Kometa ISON może wywołać deszcz meteorów

Kategorie: 

Kometa Hale-Bopp - źródło: wikimedia

Kometa o średnicy 3 kilometrów, którą odkryto 21 września 2012, osiągnie peryhelium 28 listopada tego roku. Będzie ona tak jasna, że będzie można zobaczyć ją na niebie nawet w ciągu dnia, co samo w sobie jest niezwykłe. Natomiast według najnowszych wyliczeń, kometa C/2012 S1 ISON może spowodować, iż na Ziemi będzie możliwa niecodzienna obserwacja deszczu meteorytów.

 

Wyniki modelowania komputerowego przeprowadzone przez Paula Wiegerta z uniwersytetu w Western Ontario wykazują, że Ziemia może wejść w pył komety ISON około 12 stycznia 2014 roku, który będzie obserwowany jako deszcz meteorytów. Pył komety jest bardzo drobny - rzędu kilku mikrometrów średnicy i będzie wchodzić w ziemską atmosferę z prędkością około 56 km/s. Cząstki te prawdopodobnie bardzo szybko wyhamują lub spłoną w ziemskiej atmosferze.

Spekuluje się, że pył z tej komety wywoła tzw. obłoki srebrzyste, czyli obłoki złożone z kryształków lodu powstające w górnych warstwach atmosfery. Możliwe jest także, że pył wybity z komety ISON uderzy w Ziemię jednocześnie z dwóch kierunków – „z przodu” i „z tyłu”. Ma to związek z już wybitym pyłem poruszającym się zgodnie z ruchem jądra komety i tym, który zostanie uwolniony, gdy obiekt będzie bliżej Słońca.

 

 

Źródło: http://www.redorbit.com/news/space/1112827141/comet-ison-dust-shower-toward-earth-042013/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika wiktoria-ziemia

wiktoria-ziemia

wiktoria-ziemia wrote:

dzisiaj ma  być deszcz meteorytów i gwiazd już widziałam jedną będę za kamerą i pokaże ten  film w szkole i na  tej stronie.Już radia w helikopterach  latają a co dopiero jak ich  przypierdyknie hihihi.POZDRO ze szczecina.
 

 
widze gwiazdy zaraz będzie

Portret użytkownika Anarchiusz

Przeraza mie szczerze wasze

Przeraza mie szczerze wasze wyobrazenie tehnologi tehnik itd. naukowyh. to nie magia do cholery ci ludzie w szkolach wyzszyh uczą sie glębszej wersji wiedzy którą my posiadamy i sposobow jej wykorzystania.. nie niesamowityh i niepojetyh tajnikow. Sprzetem tez dysponuja "trochę" lepszym niż my szare żuczki. 
Więc nie nie moga wytropić w bezmiarze kosmosu skał.. ale patrząc na jeden obiekt  mogą lepiej mu się przyjrzeć i go ocenic.
Wiesz to jak z kamerą, stoisz w oknie patrzysz na tłum i mozesz co najwyżej przypuszczac ile w nim kobiet ale jak zrobisz na jednej zoom bedziesz w stanie opisac jej wyglad a po dluzszej obserwaji zahowanie makijaz i zy puscila bąka.. choć go nie dojżysz to okreslisz po reakcji otoczenia. 
Z drugiej strony sprubuj przeglądać las w poszukiwaniu ptaków na najwiekszym zblizeniu kamery... nie dos ze przejrzysz maly obszar w duzym zasie to przegapisz wiele rzeczy dziejaych sie na okolo 

Portret użytkownika Dave

Cząstki poruszające się w

Cząstki poruszające się w przestrzeni kosmicznej to meteoroidy. Jeżeli taki okruch wpadnie w atmosferę ziemską mówimy o zjawisku meteoru. Dopiero gdy okruch przetrwa podróż przez atmosferę i dotrze do powierzchni ziemi mówi się o upadku meteorytu. Proszę Was jak piszecie o tym rozróżniajcie te pojęcia. Pozdrawiam.

Skomentuj