Komórki macierzyste mogą powodować odwracalność urazów rdzenia kręgowego

Kategorie: 

Źródło: tg

Terapia eksperymentalna otwiera nowe możliwości w leczeniu paraliżu po uszkodzeniach mechanicznych. Urazy rdzenia kręgowego prowadzą do nieodwracalnych zaburzeń czynnościowych u ludzi, ale teraz jest nadzieja na zmianę tego stanu rzeczy.

 

Rdzeń kręgowy przenosi sygnały z mózgu do reszty ciała, ale urazy rdzenia kręgowego często prowadzą do całkowitego lub częściowego paraliżu. Jest to spowodowane uszkodzeniem włókien nerwowych, a główną rolę w tym procesie odgrywa utrata oligodendrocytów, tj. komórek biorących udział w przekazywaniu sygnałów neuronalnych.

 

Zazwyczaj uszkodzone tkanki ciała można naprawić komórkami macierzystymi, które uzupełniają utracone. W rdzeniu kręgowym zdolność ta jest ograniczona, ponieważ po urazach najczęściej tworzą się blizny. Ogranicza to zakres uszkodzeń, ale nie sprzyja naprawie utraconych komórek.

 

Nowe badanie przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców wykazało, że DNA komórek macierzystych jest wrażliwe na sygnały stymulujące tworzenie nowych oligodendrocytów.

 

„Odkryliśmy, że komórki macierzyste nie były ukierunkowane na tworzenie tkanki bliznowatej i zorientowaliśmy się, jak zmusić je do tworzenia komórek sprzyjających regeneracji” - powiedział współautor badania Enric Ltorens - Bobadilla.

 

Kontrolując aktywowane geny w komórkach macierzystych, naukowcy byli w stanie stymulować produkcję nowych oligodendrocytów, co doprowadziło do poprawy funkcji włókien nerwowych w uszkodzonym rdzeniu kręgowym myszy. Oznacza to, zdaniem autorów eksperymentu, że regeneracja funkcji może mieć wpływ na komórki macierzyste układu nerwowego.

 

Dalsze badania powinny potwierdzić potencjał tej strategii terapeutycznej dla ludzi. Daje to nową nadzieję na pojawienie się terapii dla unieruchomionych pacjentów, którzy pozostają na wózkach inwalidzkich z powodu urazu rdzenia kręgowego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika franek

Witam forumowiczów.

Witam forumowiczów.

 

Własnie toczyłem spór z kolegami ktorych nie interesuje się to co się dzieje na swiecie ani to czego to wszstko dąży. bo jak sami powiedzieli "dbaja tylko o dobro swojej rodziny i bliskich". ale co im po tym jak penego dnia stracą wszystko na co cieżko pracowali jak każdy człowiek na świecię ? zaczna się rodzićpytania z czyjej to winy się wzięło i wiadomo kto zostanie o to oskarżony jelenie które już od dawna są wytypowani na te stanowisko.

Mówią mi że jestem pesymistą bo widze świat w negatywnych kolorach wręcz zarzucając mi kłamstwo i depresje. Ale ja słucham tylko tego co podpowiada mi sumienie ono nigdy mnie nie okłamało a wręcz pomagało mi się trzymać tych wartości którę uważam za słuszne. dbac o rodzine bliskich i pomagać innym na tyle na ile mogę bez brania za to jakich kolwiek dóbr materialnych. Sama bezinteresowność jest dla mnie zapłatą. i szczere podziękowania za pomoc są wiecej warte niz fałszywy obraz kasy która jest tylko po to żeby nas podzielić . wiem że wiecej ludzi jest takich jak my trzeżwo myślacych i logicznie kalkulujacych do czego to wszystko idzie ale na codzien pokazują nam tylko tych ludzi którzy w wiekszośći dawno sprzedali się za garść srebrników.

 

Ile jeszcze czasu nam zostało? Bo to co ma nadejść nadejdzie i jest juz bliżej niż dalej . Nie żebym się z tego cieszył bo nie ma czego. Ale prawda zwcięży bo zawsze zwycięża. Tylko więdząc co się dzieje na świecię cierpimy widząc nieświadomość najbliższych i ogołu społeczeństwa. troche dużo tych wypocin moich tutaj ale trzeba szukać zrozumienia. czasem osoby nieznane są bardziej zbliżone poglądami niż ludzie których znasz od przeszło 20 lat. pozdrawiam i jedność ludzi dobrych naprawi ten świat. 

Skomentuj