Kontenerowce zasilane paliwem wodorowym zaczynają pływać po Renie

Kategorie: 

Źródło: tg

Holenderska firma stoczniowa Holland Shipyard Group rozpoczęła przebudowę barki kontenerowej FPS Waal z silników wysokoprężnych na silniki elektryczne zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi. Klient, firma Future Proof Shipping, zamierza w ciągu najbliższych pięciu lat zbudować i eksploatować wzdłuż Renu do dziesięć statków przybrzeżnych emitujących CO2, dzięki czemu powietrze nad rzeką stanie się rzekomo nieco czystsze i świeższe.

 

Między Holandią a Niemcami, a także w obrębie tych krajów, znaczna część ładunków przemieszcza się szlakami wodnymi Renu. Do niedawna ładunki kontenerowe transportowano barkami napędzanymi silnikami spalinowymi diesla. Firma FPS zdecydowała się na zmianę około rok temu, nakazując wymianę wyposażenia diesla na jednej ze swoich barek z początku lat dziewięćdziesiątych na silniki elektryczne, ogniwa paliwowe i zbiorniki do przechowywania wodoru.

 

Pierwsza barka H2 nr 1 o wymiarach 109,8 × 11,4 m i pojemności 190 standardowych dwudziestostopowych (6 m) kontenerów rozpoczęła pływanie między portem w Rotterdamie w Holandii a terminalem śródlądowym BCTN w Meerhout w Belgii od czerwca 2023 r. Bazując na zdobytych doświadczeniach, firma Future Proof Shipping zleciła modernizację drugiej barki dieslowej na barkę wodorową, tj. H2 Barge 2, która otrzymała wzmocnioną instalację paliwową o mocy 1,2 MW.

 

Druga barka pomieści 6 ogniw paliwowych kanadyjskiej firmy Ballard Power Systems o mocy 200 kW każde. H2 Barge 2 będzie kursować między Rotterdamem a Duisburgiem w Niemczech. Projekt modernizacji wspierany jest przez szereg organizacji europejskich. Oczekuje się, że inicjatywa znajdzie wsparcie ze strony innych europejskich przewoźników, nie tylko żeglugi rzecznej.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

Ty sam jesteś niestabilny..

Ty sam jesteś niestabilny.. kompletnie nie rozumiesz co to słowo oznacza gamoniu. Wodór jest pierwiastkiem i jako taki jest równie stabilny jak wszystkie pozostałe albowiem istnieje od początku wszechświata i będzie istniał dalej. Niestabilne są niektóre substancje chemiczne sztucznie wytworzone jak np. nitrogliceryna, która do rozpadu czyli mówiąc potocznie wybuchu potrzebuje jedynie lekkiego wstrząsu - oto co znaczy niestabilność. 

Wodór zaś jest najbezpieczniejszym gazem palnym gdyż jako najlżejszy pierwiastek, w przypadku rozszczelnienia instalacji natychmiast ulatuje w kosmos (!) tak.. w kosmos gdyż grawitacja ziemska nie jest w stanie go zatrzymać w atmosferze. Żaden gaz palny w zamkniętej butli nie może też eksplodować, żeby do dego doszło musi powstać jego mieszanka z powietrzem w odpowiednim stężeniu by mogło dojść do zapłonu. Wszystkie więc doniesienia medialne, że komuś gdzieś butla z gazem wybuchła to BREDNIE (!), eksplodować mógł jedynie gaz który się z niej ulotnił w zamkniętym mieszkaniu a potem doszło do pożaru całej reszty. Gazy techniczne jak propan, butan, acetylen są CIĘŻSZE od powietrza i gromadzą się w zagłębieniach terenu i zamkniętych pomieszczeniach, dlatego większość parkingów podziemnych nie wpuszcza samochodów zasilanych gazem.

Czy wystarczająco wyczerpująco objaśniłem ten temat ? Następnym więc razem jak cię najdzie chęć żeby coś napisać to najpierw sprawdź czy wogóle wiesz coś w tym temacie żebyś na GŁUPKA nie wyszedł i nie straszył, nie wprowadzał w błąd tych co te twoje wyskrobki przeczytają. 

Takich jak ty oszołomów powinno się kierować do zamkniętych zakładów reedukacyjnych, gdzie na wstępie poddano by was elektrowstrząsom celem wyczyszczenia mózgu z głupot.  

 

Portret użytkownika spokoluz

Wszystko pięknie i super -

Wszystko pięknie i super - jaki był koszt wymiany jednostek napedowych i po jakim czasie się to zwróci ?

Przecież nikt za friko tego nie zrobił i koszt zostanie przerzucoany na cenę frachtu a co za tym idzie na towary transportowane przez barkę a finalnie zapłaci za to odbiorca koncowy czyli zwykły obywatel w cenie towaru płacąc za to opodatkowanymi zarobionymi pieniędzmi.

Każdy gupi pomysł szudnów tak jak np. wzrost cen prądu dla firm finalnie i tak obciąża kieszeń klientów detalicznych , gdyż cena prądu dla firmy jest przerzucona na produkt , który kupuje przysłowiowy Kowalik.

To jest kreatywne zwiększanie dochodów pazernych szundów gdyż zwiększenie cen prądu powodują zwiększenie cen produktów i zwiększeniem się podatku Vat .

Jeśli produkt kosztował 200 zł netto to z vatem było w detalu 246 zł a jeśli ten sam produkt po podwyżkach cen prądu kosztuje 300 zł netto to w detalu dla Kowalika wynosi z vatem 369 zł.

Skok mafii na kasę Kowalika wynosi teraz 69 zł wytworzonego z powietrza podatku Vat i wzrósł o 50% . Vat jest podatkiem o działania i produkcji - nic nie robisz i nie produkujesz to nie ma Vatu. Vat to nagroda za to , że ktoś coś robi - taki podatek zachęcający do działania i rozwoju a mafia ma kasę z niczego na podstawie bandyckiego haraczu nałożonego na tych , co coś robią.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj