Kometa ISON zmieniła kolor na zielony, co może oznaczać, że zawiera cyjanowodór

Kategorie: 

Kometa ISON widziana 4 października - foto: G.Rhemann

Do tej pory większość zdjęć wykonanych komecie C/2012 S1 (ISON) to obrazy czarnobiałe. To format często stosowany w astronomii, ale okazuje się, że warto prowadzić równiez obserwacje w inny sposób, na przykład fotografując ten obiekt w RGB, czyli w widzialnych kolorach. Właśnie dzięki takim zdjęciom udało się ustalić, że kometa ISON niedawno zmieniła swój kolor i obecnie świeci wyraźnie na zielono.

 

Po raz pierwszy zmianę koloru tej komety zauważono 28 września tego roku. Docierała wtedy w okolice Marsa. Na próżno było jednak szukać jakichkolwiek komentarzy związanych z tą niezwykła przemianą. Obserwacje zielonego jądra i komy prowadzą zresztą obecnie prawie wyłącznie astronomowie amatorzy.

Kometa ISON - 28 IX 2013 - Foto: Michael Jaeger

Prawdy jednak nie sposób ukrywać w nieskończoność i czas powiedzieć o tym głośno. Kometa ISON jest już zielona. Prawdopodobnie odpowiada za to Słońce, które poprzez swoje ciepło i rozmaite inne oddziaływania, wywiera bezpośredni wpływ na powierzchnię jądra komety prowadząc do jego powolnego odparowywania. Specjaliści twierdzą, że zmiana koloru to dobry znak, ponieważ świadczy o aktywności tego ciała niebieskiego, co z kolei może wskazywać na to, że ISON będzie tak jasna jak przewidywano.

 

Słońce odparowując jądro kontrybuuje w powstaniu komy. Ta mgła gazowa poruszająca się wraz z jądrem odpowiada za warkocz kometarny. Zwykle skład chemiczny takiego tworu zwiera wodę, pył, dwutlenek węgla, amoniak i inne gazy. Koma ma przeważnie ogromne rozmiary. Na przykład tak zwana Wielka Kometa z 1811 roku miała ją w wielkości 1,4 miliona kilometrów, czyli niemal tyle ile wynosi średnica Słońca.

Kometa ISON  - 4 X 2013 - Foto: Chris Schur

W tym roku mieliśmy już przypadek komety, która miała zielony kolor. Była to kometa Lemmon F6, której jądro zawierało duże ilości cyjanowodoru. Zielony kolor komety ISON może wskazywać na to, że jej skład chemiczny jest podobny. Oprócz cyjanowodoru zieloną poświatę może też dawać dwuatomowy węgiel. Obie te substancje wystawione na działanie promieniowania ultrafioletowego mogą jaśnieć właśnie w tym kolorze.

 

Cyjanowodór to silnie trujący gaz o zapachu migdałów składający się z jednego atomu wodoru i jednego atomu węgla. Dwuatomowy węgiel znany jest ze swoich właściwości korozyjnych. Nie ma jednak możliwości, aby ziemska atmosfera została zatruta w wyniku przelotu przez pozostałości przelotu ciała niebieskiego gubiącego tego substancje w przestrzeni kosmicznej. Ich stężenie będzie po prostu zbyt małe, żeby realnie wpłynąć na skład atmosfery ziemskiej.

 

 

Informacja pochodzi z serwisu - tylkoastronomia.pl

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika gand

straszycie apokalipsą,

straszycie apokalipsą, zagładą i innymi duperelami Smile
fakt ludzkość jest coraz głupsza, a dlaczego? bo za każdym razem jak coś odkrywają czy pojawia się kometa, meteor  to wszyscy wyciągają te teorie.. koniec świata!!
koniec świata jest w każdym w nas w końcu każdy musi umrzeć Wink
w tym roku pojawiło sie wiele komet i to samo zapowiedź apokalipsy itp.
była Elenin  to samo  i we wcześniejszych latach też coś się pojawiało i także to samo  koniec świata. Za każdym razem jak będzie coś przelatywać to będziecie piepszyć to samo? te same cytaty z bibli? Mnie się wydaje, że większość używa "kopiuj, wklej"  bo kilkanaście razy w roku  czytam te same komentarze. Ogarnijcie się. I tak na logikę  dlaczego akurat teraz  w tych czasach ma być koniec świata? Takie wydarzenia w historii było mnóstwo i nawet bardziej opisujące do apokalipsy niż w naszych czasach. Więc po co to wszystko? Macie zaburzenia psychiczne bo widzicie we wszystkim apokalipsę.
Jestem ciekaw czy ludzie którzy żyli 500, 1000 lat temu też byli takimi idiotami Smile Nie mam zamiaru tu obrażać, nikogo, lecz sami spójrzcie to jest śmieszne 

