Konfiskata depozytów w Europie staje się coraz bardziej prawdopodobna

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Od czasu rozpoczęcia kryzysu finansowego w 2008 roku praktycznie wszystkie banki centralne na świecie drukują walutę w ogromnych ilościach. Część nowo kreowanych środków idzie na pokrycie ogromnych deficytów. Część na skup obligacji rządowych oraz toksycznych aktywów, które bezmyślnie skupowały banki komercyjne w czasach boomu gospodarczego.

 

Wielokrotnie podkreślałem, że programy typu QE, czyli popularne quantative easing nie mają nic wspólnego ze stymulacją gospodarki, lecz są ukrytą formą ratowania sektora bankowego. Innym celem dodruku jest skup obligacji zbankrutowanych rządów, na które bez ingerencji banków centralnych nie byłoby kupców, co z kolei przerodziłoby się w bankructwa całych krajów. Dodrukiem waluty politycy kupują czas, jednocześnie pogarszając sytuację.

 

Jak do tej pory bankiem centralnym, który dewaluował (niszczył) walutę w najmniejszym stopniu był Europejski Bank Centralny. Polityka EBC była odmienna od pozostałych banków centralnych wyłącznie dzięki Niemcom, doskonale pamiętającym tragiczne skutki hiperinflacji.

 

Międzynarodowa finansjera przez ostatnie miesiące bardzo intensywnie naciskała na Europejski Bank Centralny, aby ten przejął część dodruku wypełniając lukę po FED. Mario Draghi, Prezes EBC (człowiek Goldmana) robił co mógł, by uzyskać zgodę na masowy dodruk, ale wszystko wskazuje na to, że dodruk w strefie Euro został zablokowany.

 

Draghi, mimo iż od dawna forsował projekt „stymulacji” gospodarki europejskiej dodrukiem Euro, to ostatecznie stracił resztki poparcia wewnątrz samego banku centralnego.

 

W praktyce oznacza to, że dwoma walutami najwolniej niszczonymi w kolejnym roku będą Euro oraz CHF sztywno powiązany z walutą europejską. Konserwatywna polityka monetarna jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania, zarówno pojedynczego państwa, jak i całej strefy walutowej. 

 

Dodruk absolutnie nie jest żadnym lekarstwem na problemy gospodarcze, czego najlepszym dowodem jest Japonia, która mimo 20 lat systematycznego osłabiania waluty nie może wyjść z recesji.  Mimo tylu czytelnych dowodów na nieefektywność takiej polityki Japonia przyśpiesza tempo dodruku. Efekty już widać w bardzo wysokiej inflacji.

 

Wracając jednak do Europy, pozytywna decyzja jaką jest niewątpliwie odmowa dodruku niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje. Wiele krajów europejskich jest bowiem zadłużonych ponad stan umożliwiający spłatę długów. Problem szczególnie dotyczy tzw. Południowców, czyli Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Grecji, a także Francji.

 

Szybko może się okazać, że międzynarodowy kapitał, aby ukarać niepokorny EBC zacznie wyprzedawać obligacje eurobankrutów. Z pokazem siły mieliśmy już do czynienia kilka dni temu, kiedy to rentowność obligacji greckich nagle wzrosła z 7% do 9%, a giełda w Atenach zanotowała spadki najsilniejsze od 20 lat.

 

To, co się stało w Grecji jest tylko przedsmakiem tego, co nas czeka na szerszą skalę. Nie ma bowiem fizycznej możliwości, aby długi wielu krajów były uczciwie spłacone. Z punktu widzenia międzynarodowej finansjery optymalnym wyjściem byłby dodruk do samego końca, czyli do upadku waluty, gdyż długi automatycznie zresetowałyby się wraz z oszczędnościami społeczeństwa.

 

Jeżeli, jednak EBC blokuje taką możliwość, ktoś inny musi ponieść koszty bankructwa kilku krajów. W normalnym świecie koszty spadłyby na banki komercyjne, które bezmyślnie skupowały obligacje licząc, że w przypadku problemów wyratuje je EBC, biorąc złe długi na siebie.

 

W sytuacji, w której bank centralny nie pali się do pomocy należy zmienić prawo, aby chronić sektor bankowy. Jak się okazało, na niedawnym szczycie G20 w Australii zdecydowano, że rządy nie będą już odpowiedzialne za bail-out największych banków sklasyfikowanych, jako SIFI (systemically important financial institutions), czy TBTF (too big to fail).

 

Zmieniono zatem techniczne definicje sprowadzające właścicieli depozytów do roli wierzycieli banków na równi z posiadaczami obligacji, czy innych papierów wartościowych.

 

Implikacje tego mogą być różnorakie. Od wykluczenia z systemu gwarantowanych depozytów, na pokrycie których i tak nie ma wystarczających środków, po zamianę depozytów na akcje upadłego banku, o czym pisałem przy okazji Cypru (Grabież depozytów na globalną skalę czyli Cypr 2.0). Ciężko jest obecnie prorokować, w którą stronę pójdą rozwiązania, ale biorąc pod uwagę postawę EBC, konfiskata części depozytów jest coraz bardziej realna.

 

Optymistycznie patrząc możemy domniemywać, że ryzyko upadku części sektora bankowego w związku z bail-in jest na tyle duże, że długi południowców będące w posiadaniu wielu banków, zostaną przejęte przez bank centralny Japonii kosztem wyższej inflacji w tym kraju. Być może po krótkim okresie przejściowym FED znowu przyśpieszy dodruk i podobnie jak w 2008 roku wyratuje europejskie banki.

 

Z drugiej strony, jeżeli w USA pojawią się problemy czy chociażby petrodolar zostanie zaatakowany, to celowe wywołanie problemów w strefie Euro byłoby Amerykanom na rękę. Ostatecznie, rozpadający się jen oraz problemy strefy euro przekierowałyby natychmiast ogromny strumień kapitału w kierunku dolara.

 

Podsumowanie.

Niezależnie czy działania EBC zostały wymuszone groźbą porzucenia strefy Euro przez Niemcy czy innymi czynnikami, to na dłuższą metę są bardzo pozytywne. Niestety rozsądne i trudne decyzje czasami oznaczają krótkotrwałe problemy. A problemy mogą oznaczać znaczny wzrost niebezpieczeństwa dla całego sektora bankowego.

Jeżeli żaden bank centralny nie zacznie skupować długów europejskich, to ich ciężar ostatecznie spadnie na społeczeństwo. W pierwszej kolejności zapewne straty dotkną posiadaczy depozytów powyżej 100 tys. euro.

Moim zdaniem, ucierpią także posiadacze mniejszych kwot, których depozyty mogą być zamienione na bezwartościowe akcje banków.

W Polsce co prawda sytuacja sektora bankowego jest dobra na tle innych krajów, ale nie zapominajmy, że większość „polskich” banków jest w posiadaniu zagranicznych instytucji finansowych.

W mojej opinii, trzymanie w bankach większych środków, zwłaszcza w sytuacji zerowych stóp procentowych jest niepotrzebnym ryzykiem. Aby sytuacja wróciła do normy niezbędnych jest kilka ruchów, na które potrzeba czasu.

Po pierwsze, należy ponownie rozgraniczyć bankowość oszczędnościowo – kredytową od bankowości inwestycyjnej. Po drugie, należy wprowadzić ograniczenia, co do stopnia zalewarowania na rynku derywatów.

Ostatecznie, co najbardziej bolesne, należy zredukować zadłużenie niemalże wszystkich rozwiniętych krajów do rozsądnych poziomów. Ruch ten jednak związany jest z koniecznym, ale i bardzo bolesnym resetem, który różnymi trikami jest ciągle odsuwany w czasie. 

 

 

Trader21

Źródło:

Independent Trader – Niezależny Portal Finansowy

http://independenttrader.pl/301,konfiskata_depozytow_w_europie_coraz_bardziej_prawdopodobn...

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Independent Trader
Portret użytkownika Independent Trader

Komentarze

Portret użytkownika Marcel50

Oj Zenek Zenek z daleka

Oj Zenek Zenek z daleka śmierdzisz Komunizmem. Widzę,że znalazłeś tym razem na tym forum wiernych słuchaczy. Z tąd też Cię wyrzucą jak z innych. Jak smierdzi Ci Demokracja, Chrześcijaństwo, to wyp........j na Wschód do Boga Putina, Lenina itd. On przygarnie takich ja Ty, usłużnych Idiotów.

