Komary tygrysie roznoszące poważne choroby, dotarły do Europy

Kategorie: 

Źródło: wikipedia

Pogarsza się sytuacji epidemiologiczna we Francji. Odnotowano tam wzrost populacji komarów tygrysich, które są nosicielami niebezpiecznych chorób. Pomimo faktu, że władze kraju przeprowadzają wszystkie niezbędne środki dezynsekcji, turystom zaleca się przestrzeganie środków ostrożności w celu ochrony przed ukąszeniami insektów, używania repelentów i noszenia ubrań, które w jak największym stopniu zakrywają ciało.

 

Skąd się wzięły komary tygrysie i dlaczego tak się nazywają? Komar tygrysi (Aedes albopictus), nazwany jest tak ze względu na swoje zabarwienie (ciało owada jest zabarwione białymi i czarnymi poprzecznymi paskami), występuje głównie w miejscach o obfitej roślinności i gorącym wilgotnym klimacie, najczęściej w tropikalnych i subtropikalnych regionach Azji Południowo - Wschodniej. Do niedawna ten typ komara był dystrybuowany wyłącznie w tych regionach, ale w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci znaleziono go na innych kontynentach. Opanował Amerykę Północną i Południową, Afrykę, Europę i Australię.

Komary tygrysi to gatunek komarów z rodzaju Aedes. Ich terytorium ojczyste to Azja Południowo-Wschodnia. W ciągu ostatnich kilku lat zaczęły pojawiać się w innych regionach. Owady te preferują regiony, w których sezonowość klimatyczna jest słabo wyrażona. Tam, gdzie występują mroźne i długie zimy w ogóle ich nie ma.

 

Jakie niebezpieczeństwa niosą ze sobą komary tygrysie? Zarażony owad może przenosić chorobę na człowieka. Podobnie jak wiele innych komarów wysysających krew, Aedes albopictus może szybko się rozmnażać w ciągu trzech letnich miesięcy i powodować ostry wybuch niebezpiecznych chorób. Komary tygrysie nie są niebezpieczne, ale mogą przenosić niebezpieczne choroby, takie jak gorączka denga i chikungunya (wymowa: czikungunja).

Są to poważne choroby i bardzo powszechne w niektórych regionach, a do tego dość trudne w leczeniu. Dla ludzi, którzy podróżowali do Francji, a także dla Francuzów, komary są niebezpieczne, ponieważ mogą być nosicielami wirusa. Nie wszystkie owady tego gatunku jednak go roznoszą. W Europie pierwszy taki komar pojawił się w latach osiemdziesiątych w Albanii. Teraz owady osiedliły się już w całej Europie. Jednak nie zarejestrowano jeszcze przypadków Chikungunya ani dengi.

 

Jak azjatyckie komary dotarły do Europy? Według niemieckiego wydania Süddeutsche Zeitung migracja azjatyckich komarów tygrysich jest spowodowana globalnym ociepleniem. Europa, jak piszą autorzy publikacji, jest jednym z regionów, w których komary szybko się rozprzestrzenią z powodu zmian klimatycznych. W Karlsruhe i innych miejscach na południu Niemiec azjatyckie komary tygrysie zostały odkryte w 2017 i 2018 roku. W ubiegłym roku francuskie służby zdrowia odnotowały wzrost liczby owadów w 42 departamentach kraju. Wśród innych przyczyn rozprzestrzeniania się komarów tygrysich jest rozwój handlu i migracji między krajami azjatyckimi a krajami europejskimi.

 

Komary mogą nieumyślnie zostać sprowadzone do Europy. Mogą dostać się do nas podczas transportu owoców lub w inny sposób. Świetnie czują się na przykład na południu Francji, ale nie lecą na północ kraju. Południe Francji jest prawdopodobnie najbardziej wysuniętym na północ i najbardziej odpowiednim terenem dla nich, a potem dla nich nie jest już fajnie. Choroby przenoszone przez komary tygrysie są powszechne głównie w regionach tropikalnych. Sam fakt, że takie komary zaczęły pojawiać się na południu Francji, nie jest powodem do paniki.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika rad

Nie tylko, te komary są

Nie tylko, te komary są niebezpieczne, ale teraz bardziej kleszcze. Pomyślcie o ochronie swojego i najbliższych zdrowia, bo zaczęły się lata nasienne dębów i buków, więc populacja gryzoni dramatycznie wzrośnie, w efekcie także kleszczy. A za tym idzie dużo większe ryzyko złapania boreliozy. Już teraz mówi się, że w PL panuje jej cicha epidemia. Sprawdźcie jak skutecznie chronią ubrania odstraszające wszelkie pajęczaki i owady @nanooutfits

Portret użytkownika minoduesp

No cóż nie tylko egzotyczne

No cóż nie tylko egzotyczne komary się pojawiają , w moim rejonie (na mazowszu) bez trudu można teraz spotkać węże i jaszczurki - których onegdaj wcale nie było - a teraz wchodzą na podwórko i wygrzewają się na ulicach . Robi się coraz cieplej ,zimy łagonieją a gadom "w to graj". Co do komarów to już ktoś wymyślił na nie sposób ,który polegał na "wyprodukowaniu" zmodyfikowanych samców komara ,który przekazywałby nowemu pokoleniu gen bezpłodności i po problemie , same by wymarły.
 

Skomentuj