Koronalny wyrzut masy na Słońcu wycelowany w Ziemię wywołał burzę magnetyczną

Kategorie: 

Źródło: NASA

Mimo, że aktywność słoneczna nadal jest bardzo niemrawa, to dochodzi okazjonalnie do różnych zjawisk skutkujących burzami magnetycznymi na Ziemi. Dzisiaj do naszej planety powinien dolecieć komponent plazmy z koronalnego wyrzutu masy, do którego doszło 23 maja.

Według astrofizyków CME, który spowodował wysłanie w stronę Ziemi sporej ilości plazmy, która powinna dotrzeć do naszej magnetosfery 26 maja. Jednak dotarła dopiero wczoraj wywołując średniej wielkości zaburzenia ziemskiego pola magnetycznego.

Eksperci nie spodziewali się z tego powodu silnej burzy magnetycznej, a jedynie zjawiska na poziomie intensywności G1. Ostatecznie osiągnięto już poziom G2, a indeks fluktuacji magnetycznych doszedł do wielkości Kp 4.

W normalnych okolicznościach taki geoefektywny rozbłysk nie byłby niczym nadzwyczajnym, ale w czasach gdy na Słońcu nie dzieje się zbyt dużo, a plamy są rzadkością, każde zjawisko solarne wzbudzające aktywność naszej dziennej gwiazdy jest warte odnotowania. 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Troll

A co wrocław ma do słońca, a

A co wrocław ma do słońca, a swoje żale to na innym forum wyżucaj.

a propos Magdaleny żuk, to nie handel ludzmi tylko Magdalena była w roli sobowtóra  swojej pracodawczyni która miała jakieś ciemne interesy i obawiała się o swoje życie, pracodawczyni miała te same imię i nazwisko i posłużyła się pracownikiem jak tarczą, szukajcie a znajdzieci w internecie, stukaj kołatką tag długo aż otworzą, jak nie drzwiami to oknem.

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Dlaczego we Wrocławiu

Dlaczego we Wrocławiu handluje się ludźmi jak jakimś niewolnikami? Wydaje mi się że żyjemy nadal w średniowieczu! Ładne dziewczyny sprzedawane są do Egiptu, a dzieci przeznaczone do zabicia przez szajki pedofilskie jadą do hurtowni we Włoszech. Podobno we Wrocławiu mieszkają patrioci ze Lwowa, ale jakoś tego nie widać. Wrocław obecnie jest zaprzeczeniem Polski. Okazuje się, że sprawa tego pobitego na śmierć chłopaka i tej Magdaleny Żuk to tylko ledwie wierzchołek potwornej góry lodowej. Na jakim świecie my żyjemy?

Skomentuj