Portret użytkownika achiles

Zachodnie media prześcigają

Zachodnie media prześcigają się w wymyślaniu coraz liczniejszych wersji tragicznego scenariusza dla Rosji, traktując swoje marzenia jak rzeczywistość. Rosja jednak nie wdając się w przepychanki robi swoje. Orientuje się na Orient.
Wygląda na to, że prezydent Rosji Vladimir Putin znalazł sprzymierzeńca.
W czwartek Putin i premier Indii Narendra Modi spotkali się w New Delhi, by poprawić współpracę między ich narodami w zakresie energii, handlu spraw wojskowych.
Na początek Rosja i Indie będą rozwijać bliższe stosunki w sektorze energetycznym.
W ciągu najbliższych 20 lat Rosja  zbuduje w Indiach co najmniej 10 elektrowni jądrowych .Oba kraje będą miały joint venture które podejmie także budowę hydro elektrowni w Azji.
Dodatkowo państwowe przedsiębiorstwo rosyjskie Rosnieft podpisało wstępną umowę dostaw dla Indii, w ciągu najbliższych 10 lat,10 mln ton ropy naftowej.
I co najbardziej marszczy brwi wszystkich nieprzyjaciół Rosji to zaproszenie Indii do "współpracy nad projektami" na Arktyce.
"Rosnieft i Gazprom, największe firmy rosyjskie, wraz z ich indyjskimi partnerami przygotowują projekt rozwoju rosyjskiego szelfu Arktycznego , w tym zwiększenia produkcji skroplonego gazu," powiedział Putin.
Dlaczego jest to tak ważna informacja ?
We wrześniu, Rosnieft odkrył na Arktyce ogromne ilości ropy w ilości jaka jest porównywalna do podstawowych zasobów  Arabii Saudyjskiej.
Ale jest też ogromny problem: Rosja nie ma możliwości wiercenia w zimnym morzu bez wiedzy, bez technologii jakie posiada Exxon. Ale, z powodu sankcji , Exxon  już nie wierci.
Ponadto Rosja na już istniejących na Syberii "suchych" terenach wydobycia, musi przygotować   nowe złoża, aby być największym na świecie producentem ropy naftowej i gazu, wyprzedzając USA - uważa Bloomberg.  Więc Rosja potrzebuje tej ropy i gazu z Arktyki.
Partnerstwo z Rosją jest również kluczowym problemem dla Exxonu gdyż Rosja jest drugim co do wielkości partnerem firmy i straty mają tu krytyczne znaczenie.
Putin i Modi zawarli nie tylko porozumienie energetyczne. Dwa kraje dążą do wzmocnienia ich sojuszu wojskowego. Przywódcy podpisali dokument który pozwala indyjskim wojskowym szkolić się w rosyjskich obozach wojskowych, a Modi powiedział, że Rosja będzie dla Indii największym dostawcą broni.

Podczas gdy zachód stara się ukarać Rosję poprzez sankcje Indie  zgodziły się na dwukrotne  zwiększenie wymiany handlowej z Rosją, do 20 mld dolarów w 2015 roku.

Wszystko to jest częścią większego planu strategicznego Rosji o nazwie " Zwrot na Wschód," zgodnie z którym kraj wygląda ustanawia partnerską współpracę poza strefą euro i USA. W ciągu ostatnich kilku miesięcy Rosja wzmocniła swe stosunki z Chinami. Putin i Prezydent Xi Jinping podpisali w maju 30 letni kontrakt dotyczący gazociągu. Dodatkowo obydwa narody zaczęły działać w kierunku budowy silniejszego sojuszu wojskowego.
 
Jeśli by tego było mało, Putin ogłosił, że jest zainteresowany nawiązaniem bliższych więzi z Koreą Północną.
 
Czy faktycznie byli tacy którzy nie potrafili sobie wyobrazić że Rosja nie jest przygotowana na ekonomiczną i militarną wojnę z Zachodem?
 

Portret użytkownika G2M3

Po puczu na Ukrainie, Rosja

Po puczu na Ukrainie, Rosja przejęła Krym. CIA powiedziało, że nie brało takiej możliwości pod uwagę (oficjalny komunikat). Moim zdaniem to Rosja nie brała pod uwagę możliwości organizacji zamachu stanu pod ich granicami. Teraz pewnie biorą pod uwagę nawet atak na ich granice. Są ze wszystkim spóźnieni o ok. 2 lata. Jeżeli w tym czasie Putinowi nic się nie stanie to Rosja będzie bardzo silnym państwem.

Portret użytkownika achiles

Wyskakują z okna lub

Wyskakują z okna lub pędzącego pociągu, albo ulegają rozmaitym wypadkom komunikacyjnym. Niektórzy piszą wcześniej list pożegnalny.
Pięć dni temu pisały "Deutsche Wirtschafts Nachrichten" (DWN): Zwłoki bankiera ING-Group Geerta Tacka zostały odnalezione w środę 03 grudnia na wybrzeżu w Ostendzie - mieście portowym w Belgii. Przyczyna śmierci jest niejasna. 52-letni wysokiej rangi urzędnik bankowy wyszedł 05 listopada br. ze swej willi do pracy, jednakże tam nie dotarł. 15 listopada został oficjalnie uznany za zaginionego. Geert Tack był odpowiedzialny w banku za obsługę zamożnych prywatnych klientów.
Po dwóch dniach DWN informują: Brytyjski inwestor Scot Young nie żyje. W poniedziałek, 09 grudnia, wyskoczył z okna swego domu w Londynie. Young był doradcą nieżyjącego już oligarchy Borysa Bierezowskiego. W ubiegłym roku rozwiódł się ze swą żoną.
Jest to już od 08 marca 2014 roku 52. śmierć wysokiego urzędnika bankowego w krajach zachodnich. Trzech pierwszych umierało w odstępach około dwumiesięcznych:
---  08 marca 2013 - David Rossi wyskoczył z okna;
---  27 kwietnia 2013 - David William Waygood wyskoczył z jadącego pociągu;
---  23 czerwca 2013 - Rob Evans uległ wypadkowi podczas triathlonu we Francji.
Przyspieszenie tych dziwnych i tajemniczych zgonów nastąpiło w lipcu ub.r. Bankierzy, z których 12 pracowało w JP Morgan, wyskakiwali nadal z okna lub pędzącego pociągu, albo ulegali rozmaitym wypadkom komunikacyjnym. Niektórzy napisali wcześniej list pożegnalny.
Pełną listę samobójstw i nieszczęśliwych zdarzeń można przeczytać w języku niemieckim w artykule, link:  http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2014/12/11/london-britischer-top-investor-faellt-aus-fenster-und-stirbt/

Portret użytkownika achiles

Od dawna i jako jeden tu z

Od dawna i jako jeden tu z pierwszych powtarzam i nadal podtrzymuję, że ZACHÓD, pada, na RYJ, a właściwie już się zawalił, pod swoim ciężarem i głupim dóbr dystrybuowaniem. To musiało się zemścić te życie ponad stan wielu cwaniaków, a drugich skazywanie, na żebranie, gospodarka nigdy, nie będzie PERPETUM-MOBILE, i ktoś musi ją nakręcać, a ileż mogą ciągle chcieć kupować ci co już prawie wszystko mają, a jest ich raptem 7% populacji całej. To było może i dobre na początku, tak od lat 80, na ZACHODZIE, a u nas od początku MILENIUM, lecz to nie mogło i nie może trwać wiecznie. I nic już nie da dodrukowywanie w nieskończoność KASY i dodawanie wirtualnych ZER na SALDACH bankowych, o czym to już ponad 40 lat temu u schyłku panowania TOWARZYSZA GOMÓŁKI i rozpoczęcia kadencji TOWARZYSZA GIERKA. I co i nic, bo choć wówczas ZACHÓD z nas się śmiał i szydził, to kiedy już nas i inne kraje z BYŁEGO BLOKU WSCHODNIEGO, sam to powielił i to na znacznie bardziej gigantyczną skalę. Więc musiało się to tak skończyć wcześniej, czy później. I dalej też będę powtarzał nieustannie, że prawdziwym powodem wywołania UKRAIŃSKIEJ ZADYMY, było i jest właśnie KONIEC wypłacalności ZACHODU, JAKO CAŁEGO, zarówno EUROPY, jak i STANÓW. Ale jak to już większość z was o tym wie, dzięki mistrzowskim poczynaniom PREZYDENTA FR, i ten plan wchłonięcia tego ogromnego rynku zbytu z olbrzymimi zasobami wszelakimi, również spalił na panewce i się w mig okazało, że zamiast doić ten UPADŁY KRAJ, podobnie jak to miało miejsce, po nas wchłonięciu, należy NA NIEGO ŁOŻYĆ, olbrzymie sumy. A na dodatek połapali się w EUROPIE też wreszcie, że oprócz tego, że to BANKRUT CAŁKOWITY, to obecnie powołali tam do władzy, nieobliczalnych RZEŹNIKÓW, którzy to tak ochoczo i z zapałem bestialsko mordowali swoich współobywateli, NA WSCHODZIE. Wszystkie te czynniki, jak zostały poskładane do kupy, to wyszło jedno oczywiste od samego początku rozwiązanie, czyli zakosić ludziom ich dotychczasowe oszczędności.I co najgorsze ci złodzieje co są dotychczas tak mocno obłowieni, będą wtajemniczeni, kiedy to się stać może i w porę przeniosą swoje MILIARDY nakradzione, a zwykli ludzie i ciułacze obudzą się pewnego dnia z ręką w nocniku i nic, nie będą mogli zaradzić, na to. Bo jak tylko zaczną podskakiwać i w akcie oburzenia wychodzić na ulice, to ich znowu skutecznie postraszą PUTINEM, a jak i to nie pomoże, to naprawdę wywołają tą globalną wojnę. Sami się pochowają w swych super norach pod ziemią, lub gdzieś w górach, a malutcy zostaną złożeni w ofierze, zgodnie z ich ulubionym powiedzenie " po nas choćby i popiół i ruiny ". Przy okazji też się będą sugerować spełnieniem innego swego odwiecznego założenia, czyli DEPOPULACJĘ I ludności na NASZEJ PLANECIE, do minimum zredukowania, tak by potem łatwo mogli RZĄDZIĆ I trzymać, za JAJA wąską garstkę niezbędnych, dla nich SŁUGÓW. 

Portret użytkownika Slowianka

Dobrze piszesz, choc to tylko

Dobrze piszesz, choc to tylko jedna strona medalu :). I nie sadze, ze 'nic, nie będą mogli zaradzić, na to. Bo jak tylko zaczną podskakiwać i w akcie oburzenia wychodzić na ulice, to ich znowu ...'
Po pierwsze, wychodzenie na ulice nic nie da, bo wlasciciele planety tylko na to czekaja i BARDZO dobrze umieja sobie z tym radzic.
Kazde zagrozenie jest szansa jednoczesnie. Jak sie zacznie sypac- czy chocby pekac, to wytworzy sie miejsce na wprowadzenie zupelnie innego systemu. Nie opartego o lichwe. to sie juz dzieje- NOWE powstalo w wielu miejscach planety i wcisnie sie w system, wypierajac go, kiedy tylko pojawia sie pekniecia. Tak po prostu. To nieunikniony i naturalny proces. jedno, co musimy, to nie dawac wiary roznej masci podzegaczom wojennym. Pozdrowienia swiateczne

Kimże jest człowiek jeśli nie potomkiem Boga?  
Tak, jak dąb zawarty jest w żołędziu - tak Bóg  ukryty jest w Człowieku...

Portret użytkownika klrmf

No właśnie, a media

No właśnie, a media rozprawiają o posłance Pawłowskiej konsumującej na sali sejmowej, temat ten jest tak istotny, że lasy państwowe nie doczekały się szerszej uwagi, właściwie to ciężko jest znaleźć informacje na ten temat w mediach głównego ścieku, za wyjątkiem może Trwam, która orze jak może i za to jej chwała.

Portret użytkownika Zenek :)

  POLAKU, przestań być

 
POLAKU, przestań być skatolicyzowanych, zjudaizowanych debilem.
 
POLAKU, Polskę, Twój Dom masz tylko jedną. Gdzie się podziejesz jak ją przepijesz podskakując w rytm nazistowskiej muzyczki z telavivu?
 
POLAKU, nie bądź "waflem gejropy". Zadbaj o swoją przyszłość wcześniej niż okupanci zapewnią ci OPRUSZONY WAPNEM DÓŁ ZA TO TYLKO ŻEŚ POLAKIEM.
 
POLAKU, urynowe śmierdziele mają wiele sztyletów przygotowanych by ci je wbić "demokratycznie" w plecy. Po co masz być "mądry leżąc trupem"?
 
POLAKU, wygoń nazistów z Polski nim oni zaczną zażynać twoje dzieci na ołtarzach swojego demona yahwe. Prawo o "dopuszczalności mordowania ludzi na potrzeby koszernej religii" własnie przegłosował Trybunał Konstytucyjny. Po co masz być OFIARNĄ ŚWINIĄ przez swoją pronazistowską ślepotę? Po co twoje dzieci mają żyć tylko po to by "artystycznie" zdechnąć za pustynny nazizm? Za jego "królowanie na świecie"? Mało ci "wołyńskich ofiar" (500 tysiecy w ciągu lat 1939-51) żydowskiej pobożności? Chcesz dołozyć własny krzyżyk do tej liczby? Być ich kolejną OFIARĄ?
 
 
1.
http://opolczykpl.wordpress.com/2014/12/19/szaberplac-judeopolonia-alias-iii-rp-no-i-przyszla-kolej-na-lasy-panstwowe/
 
2.
"
Polacy, Rodacy
 
Bezczelność i arogancja władzy w Polsce przeszła granice ludzkiej tolerancji.W nocy 17 grudnia Sejm ustalił, że
Naród nie ma prawa wypowiadać się, czy wolno tym złodziejom sprzedać resztę polskiej ziemi,jakią są jeszcze Lasy Państwowe.
 
To ok. 30% powierzchni kraju. Tu nie chodzi już tylko o drewno, grzyby czy ochronę przyrody.Ale również o przejęcie zasobów naturalnych znajdujących się pod powierzchnią ziemi.Złoża węgla, gazu, ropy naftowej, siarki, bursztynu, srebra złota, niklu….Jesteśmy zasobnym krajem z doskonałym położeniem geopolitycznym.Jeśli dziś nie zrobimy porządku we własnym kraju, po 2016 roku będziemy niewolnikami na wieki!
 
Zwracam się do każdego Polaka, każdej Polki, w szczególności do młodzieży!Nie oglądajcie się na wykreowanych przez system wodzów i partyjne mafie.Nie szukajcie tych, co mogą Was poprzeć. Oni też czekają.Masz polskość w sercu i odrobinę nadziei – walcz. Inni pójdą razem z Tobą.Czy mało Wam jeszcze dowodów zdrady narodowej?– wydłużony wiek emerytalny– wprowadzenie produktów i upraw GMO, ubój rytualny– zakaz stosowania leków roślinnych i obowiązek szczepień wszystkich (dzieci i dorosłych)– ustawa o tzw. „bratniej pomocy” by pacyfikować udział w państwowych uroczystościach– odebranie 6-cio letnich dzieci rodzicom– propagowanie genderyzmu i wynaturzeń seksualnych– odebranie Polsce możliwości kreowania własnego pieniądza, robią to prywatne banki z niczego– kreowanie sztucznego długu, powiększanego o lichwę– demontaż polskiej gospodarki, bezrobocie– represjonowanie przedsiębiorców i podatników przez urzędy skarbowe– represjonowanie obywateli przez sądy, administrację, zamykanie niepokornych w psychiatrykach, seryjne, przedświąteczne „samobójstwa”– fałszowanie wyborów i cementowanie partyjnych układów– straszenie ludzi wojną i Putinem, przy jednoczesnym wciąganie Polski w wojenną zawieruchę.
http://www.oburzeni.org.pl/news.php?extend.191.2
ps. udostępniać wszędzie, gdzie się da !!!
"
(https://adnovumteam.wordpress.com/2014/12/19/wojna-domowa-na-ukrainie-18-12-2014r-104-dzien-rozejmu/comment-page-1/#comment-13438)

Portret użytkownika Zenek :)

  A co,   pobożnie modlisz

 
A co,
 
pobożnie modlisz się o to mordując kolejne stada kogutów?
 
Mam nadzieje iż wiesz iż kiedyś od takich "świątynnych mlasków" zgasło Słońce a jak znowu wzeszło nie było już komu święcić demonowi yahwe.
 
Podobno w przyszłym roku numer ten ma się ponowić. Wytracenie przez Stwórcę bałwochwalców i satanistów od yahwe.
 

Strony

Skomentuj