Kometa 46P/Wirtanen ma już wielkość księżyca w pełni i stała się widoczna gołym okiem

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Kometa 46P/ Wirtanen jest już widoczna gołym okiem, choć jeszcze nie zbliżyła się do Ziemi na minimalną odległość. Eksperci nie mają wątpliwości, że można ją nazwać głównym wydarzeniem astronomicznym 2018 roku.

Do perygeum, czyli największego zbliżenia komety do Ziemi, dojdzie 16 grudnia bieżącego roku. Znajdzie się ona wtedy w odległości mniej więcej 1,5 miliona kilometrów od naszej planety. To bardzo niewiele i oznacza to, że jest to 10 najbliższy przelot komety od czasu gdy człowiek zaczął eksplorację kosmosu.

Foto: Mike Broussard

Z dotychczasowych informacji na temat obiektu znanego jako kometa 46P/Wirtanen, wynika, że jej jądro ma nieco ponad kilometr średnicy. Może się wydawać, że to niezbyt wiele biorąc pod uwagę kosmiczną skalę. Jednak gazowa otoczka wokół niego, zwana komą, jest już tak duża, że na naszym niebie osiąga rozmiary księżyca w pełni.

Kometa 46P/Wirtanen - Foto: Chris Cook 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Exart

Na te chwilę kometa jest

Na te chwilę kometa jest słabo widoczna gołym okiem, w miescie nawet słabo przez lornetkę. Wielkość Księzyca oznacza w tym przypadku pozorna wielosć kątową na niebie, a nie jasność!

Wenus zaś ładnie widać za dnia.

Portret użytkownika astro gość

Nad gwiazdozbiorem Pieca

Nad gwiazdozbiorem Pieca (południowy nieboskłon - azymut 165 stopni  i około 20 stopni nad horyzontem) i bedzie przemieszczać sie w stronę Plejad (16 grudnia 2018). Jest widoczna pod ciemnym niebem, jako szara delikatna mgiełka. O kolorach w wizualu możecie zpomnieć, one tylko ujawiniaja sie na długoczasowej fotografii.

Strony

Skomentuj