Kontrola i manipulacja społeczeństwem odbywa się za pomocą strachu

Kategorie: 

popdose.com

Kontrolowanie społeczeństw odbywa się za pomocą strachu Nie jest specjalnie odkrywcze stwierdzenie, że współczesne pole manipulacji społeczeństwami polega w głównej mierze na takim kierowaniu informacji do niego docierających, aby pobudzać pewne emocje, wśród których najważniejszym jest strach.

 

Propaganda każdego reżimu opiera się właśnie na takim kreowaniu zagrożeń i sprawianiu wrażenia, że tylko stabilizacja trwania danego reżimu jest gwarantem spokoju i bezpieczeństwa obywateli. To właśnie tworzenie i dystrybuowanie informacji jest kluczowe w tym procesie, dlatego nie powinny nas dziwić podejmowane w Polsce próby uszczelnienia i ujednolicenia przekazów medialnych.

 

Stąd właśnie próby rugowania z mediów nadawców, których władza nie lubi i stąd też próby kontrolowania Internetu, oczywiście oficjalnie też oparte o strach, na przykład o nasze dzieci, które jak nam się wmawia w niekontrolowanym Internecie mogą zostać ofiarami pedofili. Tak się to właśnie przedstawia.

 

Ludzie boją się wielu rzeczy i każde poletko strachu jest jakoś zagospodarowane. Boją się śmierci, mamy po to kościoły, które przynamniej w retoryce starają się go podtrzymywać pokazując swoją ideologię, jako jedyną słuszną. Mamy strach przed chorobą, który jest dodatkowo potęgowany przez koncerny farmaceutyczne sprzedające swoje podejrzane specyfiki. Dobrym przykładem takiego oddziaływania jest na przykład reklama szczepionki na pneumokoki.

Przypomnijmy, że to jest ta sama szczepionka, która po tajemniczych zgonach małych dzieci została wycofana z Japonii. Po oglądnięciu takiego spotu, większość mam zapewne pobiegnie szczepić swoje dziecko. Tak strach to silny bodziec, ale działania podejmowane pod jego wpływem nie zawsze są racjonalne.

 

Przestraszeni ludzie często kierują się kompletnie irracjonalnymi przesłankami przy podejmowaniu decyzji. Strach wpływa na zachowania ludzi. Wystarczy, że zdamy sobie sprawę, że po aferze z ACTA już niewielu z nas tak beztrosko jak kiedyś pobiera z Internetu różnego rodzaju pliki. Tak właśnie to działa. Gdy koncerny fonograficzne zaczną wysyłać pozwy o odszkodowania do polskich Internautów, na przykład w wyniku ściągnięcia przez nich kiedyś jakichś plików muzycznych, wywoła to jeszcze większy strach, który ponownie ograniczy pewne sposoby zachowań zbiorowości ludzkiej.

 

Strach jest też głównym motorem wszelkich kampanii wyborczych. W ostatnich wyborach parlamentarnych w Polsce widzieliśmy to jak na dłoni. Partia rządząca, po tragicznej kadencji przeplatanej potwornymi katastrofami i bezprecedensowymi podwyżkami podatków, dzięki przychylności mediów stworzyła wizerunek jedynej alternatywy dla kraju.

 

Gdyby maksymalnie uprościć przekaz z poprzedniej kampanii wyborczej można całą retorykę sprowadzić do jednego zdania: Jak wygra PIS to będzie wojna z Rosją. Niczego się ludzie tak nie boja jak wojny i są zdolni do dowolnych poświęceń, aby jej uniknąć, nawet głosując na ekipę, która przez ostatnie cztery lata ich skutecznie okradała oraz rekordowo zadłużyła Polskę. Tak to właśnie działa. Teraz wielu się budzi i zastanawia dlaczego w październiku 2011 z radościa przebijała przyslowiową piątkę ciesząc się ze zwycięstwa swojej partii. Minęło kilka miesięcy, gdzie podziała się ta radość?

