Kontrowersyjna ustawa o zakazie noszenia maseczek w Karolinie Północnej

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Senat amerykańśkiego stanu Karolina Północna przegłosował w środę ustawę zakazującą noszenia maseczek w miejscach publicznych, nawet z powodów zdrowotnych. Republikańscy zwolennicy tej regulacji twierdzą, że pomoże ona organom ścigania w walce z protestującymi, którzy ukrywają swoją tożsamość pod pretekstem pandemii COVID-19.

 

Ustawa idzie jeszcze dalej, uchylając wyjątek, który obowiązywał od początku pandemii i pozwalał na noszenie maseczek w miejscach publicznych z przyczyn zdrowotnych i bezpieczeństwa. Za ustawą głosowało 30 senatorów, 15 było przeciw, a 5 nie wzięło udziału w głosowaniu.

 

Demokraci wyrazili obawy dotyczące tej ustawy, szczególnie w odniesieniu do osób z osłabioną odpornością lub poddających się leczeniu onkologicznemu. Senatorka Sydney Batch, sama będąca ocalałą z raka, opowiadała swoim kolegom, jak jej rodzina nosiła maseczki, by chronić jej osłabiony system immunologiczny w trakcie leczenia. Batch i inni demokraci zaproponowali zmiany w ustawie, które pozwoliłyby policji na walkę z protestującymi maskującymi się, a jednocześnie zachowałyby ochronę prawną dla osób z problemami zdrowotnymi. Jednak te propozycje zostały odrzucone.

 

Republikański senator Buck Newton bagatelizował te obawy, stwierdzając, że nikt nie widział "babci aresztowanej w Walmart przed COVID-19" i wierzy, że policja będzie stosować "zdrowy rozsądek" przy egzekwowaniu prawa. Warto dodać, że przepisy Karoliny Północnej dotyczące noszenia maseczek sięgają lat 50. XX wieku i miały na celu ograniczenie członkostwa w Ku Klux Klanie. Zgodnie z nową ustawą, jeśli ktoś zostanie aresztowany za protesty w zamaskowanej twarzy, to klasyfikacja jego przestępstwa, czy to wykroczenie czy zbrodnia, zostanie podniesiona o jeden stopień.

Teraz ustawa trafi na biurko gubernatora Roya Coopera, demokraty, który może ją zawetować. Jednak Partia Republikańska ma w Karolinie Północnej większość umożliwiającą odrzucenie weta.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj