10  „Wy jesteście moimi świadkami+ — brzmi wypowiedź Jehowy — moim sługą, którego wybrałem,+ abyście mnie poznali+ i wierzyli we mnie,+ i rozumieli, że ja jestem ten sam.+ Przede mną nie został utworzony żaden Bóg+ ani po mnie nie ma żadnego.+ 11  Ja, właśnie ja jestem Jehowa,+ a oprócz mnie nie ma wybawcy”.+ 12  „Ja oznajmiłem i wybawiłem, i sprawiłem, że to usłyszano,+ gdy nie było wśród was obcego boga.+ Wy zatem jesteście moimi świadkami+ — brzmi wypowiedź Jehowy — a ja jestem Bogiem.+

21  lud, który sobie utworzyłem, żeby opiewał moją chwałę.+

Skomentuj