Kometa stulecia - Tsuchinshan-ATLAS - znalazła się dzisiaj w perygeum
Image
12 października 2024 roku do Ziemi zbliży się kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS, która przeleci w odległości około 70 milionów kilometrów od naszej planety. Kometa, odkryta w 2023 roku, wykonuje swój pierwszy udokumentowany przelot w pobliżu Ziemi, a kolejne takie zjawisko będzie miało miejsce dopiero za 80 tysięcy lat.
Tsuchinshan-ATLAS zyskała miano “komety stulecia” dzięki swojej jasności i imponującej długości ogona. Najlepsza okazja do jej obserwacji nastąpi 12 i 13 października, gdy będzie widoczna w zachodniej części nieba po zachodzie słońca. Bill Cooke z NASA zauważył, że jasność komety osiągnęła maksymalną wartość około -4 magnitudo, co czyni ją porównywalnie jasną do planety Wenus.
Kometa pochodzi z obłoku Oorta – odległego regionu naszego Układu Słonecznego, który jest pełen nieodkrytych ciał niebieskich. Tsuchinshan-ATLAS, choć powróci za dziesiątki tysięcy lat, może jeszcze zmienić swoją trajektorię pod wpływem grawitacji innych planet, co czyni to zjawisko wyjątkową okazją do obserwacji.
Komety dzielą się na dwie główne kategorie: okresowe i nieokresowe. Komety okresowe, takie jak słynna kometa Halleya, mają stosunkowo krótkie orbity, które prowadzą je z powrotem w pobliże Słońca w regularnych odstępach czasu, zwykle co kilka dekad lub stuleci. Kometa Halleya powraca do wewnętrznego Układu Słonecznego co około 76 lat. Takie komety pochodzą zazwyczaj z Pasa Kuipera, obszaru za orbitą Neptuna, gdzie znajduje się wiele lodowych ciał.
Z kolei komety nieokresowe mają znacznie dłuższe orbity i mogą potrzebować tysięcy lub nawet milionów lat, aby powrócić w pobliże Słońca. Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS należy do tej drugiej grupy. Komety tego typu pochodzą z obłoku Oorta, ogromnego rezerwuaru komet znajdującego się na skraju Układu Słonecznego. Często wykonują tylko jeden przelot w pobliżu Słońca, zanim zostaną wyrzucone w przestrzeń międzygwiazdową.
- Dodaj komentarz
- 752 odsłon