Komercyjna stacja kosmiczna Starlab Space, zostanie wyniesiona za pomocą rakiety Starship

Kategorie: 

Źródło: Starlab

W najnowszej inicjatywie, która łączy siły innowacji i eksploracji kosmicznej, Starlab Space, transatlantycka współpraca między Voyager Space a Airbus Defence and Space, ogłosiła, że ich komercyjna stacja kosmiczna Starlab zostanie wyniesiona na niską orbitę okołoziemską (LEO) przy użyciu systemu Starship od SpaceX.

 

Decyzja ta podkreśla zaufanie do SpaceX jako lidera w dziedzinie lotów kosmicznych o wysokiej częstotliwości oraz ich niezrównane osiągnięcia w tej dziedzinie. Starship, będący w pełni odzyskiwalnym systemem transportowym zaprojektowanym do przewozu zarówno załogi, jak i ładunku na orbitę Ziemi, Księżyc, Marsa i dalej, zostanie wykorzystany do jednorazowego wyniesienia Starlabu na orbitę przed planowanym wycofaniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zaplanowanym na rok 2030.

 

Starlab zostanie wyposażony na Ziemi i będzie gotowy do stałego gościenia czterech członków załogi w LEO, aby prowadzić badania w mikrograwitacji i zaawansowane odkrycia naukowe. Jego projekt przewiduje dużą modułową konstrukcję mieszkalną i laboratoryjną z mniejszym modułem serwisowym do zasilania i napędu.

 

Wymiary Starlabu, z modułem o średnicy ponad ośmiu metrów, sprawiają, że jego start możliwy jest tylko przy użyciu Starship. Wybór materiału konstrukcyjnego, jakim jest stal nierdzewna, był możliwy dzięki istnieniu dużych pojazdów startowych zdolnych do umieszczania do 100 ton na niskiej orbicie Ziemi. Całość będzie produkowana w stoczni i całkowicie zintegrowana na ziemi przed startem, co eliminuje potrzebę montażu na orbicie.

 

Starlab Space współpracuje również z innymi kluczowymi partnerami, w tym z Northrop Grumman oraz Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), a także z Hilton Hotels i Ohio State University, aby zapewnić różnorodne możliwości i zasoby dla przyszłych użytkowników stacji.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj