Koncern Airbus planuje budowę nowego odrzutowca naddźwiękowego typu Concorde

Kategorie: 

Źródło: Airbus Corporation

Europejski koncern Airbus otrzymał patent na budowę pasażerskich samolotów naddźwiękowych nowego typu. Maszyna ma być w stanie dolecieć z Londynu do Nowego Jorku w około godzinę a nie w siedem godzin jak obecnie.

 

W przeszłości podejmowano próby budowy samolotów pasażerskich latających szybciej niż prędkość dźwięku. Powstała konstrukcja rosyjska TU 144, która przypominała nieco późniejszego francusko-angielskiego Concorde. Jednak TU 144 nękały liczne awarie i spektakularne katastrofy co zakończyło jego żywot, a samoloty Concorde latały ponad 30 lat. Ich eksploatację zakończyła jedna jedyna katastrofa jaka w 2003 roku przytrafiła się podczas jego służby.

 

Teraz europejscy producenci postanowili zmienić ten stan rzeczy. Prace koncepcyjne nad nowym superodrzutowcem trwały od jakiegoś czasu, ale obecnie są już na tyle zaawansowane, że zwrócono się o uzyskanie amerykańskich patentów. Mają one zapewne uchronić Airbusa przed utratą technologii na rzecz Boeinga, który z pewnością bacznie obserwuje to co robią europejscy konkurenci.

Rysunek z wniosku patentowego - źródło: Airbus Corporation

Nowy samolot ma osiągać prędkość przelotową 4,8 tysięcy km/h. Oznacza to, że Atlantyk będzie można rzeczywiście przemierzyć w godzinę. Otwiera to możliwości udania się do Europy i powrotu do USA w ciągu jednego dnia. Lot z Paryża do San Francisco potrwałby najwyżej trzy godziny. Z pewnością usługa taka nie będzie jednak adresowana do wszystkich, tylko raczej do pasażerów VIP i dla biznesu.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Xerxes

A mi ciebie żal

A mi ciebie żal jeszczebardziej i twojego prostactwa ... Ciekawe, że każdy rusofil wyzywa i bluzga oraz nazywa rusofobem każdego kto nie kocha tak jak on Rosji ... Zrozum nie każdy popiera ten kraj ale to nie powód żeby zaraz po kimś tak jechać i wyzywać, taką mentalność to mają właśnie Rosjanie zaszczepioną przez lata niewoli pod różnymi tyranami.  Tacy jak ty nie szanują żadnych innych poglądów i idą metodą albo jesteś z nami albo trzeba cię zniszczyć.... 

Portret użytkownika Obrońca Ziemi

Ja nie wiem czy autor

Ja nie wiem czy autor prawidłowo przedstawił sedno sprawy. Airbus nie uzyskał i nie starał się o jakieś amerykańskie patenty, ale zarejestrował kilka swoich w USA by uprzedzić podobne zamiary amerykańskiej konkurencji. Ja nie wiem czy to jest jedno i to samo, ale wydaje mi się że nie.
 
Takie plany, by do przelotów międzykontynentalnych wykorzystywać stratosferę pojazdami ponaddźwiękowymi istnieją już dziesiątki lat - nic nowego. Opatentowano tylko kilka dalszych pomysłów na drodze do spełnienia tych marzeń. Doczytałem się gdzieś że Airbus ma nadzieję dokonać tego dzieła za jakieś 20-30 lat, więc nie ma się co podniecać.
 

Że ruscy wykradli plany Concorda było wiadomo od początku i nie jest żadną tajemnicą. Wiadomo nawet jak to zrobili. Przypuszczam że i wiele innych wywiadów wykradło te plany, ale nikomu nie udało się ich zrealizować oprócz ruskich. Kolega Józef niepotrzebnie stara się zaniżać możliwości wschodniego sąsiada - ten błąd jest ciągle powtarzany i dlatego jest jak jest. Rosja jest i będzie niezwyciężona, nawet gdy Józek się na to nie zgodzi i będzie ostro protestował.

---
Miłego pobytu na Planecie Ziemi
 

Portret użytkownika Józef

 "Powstała konstrukcja

 "Powstała konstrukcja rosyjska TU 144, która przypominała nieco późniejszego francusko-angielskiego Concorde. Jednak TU 144 nękały liczne awarie i spektakularne katastrofy co zakończyło jego żywot, a samoloty Concorde latały ponad 30 lat."
Jak przeczytałem ten fragment, to odrazu włączyła mi się czerwona lampka po tytułem: "Aha! Przecież to ruski portal polskjojęzyczny!" Skoro piszą że ruska wersja była nieco wcześniej, a samoloty są prawie identyczne, to jest to już podejrzane. Pewnie Ruscy wykradli plany jak zwykle. No to sprawdzam angielskojęzyczną wikipedie (bo w naszym biednym, opanowanym przez ruską agenturę kraju na pewno by nie przeszło przetłumaczenie na nasz język informacji niekorzystnych dla Rossiji) i co widzę?
 "Espionage against and influence of Concorde
An espionage theory suggests that the Anglo/French Concorde team knew that the Soviets intended to steal the plans, and therefore put into circulation a set of dummy blueprints with deliberate design flaws."
Miałem rację. Najpewniej wykradli projekt, ale że twócy się tego spodziewali, to podrzucili im schrzanione plany i dostali złodzieje to na co zasłużyli, czyli ich samolot był zrypany Smile
Jak to śpiewa Boney M. na końcu swojej piosenki: "Ehh, those Russians..".
Nie obraźcie się agenci na tej stronie, ale takie po prostu jest to wasze państwo. Nie piszę tego złośliwie, tylko stwierdzam fakty.

Skomentuj