To na strachu właśnie budują swoją pozycję rozmaici przywódcy. Gdy brakuje bodźców tworzy się je tak jak w przypadku podejrzanych zamachów bombowych, które mają tylko wyglądać na robotę terrorystów. Można by było podawać przykłady praktycznie bez końca.

 

Ale strach jest bronią obosieczną. Boją się też rządzący. Boją się przede wszystkim nas, czyli tłumu. To strach przed tłumem spowodował, że nasz premier w swoim expose zadeklarował po trzy "stówki" dla policji i wojska. Rządzący najbardziej boją się sytuacji, gdy za tłumem idzie armia. To nazywa się rewolucją.

 

Czy można coś zrobić, aby nie ulegać w takim stopniu manipulacjom opartym na strachu? Można, trzeba dużo czytać, interesować się światem zewnętrznym i nie ograniczać się do jednego medium przekazu. Tylko erudycja, oczytanie i wiedza pozwoli nam wznieść się ponad poziom zwierząt hodowlanych, których jedynym celem życiowym jest dostarczanie kapitału rozmaitym żerującym na naszych obawach instytucjom.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

re:Michaleddon, ndz.,

re:Michaleddon, ndz., 2012-04-01 00:32... dopiero dzisiaj przeczytałem Twoje głupoty w których wykazujesz kompletną indolencję w temacie i w dodatku masz jeszcze paru niedouków przytakujących Ci z poklaskiem. Uświadomcie sobie osiołki, że "szybsze" zachodzenie Słoneczkanie nie wynika z faktu... "ekliptyki sie przesunęła... czyli ze jakas siła ustawia ja pod innym katem do Słonca" tylko z tej prostej przyczyny, że czas na zegarku jest umowny w danej strefie czasowej i w stosunku do niego czas zahodzenia słońca na wschodniej granicy Polski jest inny od czasu na zachodniej i jeszcze inny w stosunku do czasu śreniego strefy, a po za tym inny ze względu na nieregularność powierzchni Ziemi... Ale to dla was osiołki za trudne do zrozumienia...- pozdrawiam i polecam ćwiczyć wyobraźnię przestrzenną zanim będziecie pleść trzy po trzy...

Portret użytkownika tasak

Nasi rządzący niech się sami

Nasi rządzący niech się sami lepiej kontroluja w tym co robią.Jak nóżka im się zachwieje za mocno to gleba murowana.A wtedy stado bydląd jak nas nazywają przejdzie po nich jak po wyskubanej trawce zostawiając jedynie placki tego czym nas karmili.A w takim stadzie znajdzie się nie jeden rozjuszony byk jak i jałóweczka z cielętami.  

Portret użytkownika ARTUR5

Nie należy bać się władzy ,to

Nie należy bać się władzy ,to władza powinna wiedzieć jakie będą skótki ingerencji w życie waszych rodzin ,każdy wpis jest monitorowany a więc informacja na pewno dotrze .Wielokrotnie wpisywałem że jeśli będą negatywnie ingerować w moją rodzinę to po prostu odpowiedzialna za to osoba zostanie ukarana osobiście w wybrany zgodnie z prawem sposób , a prawo zaczyna się od słów " oko za oko ".Jeżeli sposób waszego życia będzie sugerował prawdziwość wpisanych słów to na pewno zadziała , nawet władza nie chce mieć zbędnych problemów .

Portret użytkownika martino2008

masz rację , ale według mnie

masz rację , ale według mnie trzeba być przygotowanym na najgorsze , tu i teraz . Bo będąc na to przygotowanym na najgorsze nie ma szans aby ktoś lub coś Cię czymkolwiek zastraszyłNie ma szans bo mówisz wtedy Ja wiem o tych wszystkich zagrożeniach którymi mnie staszycie jestem na to przygotowany(a)  Dlatego nie obawiam się i kroczę dalej swoją ścieżką pomimo lęku którym póbujecie zasiać w moim umyśle .Ja swoje wiem Sercem .    

Strony

Skomentuj