Koniec upałów, jutro czekają nas bardzo niebezpieczne burze

Kategorie: 

Źródło: Własne

Dzisiaj znowu niemal cała Polska zmaga się z kolejną falą upałów. Jednak to już ostatki tej afrykańskiej aury. Już jutro nastąpi ochłodzenie, jednak zostanie poprzedzone bardzo groźnymi burzami, które mogą uderzyć w wielu miejscach naszego kraju.

W ciągu dnia, praktycznie w całym kraju temperatura przekroczyła 30*C. Żeby tego było mało w wielu miejscach termometry pokazują temperatury powyżej 35*C. Najcieplej jest tradycyjnie na zachodzie, gdzie słupki rtęci dochodzą nawet do 38 stopni! Taką temperaturę zanotowano na przykład w Poznaniu.

 

Temperatura w Polsce 

Od wtorku odpoczniemy od upałów, a temperatura powietrza będzie oscylować w okolicach 20*C. Jednak zanim nadejdzie ochłodzenie czeka nas bardzo burzowy poniedziałek, które mogą być bardzo groźne. Modele pogodowe są bardzo niepokojące.

 

Bardzo silne burze z superkomórek oraz układy mezoskalowe, będą występowały w województwach południowych. Zagrożone są województwa, dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie oraz regiony centralne jak łódzkie i świętokrzyskie.

 

Pierwsze burze powinny się pojawiać jutro w godzinach popołudniowych, możliwe że powstaną superkomórki burzowe. Głównym zagrożeniem podczas ich przechodzenia będą silne porywy wiatru, ulewny deszcz oraz opadu gradu z kulami gradowymi o średnicy powyżej 5cm. 

 

Prognoza opadu gradu modelu GFS 

Poźnym popołudniem, wieczorem oraz w nocy modele prognozują powstanie większego układu, możliwe nawet dwóch, który będzie przemieszczał się z zachodu na wschód. Podczas jego przechodzenia największym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu oraz bardzo silne porywy wiatru które miejscami mogą przekraczać 100km/h. 

 

Prognozowane układy burzowe

 

Warto podczas jutrzejszego dnia nie bagatelizować sytuacji oraz bacznie obserwować aurę. Jeśli ktoś może, niech sprawdza dostępne w Internecie radary pogodowe. W miejscach najbardziej zagrożonych silnymi burzami należy się przygotować. Usunąc przedmioty, które mogą zostać porwane, schować samochód do garażu nie ryzykując wtedy skutków opadu silnego gradu. Burze potrwają przez całą noc i będą się przesuwać na wschód. 

 

 

Źródła:

https://meteomodel.pl/

http://mapy.meteo.pl/

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Portret użytkownika Anakin23

To akurat detektor od

To akurat detektor od wyładowań, tak wracając do artykułu to pierwsza strefa burz tych zdecydowanie słabszych przeszła przez pas od Poznania po Białystok, natomiast w Czechach zaczyna powstawać pierwszy układ który poleci na południe kraju. Pierwszy, ale nie ostatni. 

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

http://zmianysolarne.pl/

Portret użytkownika kolo21

Walą w nas Haarpemk i chmury

Walą w nas Haarpem i chmury deszczowe kierują do Izraela. Chamsko jeszcze pierdzielą o kopciuchach i likwidacji aut. Mamy dymać rowerkami ha ha. U mnie było 38.5 a do tego dostałem zapalenia ucha od wiatraków i biorę antybiotyk który gó..o działa. A więc pocę się jak świnia.

kolo21

Portret użytkownika euklides

Opady są, tylko woda ścieka

Opady są, tylko woda ścieka do morza rynnami, które kiedyś były rzekami tworzącymi rozlewiska i moczary. Eksperci od regulowania wszystkiego wyregulują przyrodę tak samo jak wyregulowali gospodarkę w Związku Radzieckim. Zresztą tamtejsi pionierzy regulacji mają przecież na koncie także sukces z zakresu przyrody, w postaci wysuszenia Morza Aralskiego.

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Skomentuj