Koronalny wyrzut masy oraz dziura koronalna na Słońcu

Kategorie: 

Źródło: NOAA/SDO

Mimo iż w dalszym ciągu nie mamy na naszej dziennej gwieździe silnych rozbłysków to tym razem nie możemy powiedzieć, że Słońce było ostatnio spokojne

 

 

 

 

Wczoraj tuż za wschodnią krawędzią doszło do długiego rozbłysku który został sklasyfikowany jako B9, jednak biorąc pod uwagę iż miał on miejsce jeszcze za krawędzią możemy stwierdzić iż był on silniejszy. Powstało również sporych rozmiarów CME, które jednak nie powinno trafić w naszą magnetosferę

 

 

Rozbłysk za wschodnią krawędzią

 

 

 

 

Natomiast warto również zwrócić uwagę na dziurę koronalną która znajduje się na środku tarczy słonecznej i prawdopodbnie jutro spowoduje słabą burzę geomagnetyczną

 

 

Dziura koronalna na Słońcu

 

 

Źródło:

https://zmianysolarne.pl/wiadomosc/koronalny-wyrzut-masy-aktualizacji-sytuacji-na-slonce

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Portret użytkownika syriues

A vo my tam wiemy. Do konca

A co my tam wiemy. Do konca nie wiemy co to jest slonce i po co ono jest .wydaje nam sie,ze po to ono jest by dawac swiatlo i ciepło. A czym rzeczywiscie jest,nie potrafi nam przekazac fizyka,bo to co my wiemy jako ludzie.jest to tylko czesc odkryta ktora potrafimy zbadać. 

Portret użytkownika Quark

Może Ty nie wiesz ale to nie

Może Ty nie wiesz ale to nie daje Ci prawa wypowiadania się za wszystkich . Nie wiesz co to jest słońce i po co jest ? To JA Ci powiem , jest gwiazdą (reaktorem termojądrowym) której zadaniem jest produkowanie pierwiastków w procesie termonuklearnej syntezy atomów wodoru w cieższe pierwiastki . Co wiecej możliwości "twórcze" gwiazd zależą od ich masy i nasze słońce może wytworzyć jako końcowy produkt TYLKO żelazo i taki będzie jej koniec - gdy wygaśnie niemal całkiem jej jądro będzie kulą rozgrzanego żelaza. Cięższe pierwiastki produkowane są przez większe i cięższe gwiazdy , które gdy są wystarczająco duże by przejść w "supernową" czyli eksplodować rozsiewają owe pierwiastki po całym kosmosie i dzięki temu istnieje wszystko to co namacalne - Ty też . Drugą rolą gwiazd jest produkcja energii bo bez niej kosmos byłby jedynie mrocznym i ciemnym zbiorowiskiem pyłu i gazu. Jak one powstały i z czego to już sobie sam poszukaj.

Portret użytkownika syriues

Nie chce byc wscibski,ale sam

Nie chce byc wscibski,ale sam tego nie napisałeś. Ktos juz to napisal ladnym jezyczkiem by Ci sie spodobala zawila regułka. Z reguly uwazam slonce za cos wiecej niz twoj Reaktor termojadrowy.

Czlowiek nawet nie przezyl czegos takiego jak supernova czy zamiany slonca w karla.skad to ludzie niby wiedzą skoro to tylko teoria?

Moze bys mi powiedział, co takiego to stworzylo i jaki ma to cel.

Portret użytkownika Quark

Jak śmiesz zarzucać MI

Jak śmiesz zarzucać MI "plagiat" ??!! Gdy pisałem komentarz do Twojej (pierwszej) wypowiedzi to Twój wpis był znacznie krótszy jedno-zdaniowy a dopiero po mojej odpowiedzi - EDYTOWAŁEŚ GO ! , zmieniając treść by brzmiała nieco "mądrzej" ! 

Teraz niech wszyscy wiedzą jak się zachowujesz !

Sam sobie zadaj trud zdobycia elementarnej wiedzy , nie czekaj na gotowca bo ja Cię w tym wyręczać nie mam zamiaru ! 

I nie myl słów "teoria" z "hipoteza" - bo to zupełnie inne rzeczy .

Portret użytkownika SurvivorMan

Nie myl teorii naukowej z

Nie myl teorii z teorią naukową bo to nie to samo... 
Teoria Grawitacji, będąca niejako częścią Ogólnej Teorii Względności, też nazywa się "teorią", a jednak nie skaczesz na głowę z 10 piętra bo uważasz że to tylko teoria, co nie?

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Jomsborg

A wiesz, czym różni się

A wiesz, czym różni się teoria od hipotezy? W potocznym języku przyjęło się, że teoria to hipoteza, a w języku naukowym teoria to hipoteza poparta dowodami i to nie jakimiś z rzyci.

Tak, Słońce to coś więcej niż reaktor termojądrowy. To dawca życia na Ziemi, dlatego jest dla nas wyjątkowe.

Nie trzeba przeżyć czegoś na własnej skórze, by o tym wiedzieć. A ty przeżyłeś 2 wojnę światową? Nie, to skąd wiesz, czy w ogóle była? Wokół nas są gwiazdy w różnych stadiach życia, stąd cały koncept ewolucji gwiazd.

Gwiazdy stworzyła i nadal tworzy grawitacja.

Portret użytkownika janek_kos

Ale Ty zdajesz sobie sprawe,

Ale Ty zdajesz sobie sprawe, że podajesz niczym nie poparte informacje? Żadna sonda nie poleciała tam i nie wróciła z żadnymi próbkami by móc cokolwiek potwierdzić. Chociażby temperatura - jest określona na podstawie, UWAGA, laboratoryjnych eksperymentów z barwą spalania sodu xD. Tak więc nie bądź taki hop siup do przodu z wiedzą z wikipedii bo wiedza encyklopedyczna w temacie kosmosu opiera sie jedynie na opinii naukowców i ogólnie przyjętego modelu. W koncepcji elektromagnetycznej, słońce jest plazmą i z tą barwą może mieć jedynie 1000 stopni. I nagle ogólny pogląd sie wali.

Portret użytkownika Quark

Głupiś ! Temperatura korony

Głupiś ! Temperatura korony słonecznej przekracza 5000*C ... a dowiedziono tego skupiając jej światło za pomocą DUŻEJ lupy i wyszło na to , że wyższej temperatury poprzez skupienie światła slonecznego uzyskać się nie da ! 

Jesteś kolejnym "ślepcem" (jakich tu wielu) , który nie dość że sam w gówno włazi to jeszcze innych na nie wpycha !

Strony

Skomentuj