"Kosmiczny harpun" pomoże w walce ze śmieciami na orbicie

Kategorie: 

Źródło: NASA, ESA, YouTube/VideoFromSpace

Nowatorski statek kosmiczny znany jako RemoveDEBRIS może pomóc w walce z rosnącą ilością kosmicznych śmieci. Statek ten jest częścią trwającego projektu badawczego mającego na celu zbadanie różnych praktycznych rozwiązań problemu śmieci kosmicznych.

Projekt rozpoczął  się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w październiku 2018 r. Zanim RemoveDEBRIS został umieszczony w kosmosie, testowano jego możliwości na panelach słonecznych ISS. Pomimo dużej złożoności manewrów, eksperyment zakończył się pełnym sukcesem.

 

Test dotyczył chwytania kosmicznych odpadów za pomocą specjalnego harpuna, poruszającego się z prędkością 20 m/s. Harpun jest jednym z czterech narzędzi, które będą testowane w kosmosie. Poprzedni eksperyment polegał na wypuszczeniu specjalnej sieci przeznaczonej do łapania kosmicznych śmieci.

 

Co więcej, po zakończeniu testów statek kosmiczny uległ spaleniu w atmosferze ziemskiej, aby nie zwiększył ilości śmieci krążących już wokół naszej planety.

Naukowcy szacują, że satelity, sondy kosmiczne oraz Międzynarodowa Stacja Kosmiczna orbitują obecnie razem z co najmniej 500 tys. kosmicznych śmieci. Ryzyko zderzenia rośnie, a zderzenie z niewielkim odpadem może spowodować znaczne i nieodwracalne uszkodzenia.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika tubylec

Może niech lepiej na lasso je

Może niech lepiej na lasso je łapie .. albo miota kosmiczne bolasy. Jak już się wysyła sześcian Borg na orbitę to pasowałoby żeby dysponował wiązką frakcyjną. A nie harpun .. jak na śmierdzącym śledziami kutrze z Alaski.

Skomentuj