Korporacja Google pracuje nad inteligentnym komputerem, który będzie się sam programował

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Gigant internetowy Google przerzucił ostatnio swoje zainteresowanie na firmy, pracujące nad robotami i zaawansowaną sztuczną inteligencją. Korporacja powiadomiła o pracach nad budową komputera, wzorowanego na ludzkim mózgu. Futurystyczna maszyna będzie posiadała zdolność do samodzielnego programowania i nie będzie potrzebowała żadnych programistów.

 

Firma DeepMind Technologies, która została wykupiona przez Google na początku tego roku, projektuje inteligentny komputer, wykorzystujący sztuczne sieci neuronowe. Maszyna nosi nazwę Neural Turing Machine (NTM) i będzie połączeniem zwykłego komputera z niezwykłymi właściwościami, jakie posiada ludzki mózg.

 

Prace nad technologią opartą o sztuczne sieci neuronowe trwają już od dłuższego czasu. Przykładowo Facebook wykorzystywał w tym roku sztuczną inteligencję, aby ta rozpoznawała ludzkie twarze z taką dokładnością, z jaką my robimy to na co dzień. Tego typu rozwiązania umożliwiają również rozpoznawanie poszczególnych kształtów i wzorów.

 

Dzięki sztucznym sieciom neuronowym, komputer będzie mógł uczyć się jedynie poprzez dokonywanie obserwacji. Warto również przypomnieć o firmie Vicarious, która zaprezentowała w zeszłym roku algorytm zdolny do złamania zabezpieczeń CAPTCHA. Testy wykazały iż oprogramowanie oparte o sztuczne sieci neuronowe poradziło sobie z techniką reCAPTCHA i CAPTCHA na stronie internetowej Yahoo, Paypal i CAPTCHA.com z co najmniej 90% dokładnością.

Między innymi założyciel Facebooka i Elon Musk zainwestowali w tą firmę miliony dolarów aby powstał "sztuczny mózg". Współzałożyciel Vicarious, Scott Phoenix powiedział wtedy, że ich komputer będzie myśleć niczym człowiek - będzie rozumieć kształty, obiekty i tekstury.

 

Przyszły komputer Google będzie prawdopodobnie posiadał wszystkie wspomniane cechy, plus oczywiście zdolność do samoprogramowania. Uczeni chcą aby maszyna posiadała dużą pamięć zewnętrzną, do której dostęp będzie możliwy na wiele różnych sposobów. NTM będzie mógł szybko przechowywać oraz przetwarzać fragmenty danych.

 

Ponadto, naukowcy próbują nauczyć komputer aby potrafił wykonywać bardziej złożone procesy. Ostatnio uczeni zaprezentowali sieć neuronową, która nauczyła się odczytywać proste kody i uruchamiać je bez konieczności wcześniejszego uczenia się języka programowania.

 

Wiele wskazuje na to, że inteligentne komputery, wzorowane na ludzkim mózgu rzeczywiście mogą powstać w przyszłości, choć wydaje się to nierealne. Tego typu maszyny będą o wiele bardziej efektywne, będą mogły szybko wykonywać skomplikowane obliczenia a jednocześnie będą miały znacznie mniejsze zapotrzebowanie na prąd.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/google-chce-stworzyc-samoprogramowalny-komputer-oparty-o-sztuczne-sieci-neuronowe

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Krzychu

No i co z tego stworza

No i co z tego stworza bardziej skomplikowany program i tyle w temacie. Problem tylko jest taki, ze używanie elektronicznych gadzetow zwalnaijacych ludzi z myślenia jak np kalkulator , powoduje, że hoduje sie pokolenie "mlptków parowych" , którzy tylko przytakiwać potrafią bandzie cwaniaków czy to politykom czy farbowanych naukowcom

Portret użytkownika tomasz26

co do komputera to  zwykly

co do komputera to  zwykly rozbydowany kalkulator  .. i na nic ci sie on zda jak znajdzisz sie w sytuacji kiedy potrzebne beda ci twe dlonie ,myslenie  twa praca i kreatywnosc , wspolczucie , itp. maszyna nigdy nie zastapi czlowieka z prostej i banalnej przyczyny bo to co człowek wymysli nie moze byc lepsze od niego samego taka analogia jest w stosunku do boga.... czlowiek nigdy nie stanie sie równy bogu

Portret użytkownika Eaglea

" bo to co człowek wymysli

" bo to co człowek wymysli nie moze byc lepsze od niego samego" - ciekawe ciekawe.
Człowiek potrafi przemieszczać się za pomocą tego co wymyślił, szybciej niż sam. To co wymyslił potrafi liczyć szybciej niż on sam, za pomocą tego co wymyślił potrafi, czynności których sam nie potrafiłby, np latanie. Mam wymieniać dalej ? 

Portret użytkownika lolo

Z tą mocą obliczeniową to

Z tą mocą obliczeniową to zapewne kwestia czasu. Wystarczy tylko poczytać sobie co mówił ongiś Bill Gates o pamięci komputera. I nie rzecz w aktualnych możliwościach tylko w tym do czego zmierza ta tendencja. Jakie mogą być skutki. Jeśli np. drony będą zaprogramowane na "samodzielne" rozpoznawanie celów i ich likwidację to jak myślisz ile będzie pomyłek z powodu niejasności kryteriów bez względu jak zaawansowana będzie technika. Maszyna nie ma emocji. To program - czyli równania matematyczne - napisany przez choćby najbardziej genialnego lecz niedoskonałego człowieka. Dlatego wizja przedstawiona w "Terminatorze" nie jest niemożliwa do zaistnienia. Wystarczy, że coś pochrzani się w przewodach albo jakiś wirus i celem będzie człowiek. Każdy człowiek.

 
Jacy ludzie - takie czasy.

Portret użytkownika tubylec

A potem taki komputerek

A potem taki komputerek wkroczy w "dorosłość" i odsunie swoich rodziców, czyli ludzi, od panela administracyjnego .. i dalej to nie wiadomo co zrobi. To jak hodowanie małego tygryska który jak podrośnie to może przywalić ciężką łapą.

Portret użytkownika Krzychu

Za dużo filmów scfi i

Za dużo filmów scfi i komoksow. Do tego tzrba bylo by pelnej autonomii i świadomosci, której nigdy nie stworzy się bo sieci neuronowe nie tworza takowej. No chyba, że w bajkach scfi czyli "zając fikszon"

Portret użytkownika lolo

Mam to samo. Nawet różowe

Mam to samo. Nawet różowe okulary nie pomagają. Jakoś tak "przewijają" mi się przed oczami różne sf filmy i niestety, ale moja analiza skłania mnie do przyjęcia mało optymistycznego wariantu rozwoju przyszłości. Jak kto ma lepsiejszą analizę - wyłączając entuzjazm twórców - to proszę bardzo. Ja w każdym razie użyję sformułowania S. Michalkiewicza: jest dobrze a będzie jeszcze dobrzej.
A przy okazji  - i nie jest to przytyk pod adresem autorów portalu - ciągle mnie czymś straszą, coraz częściej: a to wojna, a to ebola, a komputery, a to asteroida, a to wulkan, a to terroryzm, a to kryzys, a to... itd. I jeśli nie ma zagrożenia to się je wymyśla by było. Wygląda to tak jakby specjalnie chciano mnie doprowadzić do stanu psychicznej bezbroności i rozpaczy (przy czym ja wcale nie kwestionuję istnienia tych "niestabilności").

 
Jacy ludzie - takie czasy.

Skomentuj