Koronawirusa mogły wywołać węże, a nie nietoperze

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Po przeanalizowaniu wszystkich danych eksperci doszli do wniosku, że to węże takie jak krait chiński czy kobra chińska, mogły doprowdzić do rozprzestrzenienia COVID-19 na całym świecie. 

 

Covid po raz pierwszy wykryto u ludzi pod koniec grudnia 2019 r. w chińskim Wuhan. Uważa się, że wirus ten po raz pierwszy pojawił się u węży - kraita chińskiego i kobry chińskiej. Zostało to ujawnione po przeanalizowaniu sekwencji genetycznych 2019-nCoV i innych znanych koronawirusów.

 

Okazało się, że wirus jest najbardziej podobny do tego występującego u nietoperzy, stąd początkowo sądzono, że to one były jego źródłem. Jednak bardziej szczegółowa analiza bioinformatyczna sekwencji 2019-nCoV wykazała, że ​​covid może pochodzić od węży.

 

Aby dojść do tego wniosku, eksperci zbadali kody białkowe 2019-nCoV i porównali je z kodami białkowymi koronawirusów u ptaków, węży, jeży, nietoperzy itp. Okazało się, że kody te są najbardziej podobne do kodów węży.

 

Trzeba powiedzieć, że węże często polują na nietoperze. Co więcej, w Chinach węże były wcześniej sprzedawane na rynku, więc istnieje możliwość, że koronawirus przeniósł się z nietoperzy na te węże. Ale wciąż nie jest jasne, w jaki sposób taki wirus może przystosować się zarówno do zwierząt ciepłokrwistych, jak i zimnokrwistych.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro