Kompaktowy laserowy akcelerator cząstek mógłby w przyszłości zastąpić Wielki Zderzacz Hadronów

Kategorie: 

Źródło: DESY, Science Communication Lab

Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) to ogromna i bardzo kosztowna maszyna, dzięki której poznajemy nowe cząstki elementarne. Jednak po co zajmować się budowaniem tak drogich i czasochłonnych akceleratorów, skoro możemy mieć jeszcze potężniejsze maszyny, które zmieścimy na stole? Naukowcy dokonali ważnego przełomu na drodze do stworzenia kompaktowego laserowego akceleratora cząstek.

 

Zespół z Niemieckiego Synchrotronu Elektronowego (DESY) i Uniwersytetu w Hamburgu skonstruowali laserowy akcelerator plazmowy o nazwie LUX, który jako pierwszy w historii działał nieprzerwanie przez 30 godzin i wytwarzał w sposób ciągły wiązki elektronów. Naukowcy twierdzą, że ich urządzenie mogłoby pracować jeszcze dłużej. Eksperyment z kompaktowym akceleratorem przeprowadzono pomyślnie w sumie aż cztery razy.

 

W urządzeniu LUX, potężny laser wytwarza falę plazmy w kapilarze. Impulsy laserowe przedzierają się przez gaz, usuwając elektrony z cząsteczek wodoru i odrzucając je na bok. W ten sposób wzbudzone elektrony są przyspieszane przez dodatnio naładowaną falę plazmy.

Podczas rekordowo długiej ciągłej pracy akceleratora LUX, naukowcy przyspieszali ponad 100 tysięcy wiązek elektronów na sekundę. Test ten wygenerował duże ilości danych, na podstawie których można usprawnić pracę urządzenia poprzez wyeliminowanie niepożądanych zmian w wiązkach elektronów.

 

Zastosowana technika pozwala laserowym akceleratorom plazmowym osiągać przyspieszenia nawet tysiąc razy większe od współczesnych najpotężniejszych akceleratorów cząstek. Co więcej, urządzenia te są znacznie mniejsze, a mimo to posiadają szeroki zakres zastosowań.

 

Niemieccy naukowcy twierdzą, że mają przed sobą jeszcze wiele wyzwań natury technicznej, zanim laserowy akcelerator cząstek będzie mógł zostać wykorzystany w praktyce. Jednak dzięki najnowszemu osiągnięciu jesteśmy o krok bliżej od zastąpienia gigantycznych akceleratorów znacznie mniejszymi urządzeniami.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika UkradaczPaństwowy

Normalnego jedzenia w

Normalnego jedzenia w sklepach nie ma dla dzieciaków a jakieś naukofce szukają sobie niewidzialne cząstki , to kur.... obłęd jakiś. Pogonił bym te całe towarzystwo do normalnej fizycznej roboty, podobnie jak całom chalastre co pierdzi w stołki i udaje że pracuje, świstki wypisuje podatki nowe poliniakom wynajduje. A te barany jeszcze się cieszą przed telewizorem 60 calowym bo mogą sobie kanały pozmieniać i na tym koniec. A teraz telewizja straszy ciemnotę !

Portret użytkownika UkradaczPaństwowy

A co może ta cała złodziejska

A co może ta cała złodziejska chalastra wymyśliła i zbudowała komputery i internet ???  niestety pierdzistołki od obostrzeń i nowych danin wymyślili owszem ale nowy podatek od cukru , oczywiście dla naszego zdrowia, jak oni się martwią o nasze zdrowie   ROFL

Skomentuj