Koniec tarczy antyrakietowej w Europie, Obama spełni obietnicę złożoną Putinowi?

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Departament Obrony USA przeprowadził kilka tajnych badań podważających celowość uruchamiania europejskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Eksperci wątpią, że ten projekt pomoże chronić terytorium amerykańskie od zagrożenia stwarzanego rzekomo przez Iran. Według agencji AP takie wnioski zostały przedstawione na briefingu dla członków Kongresu.

 

Zdaniem analityków, z raportu Pentagonu wynika, że ​​Rumunia i Polska to nie najlepsze miejsca do umieszczenia systemów obrony przeciwrakietowej, które miałyby chronić Stany Zjednoczone. W szczególności, wdrażanie systemów w Polsce będzie miało sens jedynie wtedy, gdy pociski zostałyby zmienione i zaprojektowane do przechwytywania w fazie doładowania lotu.  Jednak rząd USA nie planuje takich zmian, twierdząc, że jest to pomysł niepraktyczny.

 

Według ustaleń urzędników administracji Obamy, alternatywny scenariusz ze statkami na Morzu Północnym również nie wygląda obiecująco. Takie posunięcie tylko zaostrzy różnice zdań z Moskwą, tak jak w wariancie z Polską pociski przechwytujące będą na drodze potencjalnego przelotu rosyjskich rakiet, więc ich obecność zmienia istotnie rosyjskie zdolności bojowe. Wojskowi, którzy rozmawiali z AP, powiedzieli, że głównym celem wdrożenia systemów obrony przeciwrakietowej w Europie była ochrona amerykańskiego terytorium przed potencjalnymi zagrożeniami. Jednocześnie, jeśli systemy antyrakietowe w Polsce i Rumunii, nie mogą bezpośrednio chronić Stanów Zjednoczonych, będą one w stanie zapewnić bezpieczeństwo obiektów strategicznych oraz bezpieczeństwo amerykańskich i sprzymierzonych sił w Europie.

 

Wydźwięk raportu jest taki, że podważa cały projekt rozwijania systemów obrony przeciwrakietowej w Europie, zwłaszcza w czasach kryzysu gospodarczego i zmniejszenia wydatków na obronę.  Kongresmeni wahają się czy wydać miliardy dolarów, gdy głównym cel, ochrona USA, nie zostanie osiągnięty. USA zaplanowały umieszczenie rakiet przechwytujących w krajach europejskich za prezydentury George W. Bush.  Ta inicjatywa została potem poparta przez jego następcę, jako prezydenta USA, Baracka Obamę.  W ramach projektu, uruchomionego w 2009 r., planowało się rozmieszczenie systemu obrony przeciwrakietowej w Europie, które miało nastąpić w czterech etapach.

 

Pierwszy z nich został już zrealizowany i są to amerykańskie statki, wyposażone w wielofunkcyjne przeciwlotniczych systemy rakietowe stacjonujące na Morzu Śródziemnym, w Turcji zamontowano potężny radar.  Do roku 2015, rakiety przechwytujące miały pojawić się w Rumunii, w 2018 w Polsce.  Projekt ten był wielokrotnie krytykowany przez Rosję.  Wdrożenie systemu obrony przeciwrakietowej USA w Europie, według Moskwy, jest zagrożeniem dla stabilności i poważnym zagrożeniem dla rosyjskich strategicznych sił odstraszających.

Krok w tył w sprawie tarczy antyrakietowej to z pewnością również pokłosie tej rozmowy. Dla nas to sygnał, że zmieniają się strefy wpływów i USA może nawet opuścić Europę w potrzebie. Powstaje pytanie czy obecna narracja amerykańskich urzędników w sprawie tarczy to właśnie uzasadnienie dla spełnienia oczekiwań Rosji, co Barack Obama eufemistycznie nazwał „większą elastycznością” po wyborach.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika stereo

dla mnie to nic nowego. w

dla mnie to nic nowego. w Statucie NATO zapisane jest, że Polska jest członkiem II kategorii tzn. nie mogą stacjonować u nas żadne jednostki wojsk Sojuszu, nie można u nas umieszczać ofensywnych instalacji wojskowych. de facto nikt nie bedzie sie bał nas zaatakować. jedyną szansą jest dla nas masowe zbrojenie kraju i szkolenie wojskowych i rezerwistów. niestety ale tutaj modelowym przykładem są sku***syny z Izraela- tam każdy młody męższczyzna i kobieta przechodzą szkolenie wojskowa, armia jest doskonale zorganizowana i uzbrojona, mimo że kraj ten jest mniejszy od Polski. Dlatego żaden z krajów arabskich w pojedynkę (nawet Iran) w pojedynkę nie da im rady, a jak mówi historia nawet i zmasowany atak na ten kraj został odparty kilkukrotnie. także zamiast spoglądać na Zachód lepiej wziąć sprawy w swoje ręce

Portret użytkownika Zenek

To co napisałeś oznacza, że

To co napisałeś oznacza, że jesteśmy krajem pogranicznym przewidzianym do zrównania z ziemia w przypadku jakiegokolwiek konfliktu NATO - Rosja. Dlatego też wszelkie jednostki wojskowe zlokalizowane dawniej na ścianie wschodniej zostały rozwiazane bądź przesuniete bardziej na zachód.

