Z końcem października w Kijowie ponownie zakwitły wiśnie

Kategorie: 

foto: vk.com

Wiosenne kwiaty pojawiły się obok jesiennych liści. Wydarzyło się to w Kijowie w pobliżu Biblioteki Narodowej Ukrainy i stacji metra Demevskaja, donoszą Vesti Reporter.

 

Późne kwitnienie to efekt ciepłej pogody dezorientującej drzewa. Jest to zjawisko bardzo niekorzystne dla zdrowia roślin.

„Okazuje się, że nie trzeba czekać na wiosnę, aby podziwiać wiśniowe kwiaty. W Kijowie można to zrobić jesienią. Liście wydają się bardziej żółte na tle kwiatów wiśni. Wygląda to bardzo surrealistyczne. I nawet jeśli ta anomalia jest wynikiem złego otoczenia lub choroby drzewa, to miło otrzymać taki dar od natury” - mówi autor powyższego zdjęcia Oleg.

Specjalista z ogrodu botanicznego, jest przekonany, że to anomalia, choć przypadki ponownego kwitnienia w jednym sezonie zdarzały się w przeszłości.

„Jest to z pewnością anomalia. W starej literaturze opisano przypadki ponownego kwitnienia, ale widzę często powtarzalność tych zjawisk w ciągu ostatnich 20 lat. Nie można powiedzieć, że jest to tylko wpływ globalnego ocieplenia, albo zmiany klimatu. Wystarczy przypomnieć sobie marcowy śnieg i zimno we wrześniu” – powiedział pracownik ogrodu botanicznego.

Rośliny są genetycznie zaprogramowane do pobudzenia w wysokiej i stabilnej temperaturze. Ostatnio ponownie obserwowano rozkwit kasztanowców, jabłoni i magnolii. Do końca października na Ukrainie, podobnie jak w Polsce, utrzymuje się nienormalnie ciepła pogoda. Krótkotrwałe mrozy oczekiwane są tylko w północno - wschodniej części kraju. 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj