Korporacja Monsanto planuje stworzenie specjalnie zmodyfikowanych genetycznie pszczół

Kategorie: 

freedom-won.net

Znana korporacja biotechnologiczna Monsanto, lider w produkcji nasion i pestycydów potrzebnych do upraw GMO planuje nowy obszar działalności. Są nim specjalnie zmodyfikowane genetycznie pszczoły, które będą odpowiadać za zapylanie zbiorów.

 

Na łamach portalu zmianynaziemi.pl od jakiegoś czasu poruszamy kwestie tajemniczych śmierci całych kolonii pszczół. Zjawisko to występuje praktycznie na całym świecie. Objawia się to tym, że całą kolonia wylatuje z ula i nigdy nie wraca. Pszczelarze uważają, że winne temu mogą być opryski chemiczne na przykład rzepaku, ale też innych roślin. Zwykle powinny być one wykonywane po zmroku, kiedy owady nie latają jednak często są wykonywane w ciągu dnia i to przyczynia się do masowych śmierci tych pożytecznych owadów.

 

Są też teorie twierdzące, że przyczyną śmierci pszczół są same rośliny GMO, które potrafią produkować pestycydy. Taka roślina jest po prostu chemicznym mutantem, który poprzez zdolność produkowania trujących dla owadów środków może powodować masową śmierć pszczół. Oczywiście oficjalnie nikt tego nie przyzna, ale pszczelarze to właśnie sugerują.

 

Korporacja biotechnologiczna Monsanto podobno pracuje nad rozwiązaniem „problemu z pszczołami”. W ostatnich dniach w Internecie pojawiły się doniesienia na temat postępów w produkcji zmodyfikowanych genetycznie pszczół, które będą w stanie pełnić funkcje podstawowego zapylacza roślin bez ryzyka śmierci w wyniku zatrucia tym, co te rośliny emitują. Nie ma na ten temat potwierdzonych dowodów, są tylko przecieki, więc nie ma pewności ile jest w nich prawdy. To jednak wydaje się całkiem sensowne rozwiniecie palety produktów biotechnologicznych.

 

Podpisane przez Polskę 26 stycznia porozumienie ACTA również wiąże się z rynkiem biotechnologicznym. Tylko pozornie wydaje się, że dotyczy to tylko Internetu. Dotyczy to też rynku zamienników części samochodowych, rynku zamienników leków oraz rynku patentów biotechnologicznych takich jak te posiadane przez Monsanto.  

 

Wiemy, że w USA detektywi i prawnicy tej korporacji nękają wielu rolników posądzając ich o nielegalne obsianie pól zabezpieczonymi patentami nasionami roślin. Gdy dołoży się do tego informację o skażeniu transgenicznym, jakiego dokonują te rośliny krzyżując się z niezmodyfikowanymi gatunkami staje się jasne, że uważane za przesadne stwierdzenie, iż korporacje tego typu wkrótce będą mogły powiedzieć „We own the food”, czyli „Jesteśmy właścicielem jedzenia” nie ma w sobie tak wiele przesady. Powstanie specjalnych transgenicznych pszczół może tą nierównowagę jedynie pogorszyć a ich wpływ na normalne ekosystemy może być katastrofalny.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ARTURO

  Już kiedyś Amerykanie

 
Już kiedyś Amerykanie zabrali się za modyfikację pszczoły miodnej, chcieli zapewne wyhodować taką pszczołę która by poleciała z małym wiadereczkiem żeby w niego zbierać nektar oraz pyłek kwiatowy i co im z tego wyszło? Wyhodowali pszczoły ”Mordece” w wyniku czego ginęli i nadal giną ludzie oraz zwierzęta. Po-ski nie będzie stać walczyć z pszczołami wyhodowanymi podobnie jak w USA.!!!Niech się lepiej zabiorą za walkę z „Warozą” oraz innych chorobami pszczół,niech prowadzą badania nad bezpiecznymi opryskami dla roślin uprawnych w wyniku czego giną całe roje pszczół. Niech też walczą z wprowadzaniem u na w PO-lsce GMO roślin Genetycznie Mutowanych z których nasze pszczoły nie mają żadnego pożytku.
 

Portret użytkownika Astur

Najczęstsze substancje

Najczęstsze substancje toksyczne występujące w roślinach to: alkaloidy, glikozydy, saponiny, toksalbuminy, olejki eteryczne oraz kwasy organiczne i nieorganiczne. Przykładowo, rośliny szkodliwe dla pszczół, to np. jaskier polny, bagno, kasztan. Chcesz je wszystkie zlikwidować?

Portret użytkownika Rolnik

No i bardzo dobrze, że

No i bardzo dobrze, że przejęli. Teraz przynajmniej można kupić nasiona, z których cokolwiek wychodzi. Wcześniej rolnictwem można było się zajmować co najwyżej charytatywnie, jeśli miało się inne źródło dochodów. Utrzymać się nie można było. Teraz plony mam takie, że nie boję się już o swoją przyszłość.
Nie boję się też o zdrowie, nasiona Monsanto kupuję od bodajże drugiego roku ich obecności na polskim rynku, oprócz sprzedaży plonów, sam konsumuję to razem z rodziną (ja, żona, dzieci, a od 2 lat i wnuki). W całej rodzinie mieliśmy 2 przypadki raka - mój ojciec (który nie dożył GMO, zmarł na raka płuc spowodowanego wieloletnim paleniem tytoniu) i ja (też rak płuc, 30 lat palenia to była największa głupota w moim życiu, na szczęście wystarczyło usunąć jedno płuco i póki co Bogu dzięki jest dobrze).
A GMO pszczół ani trzmieli nie zabija, mam kilka uli, z których pszczoły zbierają pyłek także z upraw modyfikowanych i jak dotychczas nie straciłem ani jednego roju. Myślę, że przepisem na żywotność roju jest zamontowanie go z dala od dróg, moje są na działce rekreacyjnej, ok. 3km od najbliższej drogi.
A jezscze jedną potencjalną przyczyną wymierania pszczół może być nieprawidłowe stosowanie pestycydów przez wielu rolników - nie bez powodu producenci zalecają opryskiwanie w godzinach kiedy te pożyteczne owady są nieaktywne!

Portret użytkownika Sahara

Problem w tym (oczywiście dla

Problem w tym (oczywiście dla tej korporacji), że natura dąży do równowagi. Jeśli jakaś nisza opustoszeje to w jej miejsce pojawia się inny zwierz, roślina czy cokolwiek innego zdolnego ją zapełnić. Jedynie człowiek może na dobre zakłócić tą symetrię, bawiąc się w Boga.Jeśli jednak pogłoski są prawdziwie i pojawiło się robactwo zdolne do niszczenia roślin Monsanto to mamy jeszcze jakąś nadzieję, że równowaga nie została zakłócona na dobre.

Aby korzystać z Internetu potrzebne jest IP. IQ niestety już nie...

Portret użytkownika RobertM4

Adminie. Nie wiem jak u

Adminie.Nie wiem jak u innych, ale chyba tak samo jak u mnie wypowiedzi na forum są nie chronoligiczne według czasu dodawania co wprowadza jako taki chaos, gdyż dodawane wypowiedzi pod inną wypowiedzią trafiają zupełnie na koniec, początek lub środek ? Czy ja mam coś źle ustawione ?

Strony

Skomentuj