Portret użytkownika stereo

Jankesi muszą stworzyć sobie

Jankesi muszą stworzyć sobie strefę buforową w której mogą prowadzić działania wojenne przy użyciu każdego typu bronii bez obawy o życie swoich żołnierzy. Szkoda że jesteśmy cały czas tak perfidnie rolowani

Portret użytkownika Zenek

Jak to stało w Bibli?

Jak to stało w Bibli? Strzeżcie się wilka mówiącego o pokoju?
 
Amerykanie wcale nie zrezygnowali z "tarczy rakietowej". To, że nie budują jej w Polsce czy Rumuni oznacza, że:
- oddali nas Rosji we władanie i taka instalacja szybko by zmieniła właściciela wraz z technologią;
- system wbrew reklamie ma nikłą skuteczność a brakuje frajera który go by sfinalizował. Polska mimo zapewnień rzundu nie ma kasy nawet na premie dla siebie a co dopiero na taką kilkunastomiliardową wiernopoddańczą inwestycje;
- Ameryka ma zostać zniszczona w ramach rosyjskiej odpowiedzi nuklearnej bo PAMIĘTAJMY - naziści pouciekali do Ameryki Południowej i tamta strefa w tej wojnie ma być tą nietkniętą przechowalnią dla nowobogackich nazistów od NWO (Falklandy zwłaszcza śmierdzą bunkrami pobudowanymi dla tych psycholi od yahwe);
- Amerykanie w ramach "wyprzedzającego uderzenia" zmilitaryzowali przestrzeń kosmiczną na tyle skutecznie iż są wstanie zniszczyć rosyjskie instalacje nuklearne wcześniej nim się Rosjanie pokapują iż im nuklearne głowice wystrzelone z satelitów spadają z nieba więc się już nie boją jakiejkolwiek odpowiedzi.
 
 

Portret użytkownika Koniu

Prośba do czytających. Po

Prośba do czytających. Po wizycie prezydenta usa w naszym kraju. W telewizji, nie pamiętam której, może nawet była to TVP1 odbyłą się przed kamerami rozmowa na temat Polskiej Tarczy Antyrakietowej. Wystąpił dyrektor jakiegoś zakładu i poinformowal, że są w stanie zbudować taki sam system obronny, a nawet i lepszy niż mają USA.  Była to jedna wypowiedź, pojawiła się też na krótko w innym programie innej stacji i...kamień w wodę.
Możę ktoś z Was widział ten materiał. Świadczył by o tym, że technicznie jesteśmy zdolni do budowy swojego własnego systemu i nalezy ten materiał upublicznić, aby rozpocząć na ten temat dyskusję. 

Portret użytkownika Kisiel

To raczej sygnał

To raczej sygnał dyplomatyczny każacy sądzić ze jeśli chcemy tarczy to se musimy sami taką wyprdukować.
A co do możliwości wyprodukowania tejże-myślę że nie byłoby problemów by takie coś zrobić ale... Nie potrzeba do tego super-nanotechnologii. Kwestia rakiet i odpowiednich algorytmów. Złamaliśmy Enigmę-złamialibyśmy i to.
Gdybyśmy nie wyprzedali naszego majatku narodowego i strategicznych fabryk..., załamali systemu edukacji któy obecnie produkuje absolutnych debili.
Obecnie w razie konfliktu jesteśmy jak na tacy. Nawet specjalnie celować nie trzeba.

Portret użytkownika marcin

mało nam ruskich bylo w

mało nam ruskich bylo w polsce? powinnismy zapisac tak jak niektore kraje w konstytucji zakaz stacjonowania obcych wojsk  . rakiety powinismy miec i owszem ale powini je obslugiwać polacy . A tak jak nas ruski ostrzelają to ci od antyrakiet i tak bedą czekac na rozkazy z waszyngtonu wiec po co na to

Portret użytkownika Ja

Rosja coraz bardziej jest

Rosja coraz bardziej jest zapędzana w kozi róg, dość zniszczeń poczyniono w tym kraju za sprawą syjonistów a wcześniej wypraw w celu chrystianizacji "zniewolenia", celem  była i jest ludność ze względu na swoje korzenie słowiańskie, to co chcrześcijaństwo nie zdołało zniszczyć i wykorzenić robią syjoniści. A chodzi o pochodzenie, dawne wierzenia i system wartości, który nie był oparty na niewolnictwie tylko na wolności, oraz sprawiedliwości "słowiańskie wedy - KsięgaŚwiatła, nie mylić z podobną księgo kabały :P" a co zostało wypaczone i przedstawione w zakłamany sposób jako pogaństwo oparte na krwawych ludzkich ofiarach...

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika serio

A po co umieszczać rakiety w

A po co umieszczać rakiety w Rosji, przecież Polska to część Rosji. Całe te plany to tylko taka mistyfikacją, że niby jesteśmy "niezależni". Od 30 lat nic się nie zmieniło, no dali Orzełkowi koronę, trochę więcej towaru w sklepach i można wyjechać tam gdzie nas przyjmą. Reszta bez zmian. Kłamstwa i bzdury każdego dnia.

Skomentuj