Kosmiczne śmieci mogą zostać przekształcone w hotele orbitalne

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Kanadyjski startup nawiązał współpracę z firmą Nanoracks planującą budowę obiektu do wystrzeliwania rakiet komercyjnych na wschodnim wybrzeżu Nowej Szkocji – prowincji Kanady nad Atlantykiem. Obie firmy chcą opracować sposób na wykorzystanie tzw. kosmicznych śmieci.

Są to obiekty stworzone przez człowieka i niewykonujące już zaplanowanych działań, jednak pozostające na orbicie okołoziemskiej. W dużej mierze stanowią je zużyte człony rakiet wielostopniowych oraz nieczynne satelity. Pomysł padł na to, by zebrać wszystkie te odpady i zbudować z nich kosmiczne hotele.

 

Przy wsparciu finansowym NASA Nanotracks bada sposoby recyklingu kosmicznych śmieci, aby stworzyć różnego rodzaju „placówki” w naszym Układzie Słonecznym. Zdaniem pomysłodawców cały proces budowy ma odbywać się na ziemskiej orbicie, ponieważ będzie to znacznie szybsze oraz tańsze rozwiązanie.

 

Nanotrack planuje najpierw wykorzystać pozostałości paliwa znajdujące się w porzuconych członach rakiet wielostopniowych do transportu kosmicznych śmieci jak najbliżej ziemskiej orbity, gdzie mają być budowane z nich m.in. hotele, centra badawcze oraz magazyny paliwowe.

 

Kolejny krok to wyniesienie na orbitę specjalnych robotów spawalniczych, które zajmą się budową nowych obiektów ze zgromadzonych części. Za konstrukcję robotów ma odpowiadać kanadyjska firma MDA Robotics.

Ponowne wykorzystanie śmieci znajdujących się w Kosmosie pomogłoby w zrobieniu większej ilości miejsca na ziemskiej orbicie. Łącznie znajduje się na niej ok. 34 tysiące kosmicznych śmieci, które są większe niż 10 cm.

 

Stanowią one zagrożenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, dlatego aktualnie w kryzysowych sytuacjach stosowane są manewry zmiany orbity całej stacji, aby mogła ona uniknąć zagrożenia. Ambitne plany Nanotracks będą musiały jednak poczekać jeszcze kilka lat.

 

Komercyjne rakiety, do których obecnie jest dostęp, czyli Cyclone 4M, nie nadają się do transportu robotów. Pojawiają się również obawy co do bezpieczeństwa całego projektu. Bowiem rakiety Cyclone 4M nie nadają się do ponownego wykorzystania, ze względu na rodzaj stosowanego w nich paliwa – wysoko rafinowanej odmiany nafty i pierwiastkowego tlenu w stanie ciekłym. Rakiety Cyclone 4M mogą jednak przydać się do budowy magazynów paliw, które byłyby użyteczne podczas podróży na Marsa.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj