Konflikt rasowy w RPA nasila się. Biali pracownicy zapowiedzieli strajk

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Biali pracownicy południowoafrykańskiej firmy petrochemicznej Sasol ogłosili strajk w związku z programem własności akcji, który został zaoferowany tylko i wyłącznie czarnemu personelowi.

 

Zgodnie z obowiązującymi w RPA zasadami, tamtejsze firmy są zobowiązane do spełnienia wymogów, jeśli chodzi o liczbę czarnych pracowników znajdujących się w gronie współwłaścicieli spółki. Przepis ma na celu odwrócenie skutków apartheidu i w pewnym stopniu zrekompensowanie czarnej części społeczeństwa wieloletnich cierpień i dyskryminacji.

 

Nie wszyscy są jednak przychylni tym zasadom. Około 6300 białych pracowników utworzyło organizację związkową Solidarity i zapowiedziało strajk. Uważają, że Sasol wykazał się jawną dyskryminacją lojalnego personelu, proponując akcje firmy tylko czarnej części personelu.

Sasol, który jest światowym w liderem w przetwarzaniu węgla i gazu na paliwo, zatrudnia obecnie około 26 tysięcy pracowników. Firma zapowiedziała, że zamierza zwiększyć grono czarnych posiadaczy akcji do co najmniej 25 procent.

 

Sasol jest w pełni świadomy zapowiadanego strajku, lecz potentat petrochemiczny zachowuje spokój. W oficjalnym oświadczeniu poinformowano, że "uruchomione zostaną środki awaryjne, które zminimalizują potencjalne zakłócenia w działalności firmy". Czyżby po okresie prześladowań czarnych nadszedł czas na odwrócenie ról i przez następne lata to biała część społeczeństwa RPA będzie ofiarą rasizmu?

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Dziś Ukraińcy pchają się do

Dziś Ukraińcy pchają się do Polski, a za 50 lat będą się domagać polskiej własności za te wszystkie "lata upokorzeń" i robienie na "polskiego Pana". Tym bardziej, że Ukraina pod zarządem Żydów urośnie w siłę, a polskawe elitki wykończą polską gospodarkę i zrobią z Polski publiczny poligon.

Skomentuj