Kometa PanSTARRS przetrwała spotkanie ze Słońcem

Kategorie: 

Kometa PanSTARRS w Rio Rancho - Foto: Josh Knutson

Znamy już odpowiedź na pytanie czy kometa C/2011 L4 PanSTARRS zdoła przetrwać zbliżenie ze Słońcem. Nie doszło do fragmentacji a to oznacza, że przelot był bezpieczny. Dzięki temu, że kometa pozostała w jednym kawałku od znalezienia się w peryhelium jej jasność znacznie wzrosła.

 

Agencja kosmiczna NASA potwierdziła, że kometa przetrwała przejście w pobliżu Słońca, a ze względu na wpływ temperatury, świeci teraz jasno jak gwiazda.  Ze względu na jasność jest ona widoczna gołym okiem, ale najlepiej prowadzić obserwacje przez lornetkę lub teleskop. Komety należy wypatrywać w godzinę po zachodzie słońca. 

Astronomowie długo nie wiedzieli, czego się spodziewać od tego kosmicznego gościa i jak będzie się zachowywać podczas przelotu blisko Słońca, bo kometa pojawiła się w naszym Układzie Słonecznym po raz pierwszy. Naukowcy wykorzystując dotychczas zgromadzone dane na temat komety PanSTARRS i biorąc pod uwagę rozmiar widocznego warkocza komety, sugerują, że jej średnica to około 1 km.

O ile pogoda pozwala kometa PanSTARRS jest widoczna nisko nad horyzontem. Obserwacje można prowadzić w godzinę po zajściu Słońca. W niektórych miejscach na świecie udało się zobaczyć kometę w bezpośredniej okolicy Księżyca. W nocy kometa była widoczna pod jego rogalem.  Kometa porusza się od północnego zachodu na linii horyzontu w górę w kształcie łuku.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Strony

Skomentuj