Koncern Lockheed Martin przedstawi wkrótce miniaturowy reaktor fuzyjny

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

Amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin bardzo aktywnie pracuje nad swoim reaktorem fuzyjnym. W przeciwieństwie do innych tego typu projektów, ten reaktor będzie mógł generować ogromną moc i będzie wystarczająco mały, aby można go było umieścić np. na ciężarówce. Firma właśnie uzyskała patent na swój wynalazek.


 

Miniaturowy reaktor fuzyjny Lockheed Martin posiada ogromny potencjał. Wystarczy około 11 kg paliwa składającego się z trytu i deuteru, aby mógł pracować nieprzerwanie przez cały rok i generować moc 100 megawatów. Jeden taki reaktor fuzyjny mógłby z powodzeniem zasilać lotniskowiec, ciężki samolot taki jak Lockheed C-5 Galaxy lub około 80 tysięcy domów. Gdyby udało się go odpowiednio zminiaturyzować, nowa technologia mogłaby znaleźć się również na pokładzie myśliwców, dronów i mniejszych pojazdów lądowych.

Źródło: Lockheed Martin

W 2014 roku Lockheed Martin dokonał przełomu w pracach nad urządzeniem. Już wtedy szacowano, że w 2019 roku uda się zbudować prototyp reaktora fuzji jądrowej, zaś najwcześniej w 2024 roku będzie można rozpocząć jego masową produkcję. Obecnie wiele wskazuje na to, że koncern zbrojeniowy zdoła zrealizować swój cel na czas i już w przyszłym roku zademonstruje funkcjonalny prototyp.

 

Małe reaktory fuzji jądrowej mogłyby odmienić nasz świat, lecz w pierwszej kolejności z dużym prawdopodobieństwem zostaną wykorzystane do celów militarnych. Jednak gdy staną się one dostępne również dla „zwykłych ludzi”, wyobraźmy sobie tylko samochody napędzane takimi reaktorami, które mogłyby jeździć nieprzerwanie przez wiele lat bez konieczności tankowania...

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Nickt

Że zasiliłby 80 tys. domów to

Że zasiliłby 80 tys. domów to super, ale mnie interesuje czy gdyby walnął to te 80 tys. domów zniknęłoby z powierzchni czy nie? Nawiasem mówiąc ciekawy kierunek. Może za 20-30 lat każdy będzie miał podobny sprzęt w szafce pod zlewem zamiast archaicznych sieci energetycznych. 999zł na promocji w Lidlu, slogan: "Czysta energia na resztę twoich dni".

Portret użytkownika rechotek

Ta... najpierw wojskowe

Ta... najpierw wojskowe potrzeby, po co ludziom postawić małą elektrownię by zasilała miasta skoro są wiatraki, tamy na rzekach, węglowe elektrociepłownie, limity zanieczyszczeń i kary, z których finansuje się też wojsko. Wojsko to pasożyt cywilizacyjny, najpierw wypija soki z ludzi a potem ich zniszczy, dla ich dobra zrobi wojnę by wypróbować swoje "zabawki".

Portret użytkownika rocafella

jeżeli to ma działać na tryt

jeżeli to ma działać na tryt i deuter to żaden to dla cywilów wynalazek. Sprawdźcie sobie ile kosztuje gram trytu a i deuter tani nie jest.

Jedyny reaktor który będzie tani to reaktor zimnej fuzji ecat na tanie paliwo.

Skomentuj