Kończy się prawdopodobnie najcieplejsze lato w historii półkuli północnej

Kategorie: 

Źróło: dreamstime.com

Jak nie trudno się domyślić obserwując aurę za oknami, latem 2015 roku półkula północna była najgorętsza w całej historii regularnych obserwacji meteorologicznych prowadzonych już od 125 lat. Takie komunikaty pojawiają się cyklicznie już od kilkunastu miesięcy.

 

Na dużej powierzchni średnia temperatura znacznie przekraczała normę. Odnosiło się to przede wszystkim do Europy, Bliskiego i Środkowego Wschodu oraz Azji Środkowej, Meksyku, zachodu Stanów Zjednoczonych i Alaski.

 

Od kilkunastu miesięcy niemal każdy następy miesiąc okazuje się rekordowy pod względem temperaturowym. Coraz silniejsze El Niño, ma trwać przynajmniej do końca tego roku, a może i dłużej. Trudne do ustalenia ilości metanu praktycznie w trybie ciągłym docierają do atmosfery wpływając na jej skład i potęgując efekt cieplarniany.

 

Wszystko to sugeruje, że rok 2015 prawie będzie rekordowo ciepły, przynajmniej na półkuli północnej. Kto wie czy na horyzoncie widać już koniec wzrostu temperatury czy też jest to proces rozłożony bardziej w czasie. Tak czy inaczej obserwujemy obecnie ewidentne zmiany klimatyczne, widzimy liczne przypadki powstawania w wiecznej zmarzlinie kraterów, które pojawiają się na skutek uwalniania się hydratów metanu na skutek wzrostu temperatur.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika pn

1000 lat temu Grenlandia była

1000 lat temu Grenlandia była zielona, 500 lat później Bałtyk skuty był lodem - takie dość nagłe zmiany to nic nowego, niektóre rzeczywiście skutkowały sporymi zmianami (potop) Smile zatem trzeba obserwować, bo nie wiadomo jak sprawy finalnie się ułożą, ale bez paniki. Przynajniej na razie.

Portret użytkownika Rumcajs

Teraz ściemniacze od CO2 mają

Teraz ściemniacze od CO2 mają "wypas".Nic wielkiego się nie dzieje,ale straszyć dla kaski to oni potrafią:)Żeby uznać coś za normę potrzeba lat a nie dwóch cieplejszych miesięcy.Ciekawe jak zareaguja na mroźną zime...pewnie coś wymyslą,byle ciągnąć sianko z naszych portfeli.Dla odreagowania polecam sprawdzić pokrywę lodową Antarktydy.Ma się coraz lepiej.Pewnie na skutek "łocieplenia" hehehe.

Portret użytkownika SurvivorMan

Ciekawe jak Ty zareagujesz,

Ciekawe jak Ty zareagujesz, jak mroźnej zimy (po raz kolejny zresztą) po prostu NIE BĘDZIE! Zawsze wtedy na przedwiośniu, pod takimi tematami jak ten, CISZA I NIKT SIĘ NIE ODZYWA!
Ja powiem Ci jedno: CO2 i próba zarabiania na tym, to jedno... Ale drugie jest to, że coś niedobrego dzieje się z klimatem, który bez cienia wątpliwości staje się z roku na rok coraz cieplejszy! TO SĄ FAKTY! Sama Antarktyda nie jest żadnym wyznacznikiem do tego by twierdzić że nic się nie dzieje! 
Lata coraz gorętsze... Zimy coraz słabsze... Strefy klimatyczne na półkuli północnej, przesuwają się ku północy... Granica wicznej zmarzliny przesuwa się ku północy... W strefie okołobiegunowej, zaczynają się pojawiać rośliny i zwierzęta strefy umiarkowanej... I mam muśleć że nic złego się nie dzieje, bo lód na Antarktydzie jest OK???

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika SurvivorMan

Klimat się zmieniał, zmienia

Klimat się zmieniał, zmienia i będzie zmieniał... Ale nie z roku na rok! Wykluczanie działalności człowieka, czy teza że ma on znikomy wpływ, podczas gdy nadal mało wiemy o mechanizmach rządzących ziemskim ekosystemem, jest SKRAJNĄ OZNAKĄ DYLETANCTWA, które może się źle skończyć!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika syriues

Ludzie nie zdja sobie

Ludzie nie zdja sobie sprawy,ze strumieni powietrza czasami ulegaja zmianie.
Przykladowo tama siedmiu grzmotow czy jakos tak w Chinach spowodowala przesuniecie skorupy ziemi a co za tym idzie strumieni powietrznych i wody.
To ja moze wyleje w jednym miejscu miliary miliardow ton betonu co spowoduje przesuniecie skurupy ziemskiej i powstana zapewne rozne kataklizmy i powiem na koncu ze to wina ludi ,bo grzeja sie weglem czy tez czymkolwiek
Tu sie nie mowi o caloksztalcie naszych osiagniec,a jedynie o tym kto jest winny
A kto jest winny?
Podatnik
A dlaczego?
Bo za maly jest ucisk
Ucisnijmy mocniej
Tak wlasnie dzialaja stery pornografii politycznej i konsekwencje sa widoczne,bo ludzie coraz bardziej obwiniaja swoich sasiadow,nie patrzac na caly obraz jaki stanowi ziemia,polityka,biznes i zysk
Zysk to pycha.A grzech prowadzi do rozkladu.

Strony

Skomentuj