Korea Północna i Korea Południowa wystawią wspólną drużynę na Igrzyskach Azjatyckich

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Relacje między Koreami cały czas poprawiają się. Przełom nastąpił na początku bieżącego roku w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Wygląda na to, że sport będzie tym czynnikiem, który pojedna dwa skłócone narody.

 

Jak donoszą media, po spotkaniu, które odbyło się w miejscowości Panmundżom na silnie ufortyfikowanej granicy, obie strony ogłosiły zorganizowanie meczów koszykówki. Odbędą się one w dniach 3-6 lipca w Pjongjangu. W ten sposób kraje chcą uczcić rocznicę komunikatu o zjednoczeniu obu Korei, który wystosowano po raz pierwszy 4 lipca 1972 roku. To jednak nic w porównaniu do zapowiedzi utworzenia wspólnych drużyn koreańskich, które będą uczestniczyć na przyszłych międzynarodowych wydarzeniach sportowych.

 

Dowiadujemy się, że już w trakcie Igrzysk Azjatyckich, które będą miały miejsce w Indonezji między 18 sierpnia a 2 września, obie Koree wystawią wspólne drużyny. Sportowcy ponownie wystąpią pod jedną flagą. Podobna sytuacja miała miejsce na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu.

Flaga zjednoczonej Korei – źródło: Valentim/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Obie Koree dążą do pojednania i formalnego zakończenia wojny, która toczyła się w latach 1950-1953. Korea Północna chce podpisać nawet traktat pokojowy ze Stanami Zjednoczonymi. Przynajmniej na dzień dzisiejszy, wszystko przebiega zgodnie z planem. Korea Północna nie będzie już straszyć atomem i odda swój arsenał nuklearny, zaś Korea Południowa i USA oficjalnie zgodziły się zawiesić sierpniowe i każde kolejne wspólne manewry wojskowe.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj