Kometa ISON zmierza w kierunku Słońca i nie widać śladów rozpadu

Kategorie: 

Kometa ISON (C/2012 S1) widziana 9 października 2013 roku - Foto: NASA/ESA/HST

Wszystko wskazuje na to, że kondycja komety ISON jest na tyle dobra, że nie grozi jej fragmentacja na skutek ekstremalnego zbliżenia do Slońca. Wcześniej nie było to takie oczywiste ze względu na brak oczekiwanego wzrostu jej jasności. Najnowsze zdjęcia z kosmicznego teleskopu Hubble'a potwierdzają, że jądro komety ISOn jest w dobrym stanie, a samo ciało niebieskie ma wielką szansę przetrwać "muśnięcie" Słońca. 

 

Wcześniej na łamach naszego siostrzanego portalu tylkoastronomia.pl wspominano o twierdzeniach kolumbijskich astronomów, którzy ogłosili, że brak radykalnego wzrostu magnitudy jasności jest zwiastunem tego, że kometa ISON ulegnie wkrótce fragmentacji. Swoje przewidywania oparli na założeniu, że początek dekompozycji jądra komety można ocenić po zatrzymaniu wzrostu jej jasności. Ich zdaniem to dowód na to, że kometa nie ma szans na przetrwanie peryhelium.

 

Jednak ostatnie zdjęcia z 'Hubble'a", wykonane 9 października, wskazują na to, że jądro komety ISON zachowało swoją integralność. Świadczy o tym przede wszystkim koma, która wygląda symetrycznie i gładko. To świadczy o dobrej kondycji jądra i daje podstawy do twierdzeń, że obiekt ten przetrwa zbliżenie na odległość 1 160 000 kilometrów od powierzchni gwiazdy.

 

Wielu astronomów nadal twierdzi, że gdy dojdzie do peryhelium komety ISON, które spodziewane jest 28 listopada, powinna być ona widoczna z Ziemi nawet tak zwanym "gołym okiem". Nie wiadomo, czy będzie to tak spektakularne jak zapowiadano, ale bez wątpienia już teraz to ciało niebieskie wywołało wrzawę w środowisku astronomicznym.

 

 

 

Wiadomość pochodzi z serwisu astronomicznego tylkoastronomia.pl

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika trufel71

dla wszystkich co nie wierza

dla wszystkich co nie wierza w zbiegi okolicznosci dodam ze oprucz naglego przerwana pracy NASA i pojawienia sie dziwnego jetu z przodu komety choc wiatr sloneczy raczej wyklucza takie zjawisko to dodam ze wiekszosc wybitnych umyslow bypa zajeta akcjia Costa Conkordia. jak to wszystko sie doda to brzmi to na prawde nie ciekawie. jednak jak ma wszystko jebnac w pizdu to Ciesze sie ze bedzie to za mojego zycia. moze zobacze 700 metrowa fale tsunami albo wyparuje w 3 sekundy od fali ciepla. choc dla tych co sie znaja nastapi defragmentacjia jak nie przy pierwszym podejsciu to zaraz po okrazeniu slonca. Slonce ma wieksza grawitacjie nawet od Jowisza a ten dal rade juz w histori jedna komete rozerwac. i spadnie mniej wiecej od 7 do 12 kawalkow o srednicy zakladam od 300 do 600 metro. Sklad komety wskazuje ze raczej powinna eksplodowac w atmoswerze przypominajac katastrofe tunguska. ale jak jebnie to beda fajerwerki na miare 21 wieku. Jako ciekawostke dodam ze skutki takiego zderzenia beda troszke przypominac biblijny opis konca swiata. Tak czy siak szaraczki nic nie zrobia wiec niech chociaz sie nacieszmy widokiem

Portret użytkownika nowy

Możecie sie naśmiewć, ale ja

Możecie sie naśmiewć, ale ja przypomnę coś z przeszłości: w 1245 r. przyszła Wielka Kometa,przeszła przez Wężownika,Orła,Koziorozca i Pegaza, a w Europie hordy Mongołów przetaczały się przez Południe Europy i  ordy Tatarów przez Polskę. Nawet Azjaci wykorzystywali powroty wielkich komet do wstrzynania wojen nie tylko Europejczycy.
A zaraz potem umarłich wódz Czingis-chan.
 
 

Portret użytkownika MORFEUSZ POWRÓCIŁ

ale mu pojechałes po

ale mu pojechałes po rajtuzach.widze jesteś lekarzem spesjalistą.gdyby wszyscy tak oceniali ludzi jak pan ultra psychiatra to 90 procent ludzzi byla by pozamykana.chory psychicznie jestes ty.czytam co piszesz i moge smialo stwiedzic ze kwalifikujesz sie do zakładu zamknietego na silne leki,jestem kekarzem ppsychologji i psychiatrii,z mijej wiedzy kozystaja urzednicy panstwowi to uwazaj kolego bo zaklad psychiatryczny znajdzie ciebie po adresie IP.

Portret użytkownika uLtra

Czekam z utęsknieniem,,,myśle

Czekam z utęsknieniem,,,myśle jednocześnie ze spotkam w owym zakładzie,takie osobniki jak crusafers czy jak mu tam, ,no i ciebie morfeusz ..niestety większość z piszących koment..mniej bądź bardziej kwalifikuje sie na leczenie...nawiasem mówiąc marfeusz,,z ciebie taki specjalista,,jak fachowcy od komisji Macierewicza.....to była łagodna wersja tego co chciałem ci przekazać marfeusz....

Portret użytkownika ZaradnydyndaraZ

~lorka

~lorka blondi [wczoraj]

Ciekawe jaka duża asteroida musiała by być, żeby uderzając w ziemie rozpołowić ją na pół i cz takie coś jest w ogóle możliwe ??? pozdrawiam kometę zbliżającą się do ziemi i czekamy tu na ciebie z utęsknieniem
odpowiedz

CRUSADERS to Ty jesteś lorka blondi? Smile

a to kłamał koń okłamał kota 

A kto kiwał psa spławi kotka

Strony

Skomentuj