Kosmiczna katastrofa sprzed 12 800 lat zaskoczyła naukowców

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara dostarczają kolejnych dowodów potwierdzających hipotezę uderzenia Młodszego Dryasu. Naukowcy odkryli ślady potężnego wydarzenia kosmicznego, które mogło mieć miejsce na terenie wschodniej części Stanów Zjednoczonych około 12 800 lat temu.

 

 

Badania opublikowane w czasopiśmie "Airbrusts and Cratering Impacts" wskazują na istnienie znaczącego wydarzenia typu airburst (wybuchu powietrznego) w kilku lokalizacjach na wschodnim wybrzeżu USA. Odkryte dowody spełniają kryteria klasyfikacji jako "datum sferuł impaktowych".

 

Zespół badawczy pod kierownictwem profesora Jamesa Kennetta z UC Santa Barbara przeanalizował osady z New Jersey, Maryland i Karoliny Południowej. Naukowcy odkryli wysokie stężenia platyny, mikrosferoidy oraz stopione szkło, co wskazuje na działanie ekstremalnego ciepła i ciśnienia pochodzącego z kosmicznego zdarzenia - wybuchu powietrznego, podobnego do katastrofy tunguskiej z 1908 roku, która zniszczyła lasy Syberii.

"To, co odkryliśmy, to że ciśnienia i temperatury nie były charakterystyczne dla dużych kraterowych impaktów, ale były zgodne z tak zwanymi airburstami 'dotknięcia', które nie tworzą zbyt wielu kraterów" - wyjaśnia profesor Kennett.

Najbardziej przekonującym dowodem okazały się ziarna kwarcu z cechami szokowego odkształcenia. Kwarz, będący powszechnym i niezwykle twardym minerałem, pod wpływem ekstremalnego ciśnienia może ulec pęknięciu, ujawniając charakterystyczny wzór linii zwanych lamelami. O ile szokowy kwarz jest wyznacznikiem kraterów uderzeniowych, to przypisanie go airburstom było dotychczas trudne.

 

Naukowcy wykryli nowy rodzaj szokowego kwarcu w badanych próbkach osadów. Te ziarna mają nierówne, sieciowate pęknięcia, w przeciwieństwie do równoległych pęknięć obserwowanych w kraterach. Badacze sugerują, że ten konkretny wzór odpowiada niższym ciśnieniom występującym podczas airburst.

 

Co więcej, obecność amorficznego krzemu (stopionego szkła) wewnątrz tych pęknięć wspiera hipotezę airburst. Podobne cechy odkryto w kwarcu narażonym na wysokie temperatury i ciśnienia wybuchów naziemnych. To odkrycie wzbogaca rosnący zbiór dowodów wspierających hipotezę uderzenia Młodszego Dryasu (YDIH).

 

Okres Młodszego Dryasu, który rozpoczął się 12 800 lat temu, charakteryzował się gwałtownym przejściem od cieplejszego trendu do chłodniejszego. Ta zmiana klimatu zbiegła się z utratą kilku gatunków megafauny w Ameryce Północnej oraz upadkiem kultury Clovis.

 

Uważa się, że rozpadający się kometa, która wygenerowała airburst, był znacznie większy niż obiekt, który spowodował katastrofę tunguską. Jego wpływ mógł skutkować gigantycznymi pożarami i zaburzeniami środowiskowymi, przyczyniając się do udokumentowanych zmian klimatycznych i wymierania.

 

Chociaż dokładna przyczyna Młodszego Dryasu pozostaje nieznana, odkrycie szokowego kwarcu o cechach airburst na terenie wschodniej Ameryki Północnej dodaje wiarygodności teorii YDIH. Dalsze badania w licznych lokalizacjach na całym świecie będą konieczne, aby potwierdzić związek między tym starożytnym kosmicznym wydarzeniem a głębokimi zmianami środowiskowymi okresu Młodszego Dryasu.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika S

Bardzo polecam serial naukowy

Bardzo polecam serial naukowy "Ancient Apocalypse", który porusza właśnie ten temat. Spoilerował wam nie będę, ale miłośnicy "teorii spiskowych" zauważą tam na pewno wyjaśnienie dlaczego Elity budują ostatnio tak namiętnie bunkry atomowe, w których da się żyć całe lata, czemu na całym Świecie gromadzone są ogromne zapasy żywności w strategicznych miejscach, po co powstały głęboko pod norweskimi górami "banki nasion", gdzie zebrano nasiona wszystkich ziemskich roślin i DNA zwierząt, no i czemu "kochane" Elity dbają, żebyśmy cały czas byli zajęci jakimiś katastrofami (wojny, plandemie, klimat), zamiast zwracać uwagę na to co tak naprawdę dzieje się wokoło nas. No dobra, pewnie nieco zdradziłem o czym jest serial, ale serio polecam

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj