Kategorie:
Wiele krajów, w tym Kanada, większość stanów USA i Australia, zezwala na używanie marihuany do celów leczniczych. Kannabinoidy stosuje się w celu łagodzenia objawów niektórych chorób, w tym raka. Na przykład marihuana medyczna jest przepisywana na chroniczny ból i skurcze, nudności oraz na poprawę apetytu u pacjentów z AIDS. Konopie indyjskie pali się, w tym za pomocą waporyzatorów, lub spożywa w postaci ekstraktów i sprayów doustnych.
Australia prowadzi jedno z największych na świecie wieloletnich badań badających wpływ marihuany leczniczej na jakość życia pacjentów z chorobami przewlekłymi. Do projektu Badania Oceny Jakości Życia (QUEST) włącza się każdego przewlekle chorego pacjenta, któremu przepisano medyczną marihuanę w okresie od listopada 2020 r. do grudnia 2021 r.
Naukowcy przeanalizowali stan 2327 pacjentów z przewlekłą chorobą w wieku od 18 do 97 lat. Większość z nich, tj. 62,8% to kobiety. Najczęstszymi schorzeniami, na które lekarze przepisywali marihuanę leczniczą, był przewlekły ból (68,7%), bezsenność (22,9%), stany lękowe (21,5%) i depresja (11%).
Aby złagodzić objawy, pacjentom przepisano różne dawki leków zawierających fitokannabinoidy – delta-9-tetrahydrokannabinol i kannabidiol, rozpuszczone w oleju nośnikowym.
Aby ocenić stan pacjentów, badacze wykorzystali dane z kwestionariuszy oraz formularzy dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia, które osoby wypełniały wraz ze zgodą na udział w projekcie QUEST. Badanie powtarzano co dwa tygodnie od rozpoczęcia leczenia, a następnie co miesiąc przez trzy miesiące.
Obserwacje wykazały statystycznie i klinicznie istotną poprawę ogólnej jakości życia związanej ze stanem zdrowia i zmęczenia. Pacjenci odczuwali również zmniejszenie lęku, depresji i bólu.
Aby ustalić, czy ta poprawa jest długotrwała, naukowcy przeanalizują teraz dane obserwacyjne z roku terapii marihuaną. Ponadto skuteczność marihuany medycznej w leczeniu zaburzeń snu wymaga dalszych badań, ponieważ naukowcy nie stwierdzili żadnych pozytywnych zmian w jakości nocnego odpoczynku.
Chociaż w badaniu nie uwzględniono skutków ubocznych leczenia marihuaną, naukowcy zauważyli, że 30 uczestników zrezygnowało z badania z powodu niepożądanych konsekwencji.
Specjaliści przyznali, że prace sfinansował producent marihuany medycznej Little Green Pharma, a pacjenci otrzymywali leki tej firmy. Jednakże w raporcie stwierdza się, że sponsor nie brał udziału w projektowaniu badania, gromadzeniu, analizie i interpretacji danych ani w pisaniu raportu. Badanie zostało przeprowadzone przez niezależnych ekspertów, a wszyscy autorzy ponoszą odpowiedzialność za integralność danych i dokładność swoich analizy.
Ocena:
Opublikował:
tallinn
Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt |
Komentarze
Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......
Lucek Wąchozlewski
Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......
DIVI LESCHI GENUS AMO
Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......
Skomentuj