Portret użytkownika Hornir91

To prawda, tak się dzieje.

To prawda, tak się dzieje. Ale zauważ, że jony tych metali zabarwiają PŁOMIEŃ na zielono, a więc do wzbudzenia tych jonów potrzebna jest ogromna ilość energii. Na komecie raczej nie panuje temperatura rzędu kilkuset stopni, więc ten kolor na pewno nie pochodzi od jonów tych metali. Zielony kolor, który obserwujemy, to najpewniej widmo emisyjne cyjanu, uzyskane za pomocą spektroskopii.

Portret użytkownika Zenek

Kometa ISON, kometa zagłady,

Kometa ISON, kometa zagłady, kometa jaka ma pomóc żydostwu zaprowadzić NWO. O tej komecie majanie (ci od sponsorowanych chanelingów pisanych przez ugrupowania nazistowsko-kabalistyczne z anglii) mówili iż ma być "błękitna". "Błękitna Kahuna" - tak ją podobno starszyzna majan zwała. A teraz powiedzcie co za problem w epoce elektronicznych narzędzi do retuszowania zdjęć podkolorować jej "wizerunek" by pasowała pod przepowiednie majan?
 
Cel się przecież nie zmienił jest nim wiecznie żywy semicki nazizm zwany NWO a że nie wypaliło 12.12.12 nie wypaliła Syria to teraz na "atak kosmitów" (Openhaima) będą wdrażane odpowiednie procedury byście jak bałwany dali się pometkować, poczipować i pozamykać w obozach radośnie krzycząc "OCALENI". Zielony ISON to taka pułapka myślowa byście zestrachani bliskością Apokalipsy wyłączyli racjonalne myślenie zdając się na "liderów nazizmu" czyli wyuczonych na te okoliczność Lighworkerów jacy was poprowadza wprost do komór utylizacyjnych zwanych pieszczotliwie schronami antykosmitowymi.
 
 
 

Portret użytkownika Antares

"Prawdy jednak nie sposób

"Prawdy jednak nie sposób ukrywać w nieskończoność i czas powiedzieć o tym głośno. Kometa ISON jest już zielona."
Dzięki admin za poprawę humoru :D. Prawda musi ujrzyć swiatło dzienne ;].
Teraz poważnie:
Cyjanowodór to HCN, zapomniałeś dodać azot; źle przepisałeś ze źródła.
dwuatomowy węgiel to nie korozja. Ten związek ma silne wlaściwości utleniające i jest wysoce niestabilny w warunkach normalnych. To wszystko.
Panie adminie wnikaj bardziej w obcojęzyczne artykuły by poznać prawdę.
No nic, najważniejsze, że ISON jest już zielona.
Pozdrawiam.

"Stars are out and magic is here"

Portret użytkownika Hornir91

W źródle jest napisane, że

W źródle jest napisane, że jest to "CN" a więc nie jest to cyjanowodór. Raczej jest to cyjan (CN)2, który obserwowany jest tutaj jako zielony kolor, gdyż takie ma widmo emisyjne, odczytywane za pomocą spektroskopu :P.
 
 

Portret użytkownika {ch <=> w}

Jeden taki szaleniec,

Jeden taki szaleniec, przejechał przez skrzyżowanie na czerwonym i upierał się, że zielone widział. Może ta ISON po prostu przyśpieszyła. Wszystkie przepowiednie mówią ze Polska ocaleje a te dzisiejsze nie. Może to i dobrze, jak rządzi taki chór wujów, to może to wszystko trak szlafić.

Strony

Skomentuj