Kometa międzygwiezdna 2I/Borysow zaczęła się rozpadać

Kategorie: 

Źródło: P. van Dokkum, G. Laughlin, C. Hsieh, S. Danieli/Yale University

Kometa 2I/Borysow, która przybyła do Układu Słonecznego z dalekiego kosmosu, zaczyna się rozpadać na mniejsze fragmenty. Tak przynajmniej wynika z obserwacji przeprowadzonych przez polskich astronomów z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Oznacza to, że międzygwiezdna kometa nie przetrwa ucieczki z naszego systemu planetarnego.

 

Zespół polskich badaczy zauważył, że kometa 2I/Borysow między 5 a 9 marca 2020 roku rozjaśniała dwukrotnie. Zjawisko to wskazuje na eksplozje i sugeruje trwającą fragmentację jądra komety. Jej rozpad najprawdopodobniej jest spowodowany bliskim przelotem w okolice Słońca, gdzie została narażona na bardzo wysokie temperatury.

Źródło: NASA/ESA

Wszystko wskazuje na to, że międzygwiezdna kometa 2I/Borysow rozpada się i jeśli zdoła opuścić Układ Słoneczny to w zupełnie innej postaci. Dla astronomów jest to doskonała okazja, aby zbadać jej wnętrze i chemię, a następnie porównać ją do innych znanych nam komet.

 

2I/Borysow to druga odkryta przez ludzkość kometa, pochodząca z dalekiego kosmosu, która przybyła do Układu Słonecznego. Została zauważona 30 sierpnia 2019 roku przez rosyjskiego astronoma amatora Giennadija Borysowa. Od tego czasu, naukowcy z całego świata zwracają znacznie większą uwagę na pochodzenie skał kosmicznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj