Koronawirusy żyły w nietoperzach od milionów lat

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Duży spis koronawirusów, które zarażają 36 gatunków afrykańskich nietoperzy, pokazał że towarzyszą one tym ssakom przez wiele milionów lat. Naukowcy opublikowali wyniki tego spisu w czasopiśmie naukowym Scientific Reports. Ich zdaniem pomoże nam on przygotować system zdrowia publicznego na nowe potencjalne wybuchy zakażeń koronawirusowych wywołanych przez zwierzęta.

 

Według naukowców wirus SARS-CoV-2, który spowodował globalną pandemię choroby COVID-19, jest bliskim krewnym koronawirusów, które infekują nietoperze podkowate, które żyją w Chinach, Azji Południowo-Wschodniej i Afryce. Jak pokazuje historia ostatniego półwiecza, nietoperze były źródłem wielu innych niebezpiecznych wirusów, w tym Eboli, SARS i zespołu oddechowego Bliskiego Wschodu.

 


Po zbadaniu, jak często te patogeny znajdują się we krwi i innych płynach ustrojowych nietoperzy żyjących na Madagaskarze, Oceanie Indyjskim iw Afryce biolog z Fields Museum of Natural History Stephen Goodman i jego koledzy odkryli, że koronawirusy współistnieją z nietoperzami przez prawie całą historię ich ewolucji. Naukowcy uzyskali podobne dane dla ponad tysiąca nietoperzy z różnych regionów Mozambiku, Seszeli, Mauritiusa, Reunion i kilku archipelagów na Oceanie Indyjskim. Ponad 8% nietoperzy i nietoperzy było nosicielami różnych rodzajów koronawirusów.


Po zbadaniu struktury ich genomów biolodzy stwierdzili, że każdy gatunek, rodzaj i rodzina nietoperzy odpowiada ich własnej różnorodności patogenów. Nie były one podobne do innych szczepów koronawirusów, które infekują resztę afrykańskich i wyspowych nietoperzy. Jak wykazały obserwacje naukowców, wirusy są bardzo rzadko przenoszone między różnymi gatunkami nietoperzy, nawet gdy różne gatunki żyją w tych samych jaskiniach.

 


Biorąc pod uwagę, że wielu przedstawicieli tych rodzin dzieli miliony i dziesiątki milionów lat niezależnej ewolucji, oznacza to, że koronawirusy zaczęły atakować nietoperze w niewyobrażalnie odległej przeszłości. Od tego czasu ewoluowały one wraz ze swoimi nosicielami, dostosowując się do zmian w biologii każdego gatunku nietoperzy i skrzydlatych ptaków. Zdaniem biologów czynnik ten należy wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu możliwego źródła koronawirusa SARS-CoV-2.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Tomasz123

Parę lat temu oglądałem

Parę lat temu oglądałem program dokumentalny w telewizji naziemnej.Chodziło o to, że w dżungli brazylijskiej pewne plemię zaczęło umierać po ugryzieniu przez nietoperze żywiące się krwią(gatunek normalne tam występujący ).Nietoperze gryzą tam od wieków i nikt tam nie umiera z tego powodu.W tym momencie było inaczej i wkroczył rząd(chyba brazylijski),ale specjaliści medyczni ponoć nic nie wykryli.Ale poszła akcja wybicia nietoperzy na tym terenie.Jakoś dziwnie mi się to skojarzyło z artykułem.

Portret użytkownika axell69

Alibab

Alibab

AliFacet 

AliVirus  (AliKino w  oryginale)

I ali autor , jak ten  drugi  talinnek   .....ech , szkoda słów  i czasu na netoperki .

JEDYNYM sposobem na pokonanie ich jest powrót do egzekwowania prawa naturalnego; Znieść CAŁE ich ustawodawstwo, które wzmacnia i wzbogaca ich, zubażając i zniewalając nas 

Skomentuj