Kosmiczny dron X-37B wróci dzisiaj na Ziemię

Kategorie: 

Źródło: NASA

Amerykańska armia już jakiś czas temu przejęła od NASA projekt nowego promu kosmicznego wielokrotnego startu i lądowania. Bezzałogowy dron odbywa kolejne długie misje w przestrzeni kosmicznej. Według pewnych informacji kosmiczny dron X-37B wróci dzisiaj na Ziemię.

 

Projekt X-37B realizowany był początkowo przez amerykańską agencję kosmiczną. W projekcie uczestniczyła agencja DARPA, a jej głównym wykonawcą był koncern Boeing. X 37B jest w swej budowie jest bardzo podobny do wycofanych z eksploatacji wahadłowców, ale jest około 4 razy mniejszy od nich. Rozpiętość skrzydeł to tylko 4,5 metra.

Jeśli rzeczywiście dojdzie dzisiaj do lądowania tego tajemniczego pojazdu, będzie to oznaczało, że przebywał w przestrzeni kosmicznej nieprzerwanie przez rekordowe 22 miesiące. Sam fakt wysyłania w kosmos takich promów nie jest tajny, bo przecież wiadomo, o tym, że one istnieją i latają nad nami, ale już ich funkcja i wykonywane zadania nie są znane.

Podejrzewa się, że drony X-37B wykonują zadania zwiadowcze i są wykorzystywane do prowadzenia obserwacji obiektów naziemnych oraz obcych satelitów na orbicie okołoziemskiej. United States Air Force, ma obecnie dwa takie statki kosmiczne. Dron prawdopodobnie wyląduje dzisiaj w bazie lotniczej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Vanderberg w Kalifornii, gdzie baza pracownicy już przygotowują się na jego powrót.

Niektórzy sugerują, że Amerykanie planują rozmieszczenie kilku "rojów" takich dronów kosmicznych, nie jest wykluczone, że mogłyby one pełnić funkcje ofensywne w stosunku do obiektów rozmieszczonych w przestrzeni kosmicznej a nawet w stosunku do celów naziemnych.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj