Korea Północna grozi wznowieniem testów jądrowych i rakiet dalekiego zasięgu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Korea Północna może w każdej chwili wrócić do prób jądrowych i testów rakiet balistycznych dalekiego zasięgu. Swoje groźby przedstawiła w związku z najnowszymi sankcjami, które Stany Zjednoczone nałożyły w połowie stycznia.

 

Od początku 2021 roku Korea Północna przeprowadziła już cztery próby rakietowe. Dwa testy dotyczyły pocisków hipersonicznych. Następnie USA po raz pierwszy za rządów Joe Bidena nałożyły sankcje.

 

W odpowiedzi Korea Północna przekazała 20 stycznia, że rozważa teraz wznowienie działalności, którą wcześniej zawiesiła "w ramach dobrej woli" - chodzi o próby jądrowe i testy rakiet balistycznych dalekiego zasięgu. Wspomniano również o konieczności przygotowania się do "długoterminowej konfrontacji".

 

Rozmowy na linii Korea Północna-USA już w 2019 roku utknęły w martwym punkcie. Kim Dzong Un domagał się złagodzenia sankcji gospodarczych w zamian za negocjacje w sprawie rozbrojenia nuklearnego. Jednak Stany Zjednoczone oczekiwały bezwzględnego i bezwarunkowego rozbrojenia.

Po ostatnich testach rakietowych USA nie tylko nałożyły nowe sankcje, ale też domagały się nowych międzynarodowych sankcji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Ostatecznie wprowadzenie nowych restrykcji zostało zablokowane przez Chiny i Rosję. Stany Zjednoczone ogłosiły, że są gotowe do wznowienia rozmów z Koreą Północną, ale bez warunków wstępnych.

 

Nie można wykluczyć wznowienia retoryki wojennej na Półwyspie Koreańskim. Jeśli Korea Północna wróci do testów jądrowych i balistycznych, USA będą nakładać kolejne sankcje. Strony będą znów straszyć się konfrontacją i wpadną w błędne koło prowokacji, które tylko pogorszy sytuację.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

"Korea Północna grozi"  "Nie

"Korea Północna grozi"  "Nie można wykluczyć wznowienia retoryki wojennej na Półwyspie Koreańskim"  Czyż to nie są typowe określenia z zakresu propagandowej mowy trawy ? Posługujemy się określeniami nie mając już chyba pojęcia jaki mają wydźwięk i jaki stan rzeczy określają ? Na prawdę, to nic osobistego ale pytanie mam. Drogi autorze artykułu chwała ci za pisanie ale czy nie dałoby się użyć innych określeń,sformułowań ? (chociażby z uwagi na to, że zamieszcza je drogi autor w takim nieco niszowym miejscu jak ten portal i gdzie duch informacyjny Łoneta a Wupeta,chociaż może ale raczej nie powinien istnieć) Przez to artykuł wyglądałby na bardziej obiektywny i rzetelny. Z drugiej strony, to jak inaczej nazwać nakładanie sankcji przez USA na inne państwa, czy aby nie są to tylko i wyłącznie działania ROZBÓJNICZE ? (dalszej listy zarzutów nie rozwijam bo mi miejsca zabraknie) Wygląda na to, że KRLD się tylko broni przed napadem bandyctwa i robi to najlepiej jak potrafi. Na swoje usprawiedliwienie chciałem oświadczyć, że niechciałem się oświadczyć i że nie kocham Kima a KRLD to dla mnie trochę taka daleka kraina. Lubię jednak uczciwość i rzetelność no i brzydzę się propagandą oraz zwodzeniem (świadomym lub nie) ludu Ziemi płaskiej, którgo jestem integralną częścią. 

Skomentuj