Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) może być wkrótce widoczna gołym okiem

Kategorie: 

Źródło: twitter.com

Od wielu lat nie można było obserwować na nocnym niebie komety tak jasnej, aby dało się nią zauważyć gołym okiem. Środowisko astronomiczne pokładało bardzo wielkie nadzieje, że odpowiednią jasność osiągnie kometa C/2019 Y4 (ATLAS), ale niestety uległa ona fragmentacji podczas zbliżenia do Słońca. Tymczasem nieoczekiwanie pojawiła się nieznana wcześniej kometa C/2020 F3 (NEOWISE), która może zapewnić atrakcje wizualne znacznie lepsze niż kometa ATLAS. 

Już w najbliższych dniach kometa będzie widoczna z Ziemi. Pojawi się na niebie o świcie, nisko nad horyzontem, w kierunku północno-wschodnim. Ciało niebieskie odkryto dopiero tej wiosny za pomocą amerykańskiego kosmicznego teleskopu na podczerwień NEOWISE. Astronomowie nie zauważyli wyraźnych oznak rozpadu jądra tej komety, mimo zbliżenia do Słońca.

Wcześniej kometę C/2020 F3 (NEOWISE) obserwowano za pomocą satelity SOHO i znajdującego się na jego pokładzie koronagarafu LASCO 2. Stwierdzono, że wytworzyła dwa warkocze. Astronomowie spodziewają się w najbliższym czasie znaczącego wzrostu jasności tego ciała niebieskiego. Jeśli tak się stanie, na środkowych szerokościach geograficznych półkuli północnej kometa powinna się pojawić się na porannym niebie około 10 lipca. Między 10 a 29 lipca kometa będzie się przemieszczała na tle konstelacji Woźnicy, Rysia i Wielkiej NIedźwiedzicy. 

Oczekiwana jasność obiektu to +1 do +3 wielkgości gwiazdowej. Nawet jeśłi tak się stanie, obserwowanie tej komety gołym okiem, nie będzie łatwe ze względu na niskie położenie nad horyzontem. Ponadto nie bez wpływu będzie jasny, słabnący Księżyc, który będzie zakłócał obserwacje.  

Do owocnych obserwacji komety wymagana jest lornetka lub teleskop dowolnej wielkości. Od około 10 do 20 lipca będą dwie możliwości obserwacji C/2020 F3 (NEOWISE), wieczorem i rano. A po 20 lipca kometa będzie widoczna tylko wieczorem i nocą. Jednocześnie poprawią się warunki jego obserwacji, ale jej blask może się wtedy znacznie zredukować. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj