Kopułę kamczackiego wulkanu Siwelucz zalała świecąca lawa

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

Najbardziej na północ wysunięty czynny wulkan Siwelucz uspokaja się, ale naukowcy wciąż oczekują potężnej erupcji. Siwelucz przypomniał o sobie mieszkańcom Kamczatki w przeddzień Nowego Roku. Gigant „wypluł” gorącą lawę i wyrzucił chmurę pyłu wulkanicznego, podaje portal Regnum.

 

Zdaniem naukowców, chmura popiołu unosi się na wysokość do 5,5 km nad poziomem morza, a biorąc pod uwagę kierunek wiatru, rozciąga się ona na obszarze 15 kilometrów od wulkanu. 

 

Wcześniej wielokrotnie podawano, że Siwelucz wykazuje zwiększoną aktywność od co najmniej kilku miesięcy. Wprowadzono „pomarańczowy” kod zagrożenia, co oznacza problemy dla lotnictwa (cząstki pyłu mogą być szkodliwe dla silników samolotów).

 

Według miejscowych wulkanologów, aktywność wulkanu może wskazywać, że Siwelucz przygotowuje się do potężnego wybuchu. Jednak już wielokrotnie zdarzało się, że po kilku miesiącach działalności, wulkan się uspokajał.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj