Kometa Siding Springs przeleci jutro ekstremalnie blisko Marsa

Kategorie: 

Trajektoria wytyczona przez NASA - źródło: JPL/NASA

Cała społeczność astronomiczna na świecie przygotowuje się na obserwacje komety C/2013 A1 Siding Springs. Jest to pierwszy znany nam przypadek pojawienia się tego obiektu w naszej przestrzeni kosmosu i od razu będzie to przelot wyjątkowy. Początkowo sądzono nawet, że kometa może się zderzyć z Marsem.

 

Kometa C/2013 A1 Siding Springs została odkryta w 3 stycznia 2013 roku przez australijskiego astronoma Roba McNaughta z Siding Spring Observatory i stąd jej nazwa. Średnica jądra tego ciała niebieskiego szacowana jest na 50 km, a prędkość, z jaką się porusza to 56 km/s.

 

Gdy wytyczono pierwsze trajektorie lotu tego ciała niebieskiego okazało się, że może być ona na kursie kolizyjnym z Marsem. Gdyby doszło do zderzenia jego energia wyniosłaby 20 miliardów megaton. Jednak po zgromadzeniu większej ilości danych okazało się, że kometa jednak minie Czerwoną Planetę o mniej więcej 140 tysięcy kilometrów. To nadal bardzo blisko i jest to też świetna okazja do pogłębienia nieco poziomu wiedzy na temat tych wciąż tajemniczych obiektów.

 

Naukowcy obawiają się, że przelot może się wiązać z realnym zagrożeniem dla ziemskich orbiterów Marsa. Największe zbliżenie nastąpi 19 października 2014 roku, czyli w najbliższą niedzielę.

Niewielka odległość dzieląca Marsa i kometę może spowodować, że obłoki gazu i pyłu rozciągające się czasami na miliony kilometrów spowiją całą planetę. Można się spodziewać, że konsekwencją tego zjawiska będą liczne deszcze meteorów, które może udać się zaobserwować ziemskim łazikom przemierzającym powierzchnię Marsa.

 

Specjaliści zwracają uwagę, że tak bliski przelot komety to wydarzenie, do którego dochodzi raz na milion lat. Aby wykorzystać nadarzającą się okazję planuje się wykorzystanie wszelkich dostępnych aparatów kosmicznych z teleskopem Hubble'a, Neowise, HiRISE i innych.

 

 

Więcej informacji na portalu astronomicznym:

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika tomasz26

przelicznie wszystkiego z

przelicznie wszystkiego z puktu czlowieka... stworca tak czasu nie liczy ...wymiar czasu i jego postrzegnie to pojecie wzgledne ... jedno jest pewne dane jest nam zyc w czasch przyjscia pana po  wtóre .. trzeba sie radowac kazda chwila  i kazdym znakiem

Portret użytkownika X

a co bedzie jak sie jej

a co bedzie jak sie jej trajektoria ugnie przy tak bliskim przelocie?
Nie obserwowaliśmy nigdy rzeczywistej korelacji duzych obiektow w tej odległosci, więc może grawitacja spłatać nauce figla.
 
PS
Jak dobrze pójdzie to nawet przez lornetki powinno byc widac wyładowanie łukowe między obiektami.
PS2
Oczywiście teleskopy nakierowane, ale dziwnym trafem zdjęć nie zobaczymy Smile
 

Portret użytkownika swiadomywiadek

to cialo nie jest wymierzone

to cialo nie jest wymierzone w cialo tylko w elektroniczna hydre umieszczona przez ziemska zgnilizne na nieswojej planecie. 
to cialo ktore zmierza w kierunku marsa nie ma nic wspolnego z ksztaltem ktory widac. to nasze oko deformuje materie, ktorej nasze aparaty nie znaja. cialo to ma zamiar wyniszczyc/odgonic inwazje ziemskiej zgnilizny na nie swoja planete. na tej planecie moze goscic tylko czyste, prawdziwe swiatlo a nie czytse ksero swiatlo jak jest obecnie.
 
czlowiek, ten ktory pazernie trzyma  swoja sztabke zlota przed brama do 8 ma juz niewiele czasu, ktry i tak uradl. zwekszyl swoje szanse w calej swojej zgniliznie ale znow nie przewidzial ze to zgnily plan. bo juz przetrwaiony, przelany.
 
to sie dzieje obecnie w kazdym wymiarze (3) zycia na ziemii. wkrotce rozleje sie potezna energia. koncza sie konczyny starym koniom do zatykania nowych pekniec. nasz uklad w calosci do neptuna jets zagrozony przez zatrucie ziemii. caly uklad w tej trajektorii nie zmierza do wyjscia tylko do kolizji, po ktorej moze zwyczajnie zniknac.  

ten kto wymyslil strach panicznie bal sie zyc
wiec otworzyl pierwszy bank, apteke i tv.
 

Strony

Skomentuj